Son Dakika

Atatürk neden vefat etti, hastalığı neydi? Mustafa Kemal Atatürk ne zaman ve neden öldü?

A A

09.11.2021 - 15:37

Atatürk’ün ölüm yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilecek anma törenlerinde hayatıyla ilgili önemli bilgiler paylaşılacak. Bağımsızlık ve Cumhuriyet için ömrünü adamış olan Mustafa Kemal Atatürk vefat ettiği 10 Kasım’da bir kez daha anılacak. Peki, Atatürk neden vefat etti hastalığı neydi, ne zaman ve neden öldü?

Atatürk neden vefat etti, hastalığı neydi? Mustafa Kemal Atatürk ne zaman ve neden öldü?

Vefatının 83. yıl dönümünde bir kez daha anılacak olan Mustafa Kemal Atatürk yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamamış ve 10 Kasım sabahında hayatını kaybetmişti. İşte Atatürk’ün son dönemi ve vefatıyla ilgili bilgiler…

ATATÜRK NEDEN VEFAT ETTİ, HASTALIĞI NEYDİ?

Mustafa Kemal Atatürk, 1938 başlarında iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başladı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana geliyor ve burun kanamaları güçlükle önleniyordu. Bu kaşıntıların Çankaya Köşkü'ndeki karıncalardan meydana geldiği öne sürüldü ve köşk ilaçlamaya alındı. Atatürk de özel bir kür tedavisi için Yalova Termal'e gönderildi. Termal Otel'de, 22 Ocak 1938 günü Atatürk'ü muayene eden Dr. Nihat Reşat Belger, karaciğer rahatsızlığından kuşkulandı ve Atatürk'e siroz teşhisi koydu. Doktor Belger'in mutlak surette perhiz yapmasını tavsiye ettiği Atatürk, Termal Otel'deki tedavisine bir süre daha devam etti, ancak doktorların bütün itirazlarına rağmen 1 Şubat 1938'de tedaviyi yarıda bırakarak Bursa'ya hareket etti.

6 Mart 1938 günü beş doktor Çankaya Köşkü'nde Atatürk'e bir konsültasyon yaptılar ve siroz hastalığı teşhisini yinelediler.

Atatürk 10 Kasım 1938 sabahı saat 09.05'te İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda hayatını kaybetti. Cenazesi, gerçekleştirilen törenle Ankara'ya uğurlandı ve naaşı, 21 Kasım 1938'de burada yapılan bir törenle Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu. Bundan 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953'te kendisi için yaptırılan Anıtkabir'deki ebedi istirahatgâhında toprağa verildi. Vasiyetinde mal varlığını Türk Tarih Kurumuna ve Türk Dil Kurumuna bıraktı.