hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Van turizmine "deprem" etkisi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra uzmanların Hakkari ve çevresine yaptıkları açıklamalar, Van'a nevruz tatiline gelmeyi planlayan İranlı turistleri tedirgin etti, gelenlerin çoğu kısmı başka şehirlere gitmeyi tercih ederken otellerin doluluk oranı bu yıl geçen yıla göre düştü. Van Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, son durumu değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaşanan depremlerden sonra tedirginlik arttı. O tedirginlik nedeniyle beklenen turist bu yıl Van'a uğramadı.

  Van Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş son duruma ilişkin, “Maalesef sürekli medyada, televizyonda İran’da bizim televizyonlarımızı çok iyi seyrediyorlar, bunlarda sürekli deprem olacak şeklinde yayınlar görülüyor. Tedirginlik oluşuyor, İranlılar burada kalmaktan ziyade depreme daha uzak olan illeri tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

  Van turizmine deprem etkisi

  Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası, bazı uzmanların Hakkari ve çevresi ile alakalı yaptıkları deprem açıklamaları Van'a nevruz tatiline gelmeyi planlayan turistleri telaşlandırdı. Geçtiğimiz yıl nevruzda 41 bin turist gelmişti. Bu yıl ise 39 bin kişi sınır kapısından geçiş yaptı fakat deprem korkusu yaşayan turistler Van yerine başka şehirleri tercih etti.

  Geçen yıl bu dönemde Van'da, oteller tam doluydu. Bu yıl ise bu oran yüzde 70'lere düştü. Öte yandan Çeliktaş’a göre turist sayısındaki azalmanın tek sebebi deprem değil. Çeliktaş ekonomik sebeplere de değinerek, “İran’da son 3 ayda yaşanan ekonomik krizlerde, üç ayda paraları dolar bazında yüzde otuz değer kaybetmiş. Ekonomik olarak onlara pahalı gelmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow