Berat İsminin Anlamı Nedir? Berat İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

A A

23.03.2022 - 01:01

Berat ismi, erkek çocukları için çok sık tercih edilen bir isimdir. Günlük hayatta ülkemizde en sık tercih edilen erkek isimleri arasında yer alır. Bazıları çocuğuna Berat ismini verirken bu ismin anlamını bilerek verir. Ama bu ismin anlamı tam olarak bilinmeyen isimlerden biridir.

Berat İsminin Anlamı Nedir? Berat İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Berat İsminin Anlamı Nedir?

Berat, Türk diline Arapçadan geçen bir kelimedir. Daha sonra yıllarda ise, isim olarak da tercih edilmeye başladı. Kelime anlamı olarak da bazı çok derin anlamlar içerir. Berat, kelime anlamı olarak farklı anlamları içerir. Öncelikle de imtiyaz belgesi, resmi belge anlamlarında da sıkça kullanılan bir kelimedir. Osmanlı döneminde devlet işlerinde sıkça tercih edilen bir kelime olarak kullanıyordu. Aynı zamanda bu isim kurtuluş nişanesi gibi çok derin manalar da içerir.

Kişilere verilen rütbe, nişan ya da toprak imtiyazlarını gösteren bir belgeye verilen isimdir. İmtiyaz belgesi, hak, nişan ve ayrıcalık anlamlarını da içerdiği bilinir. İsim olarak kullanılmaya başladıktan sonra onurlandırılmış anlamı da kalıp olarak yerleşti. Aynı zamanda Berat ismi dini anlamı da dikkate alınarak erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Bazı yerlerde ise, Berat ismi her iki cinsiyet için de isim olarak tercih ediliyor.

Berat İsmi Kur'an'da Geçiyor mu?

Berat ismi, dini anlamı da göz önünde tercih edilen bir isimdir. Arapça kökenli bir kelime olarak da bilinir. Kurtuluş anlamına gelen Beraat gecesi, göz önünde bulundurularak kullanılan bir isimdir. Ama yapılan araştırmalar sonucunda Berat isminin Kuran'da herhangi bir ayette geçmediğini anlaşılmıştır. Dini bir anlamı da olan, Arapça bir isim olarak bilinen Berat ismi buna rağmen Kuran'ı Kerim'de yer almaz.

Berat İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Berat isminin anlamı bebek bekleyen ebeveynler tarafından çok merak ediliyor. Hem değişik hem de güzel bir anlama sahip olduğu için anne baba adayları tarafından sıkça tercih edilen isimler arasında yer alıyor. Türk Dil Kurumu’na göre Berat isminin anlamı ise şu şekildedir;

Rütbe, nişan,

Bir buluştan, patent, bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge.

Osmanlı İmparatorluğu'nda bir göreve atanan, nişan, aylık bağlanan, şan ya da ayrıcalık tanınan kişiler için çıkarılan bir padişah buyruğudur.

Yeni doğacak bebeği için isim arayışında olan kişiler, Berat isminin anlamını merak ediyor. Berat ismi sözlük anlamları nedeni ile dini bir sakınca içermez. Bu nedenle günümüzde özellikle de erkek çocukları için en fazla tercih edilen isimler arasında yer alıyor.