Sahte zeytinyağına dikkat

Sahte zeytinyağına dikkat

Ucuz zeytinyağına dikkat. İnternetten alınan yağlar sahte olabilir. Peki hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır? Alırken nelere dikkat etmeli? CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er, TÜKONFED Gıda Güvenliği Denetim Uzmanı Nurten Sırma’ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kokusu, rengi, bütün içeriği taklit ediliyor. Sahte zeytinyağı üretilip piyasaya sunuluyor. Özellikle internet üzerinden satışı gerçekleştiriliyor.

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. İnternetten yapılacak alışverişlerde sitenin güvenirliği sorgulanmalı. Gelen üründe fatura bilgisinin kontrol edilmesi ürünün sahte olup olmadığını tespiti için bir diğer önemli nokta.

Sahte zeytinyağına dikkat

TÜKONFED Gıda Güvenliği Denetim Uzmanı Nurten Sırma sahte ürünün nasıl ayırt edilebileceğine dair, “Hem dünyada hem de ülkemizde hakikaten özellikle zeytinyağında sahtecilik büyük bir problem. Şunu çok net söyleyebilirim ki zeytinyağındaki hilelerin tamamı laboratuvar koşullarında anlaşılır ama bu işten anlayan kişiler var tabii ki bu işte. Zeytinin kokusu, içtiğin zaman damaktaki o yakıcı tat aroması vesaire bunlardan algılayabiliyorlar ama net sonuç her zaman laboratuvar sonucuyla ortaya çıkabilir. Zeytinyağının litre fiyatı 160 lirayla 240 lira arasında değişiyor hiç adını sanını duymadığım bir birlik bir vakıf. 400 liradan 5 litre satıyor. Bunu nasıl yakalayabiliyor? Kendi adıma şüpheyle baktığım ürünler. Ürünün üzerindeki etiket bilgileriyle yanında gelen faturanın bilgilerini kıyaslasınlar çünkü burada sahtecilik yaptıkları ürünü farklı bir adla piyasaya sürüyor fakat ticari unvanı bambaşka” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber