Ankara İlçeleri Nelerdir? Ankara'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Ankara Haritası…

Ankara İlçeleri Nelerdir? Ankara'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Ankara Haritası…

Ankara İlçeleri Nelerdir? Ankara'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Ankara Haritası…

Ankara'nın 13 Ekim 1923 tarihinde başkent ilan edilmesinden sonra kent hızlı bir şekilde gelişmiştir ve Türkiye içerisinde ikinci en kalabalık olan ili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk senelerinde ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanan Ankara ilinin topraklarının yarısı hala tarım amaçlı kullanılmaktadır. Ekonomik etkinlik önemli ölçüde ticarete ve sanayiye dayalı olmaktadır. Tarım ve hayvancılığın ağırlığıysa giderek azalmaktadır. Ankara ve civarında bulunan hem kamu sektörü hem de özel sektör yatırımları, diğer illerden çok büyük bir nüfus göçünü teşvik etmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara Nedir?

Ankara, Türkiye'nin başkentidir ve aynı zamanda en kalabalık olan ikinci ilidir. Nüfusu 2020 itibari ile 5.663.322 kişi şeklindedir. Bu nüfus; 25 tane ilçe ve bu ilçelere bağlı olan 1425 tane mahallede yaşamaktadır. Şehir genelinde nüfus yoğunluğu 215 şeklinde olmaktadır. Nüfuslarına göre iller listesinde belediye sınırları dikkate alınarak yapılan sıralamaya bakıldığında dünyada elli yedinci sırada yer aldığı görülmektedir. Coğrafi açıdan Türkiye'nin merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır ve Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde kalan kuzey kesimleri dışında, büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Yüz ölçümü olarak Türkiye'nin üçüncü büyük şehridir. Bolu, Kırıkkale, Çankırı, Aksaray, Kırşehir Konya ve Eskişehir şehirleri ile çevrilidir.

Ankara'nın İlçeleri Nelerdir?

Ankara şehrinin 25 tane ilçesi bulunmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesini meydana getiren bu ilçeler: Akyurt, Ayaş, Altındağ, Balâ, Çamlıdere, Beypazarı, Çankaya, Elmadağ, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Evren, Haymana, Güdül, Kahramankazan, Keçiören, Kızılcahamam, Kalecik, Nallıhan, Mamak, Polatlı, Sincan, Pursaklar, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle şeklinde ifade edilmektedir.

Ankara’nın Nüfusu Ne Kadardır?

Ankara nüfusu bir önceki seneye göre 24.246 biçiminde artış göstermiştir. Ankara ilinin nüfusu 2020 tarihine bakıldığında 5.663.322 şeklinde olduğu görülmektedir. Bahsedilen nüfusun, 2.805.877 kadarı erkek ve 2.857.445 kadarı da kadından meydana gelmektedir. Yüzde olarak bakıldığında; %49,54 oranında erkek, %50,46 oranında kadın olduğu görülmektedir. Yüzölçümü 25.437 km² olan Ankara şehrinde kilometrekareye 223 tane insan düşmektedir. Ankara'nın nüfus yoğunluğu 223/km² şeklindedir.

Ankara Haritası

Ankara'nın Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Ankara şehri; doğusunda Kırıkkale, kuzeydoğusunda Çankırı, kuzeybatısında Bolu, batısında Eskişehir, güneyinde Konya, güneydoğusunda Kırşehir ve Aksaray ile birlikte komşu olmaktadır. Ankara şehrinin yüz ölçümü ise 25.632 kilometrekaredir. 1.355 kilometre uzunluğu ile beraber bütünü Türkiye toprakları üstünde yer alan ve en büyük nehir olma özelliğine sahip olan Kızılırmak Ankara'nın doğusunu, 824 kilometre ile Türkiye içerisindeki en büyük nehirlerden kabul edilen Sakarya Nehri ise, Ankara'nın batısını sulamaktadır. Bunun yanında Sakarya Nehri'nin mevcut kollarından ise Ankara Çayı, şehir merkezinden geçmektedir. Şehrin güneyindeyse 1300 km² ile Türkiye'nin en büyük olan ikinci gölü, %32,4 şeklindeki tuz oranı ile de dünya genelinde en tuzlu ikinci gölü kabul edilen Tuz Gölü bulunmaktadır. Buna ek olarak Tuz Gölü'nün de içerisinde bulunmuş olduğu havza, Türkiye'nin en büyük nitelikteki kapalı havzasıdır.