hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şüheda şehitliği onarılmayı bekliyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İstanbul Sarıyer’de bulunan Şüheda Kuyusu Şehitliği'ne “İBB Miras Nafi Baba Mezarlığı'nı restore ediyoruz” pankartları astı. İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş'ın iddiasına göre harabeye dönen şehitliğin hem restorasyon adı altında adı değiştiriliyor hem de yeni mezar yeri olarak açık hale getiriliyor. İBB ise isim değişikliği ve özel mezar yeri olacak iddialarını reddediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Burası Nafi Baba mezarlığı mı, Şüheda kuyusu şehitliği mi? Burası Şüheda Kuyusu Şehitliği. Nafi Baba’yla uzaktan yakından alakası yok. Fatih Sultan Mehmet'in askerleri burada yatmaktadır. Afişleri görünce ben taşları temizleyecekler, çıkaracaklar sandım ama taşlar aynı duruyor eğri büğrü.”

  Geçmişten günümüze bilinen adıyla Şüheda Kuyusu Şehitliği. İstanbul Sarıyer Hisarüstü'nde yer alıyor. Ancak şehitliğe İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İBB Miras ekipleri Nafi Baba Mezarlığı'nı restore ediyoruz” pankartı astı. İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş'a göre Nafi Baba, fethin yadigarı değil.

  Şüheda şehitliği onarılmayı bekliyor

  Çetintaş, “Burasının Nafi Baba’yla uzaktan yakından alakası yok, neden? Çünkü Nafi Baba, fetihten 383 yıl sonra bu bölgede doğmuştur. Kendisi burada dergâh kurmuştur. Buranın adını, şehitliği ortadan kaldırarak birinci sınıf mezarlık olarak görünüyor. Bu mezarlığı özel mezar olarak açmaya çalışıyorlar. Zincirlikuyu Mezarlığı olarak kullanmaya çalışacaklar belli. Bu ayrıca içeride yeni yeni mezar yerleri açılıp kabristanlar görünüyor. Burası, Fatih Sultan Mehmet'in askerlerinin şehitliği olarak bilinir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih'in tablosunu getiriyor da burada Fatih'in askerlerinin mezarlarını neden yok ediyor? Herhalde burayı açacaklar.” İfadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şüheda şehitliği onarılmayı bekliyor

  İBB ise İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş'ın iddialarını reddediyor. Yapılan açıklamada, “Şehitliğin isminin değişmesi ve özel mezar yeri olarak açılması söz konusu değil. Koruma Kurulu tarafından onaylanan restorasyon devam ediyor.” denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow