Pakistan'ın denizaltılarını Türkiye modernize ediyor

Pakistan'ın denizaltılarını Türkiye modernize ediyor

Türkiye’nin ilk ve tek denizaltı modernizasyon ihracatına imza atan Türk savunma devi STM, Pakistan için ikinci denizaltıyı da modernize ederek teslim etti. Türk denizaltılarını da modernize eden yerli firmanın sıradaki hedefiyse insansız denizaltılar geliştirmek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pakistan denizaltısı, Türk savunma firması STM tarafından modernize edildi. Yenilenen denizaltı, tatbikatta hedef savaş gemisini böyle batırdı.

Ürettiği yerli ürünleri dünyaya ihraç eden Türkiye, aynı zamanda yüksek teknoloji kabiliyeti ile dikkat çekiyor. Bu kapsamda Türk savunma devi STM, Pakistan’ın sahip olduğu 3 denizaltının modernizasyonu ihalesini kazanmış, böylece Türkiye’nin ilk ve tek denizaltı modernizasyon ihracatına imza atmıştı. Bu kapsamda modernize edilen iki denizaltının teslimatı gerçekleştirildi.

Modernize edilen denizaltıların sensör ve silah sistemleri, son teknoloji sistemlerle güncellendi. Sonar, periskop, komuta kontrol, radar ve elektronik destek sistemleri gibi kritik sistemler değiştirildi. 2022’deki bir tatbikatta hedef savaş gemisini torpido atışı ile tam isabetle vurarak batırmayı başardı.

Denizaltılar konusunda uzun süredir çalışma yürüten STM, parçaların yerli üretilmesi, modernizasyon ve denizaltı inşa projeleri yürütüyor. Yalnızca insanlı sistemlerle ilgili değil, insansız denizaltılar için de çalışma yapılıyor.

AB sınır güvenliği ASELSAN ve STM'ye emanet

AB sınır güvenliği ASELSAN ve STM'ye emanet