hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Plajlarda ücret alınması yasal mı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Plajlara girerken ödenen ücretler konusunda, uzmanlar uyarıyor. "İşletmelerin verdiği hizmetten yararlanmayacaksanız giriş ücreti vermenize gerek yok." Ayrıntılar CNN TÜRK Muhabiri Hasret Kaya ve kameraman Emir Ünlü'nün haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaz sıcağında serinlemenin yolu şüphesiz denizden geçiyor. Ancak plaj fiyatları İstanbul'da bile tatil beldelerini aratmıyor.

  Plaj ücretleri nerede denize girdiğinize göre değişiyor. Minimum 50 liradan başlasa da kimi yerlerde 1000 liraya kadar çıkıyor. Uzmanlara göre ise çoğu zaman hak ihlali yapılıyor.

  TÜSODER Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Yağız Gündoğdu konuyla ilgili, “Anayasa ve mevzuatımıza göre herkesin denizlerimizden yararlanma hakkı vardır, bu mutlak bir haktır. İşletmeler tarafından kısıtlanamaz” ifadelerini kullandı.

  Plajlarda ücret alınması yasal mı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peki vatandaşlar en çok ne ile karşılaşıyor?

  “Vatandaşlarımız denizden yararlanmak istediğinde ne ile karşılaşıyor? Beach kulüpler, oteller veya başka işletmeler tarafından denizin bu bölgesine giremezsin girersen para ödersin şeklinde hukuksuz taleplerle karşılaşmaktalar. Salt denizden yararlandığı için hiç kimseden ücret talep edemezler. İşletmeden şezlong kiralama, duş ve tuvalet hizmeti ya da yemek için ücret ödenebilir. Ama sadece denizi kullanmak için verilen bu ücret hak ihlaline yol açıyor. Tabi bazı istisnalar var. Bunun tek istisnası var belediyeler veya Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze ören yeri olarak değerlendiren, örneğin Olympus sahillerimiz işletmeler tarafından parsellenemeyeceği gibi vatandaşın kullanımına işletme karşılığı sunabiliriz.”

  Plajlarda ücret alınması yasal mı

  Peki verilen ücret geri alınabilir mi?

  “Fişini alıp unvanı ve vergi numarası tespit edildikten sonra tüketici hakem heyetine başvurulabilir veya icra takibi açıp şunu diyebilir, siz bu parayı benden talep ettiniz ama ben hiç bir hizmetinizden yararlanmadım.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow