Velilerin kabusu; "Uykululuk hali"

Velilerin kabusu; "Uykululuk hali"

Yapılan bir araştırmada, çocukların ve ergenlerin düzensiz uykudan dolayı gün boyu uykulu olduğu ve bunun da eğitim hayatlarına olumsuz olarak yansıdığı görüldü. Özellikle "uykululuk" hali ile ilgili veriler ön plana çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uyku, en önemli ihtiyaçlarımızdan biri. Uzmanlar bu konuyu kaleme aldı. Çocukların ve ergenlerin "uykululuk" hali araştırıldı. Uyku ile ilgili birçok araştırma yapıldı. Fakat yapılan son araştırmada çocukların gün içerisindeki aktivitelerini olumsuz etkileyen faktör aslında uykusuz olmaları. Uykusunu alamamış ya da uykusuz kalmış çocuk tam verim alamıyor. İşte buna uzmanlar "uykululuk" hali diyor.

Uzm. Dr. Özden Durmuş Gönültaş, “Çocuklarımız okul hayatına başladı, yoğun bir akademik döneme giriyorlar. Bu dönemde kaliteli uyku çekmeleri bizim için ve onlar için çok önemli. Çünkü birçok çalışma şunu göstermiş çocuk ve aynı zamanda adölesan yani ergenlerin birçoğu aslında uykusuz. Ya da gündüz ciddi uykululuk halleri var. Kaliteli uyku çekilmediği zaman gündüz uykululuk hali devam ettiği zaman çocukların hafıza ve bellek fonksiyonları zayıflıyor. Ve dolayısıyla akademik başarıları, ders başarıları düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, ebeveynler çocuklarının uyku durumu için nasıl bir önlem almalı?

Uzm. Dr. Özden Durmuş Gönültaş, “Biliyorsunuz son dönemlerde çocukların ekran maruziyetleri çok arttı. Uyumadan hemen önce ekrana bakmak mavi ekran dediğimiz bir olaya sebep oluyor. Kaliteli uyku için bir kere ekran maruziyetini çocuklarda mutlaka azaltmamız gerekiyor. Uygun ortamı sağlamamız gerekiyor. Karanlıkta mutlaka uyumamız gerekiyor. Yaşa göre değişmekle birlikte okul çağı çocukları için özellikle 8 saat mutlaka uyumalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.