El Nino olayı nedir? El Nino en son ne zaman oldu? Dünya’nın en sıcak yılı olacak!

El Nino olayı nedir? El Nino en son ne zaman oldu? Dünya’nın en sıcak yılı olacak!

El Nino olayı nedir? El Nino en son ne zaman oldu? Dünya’nın en sıcak yılı olacak!

El Nino olarak bilinen ve gezegenin 1-2 yıllığına ısınmasına yol açan hava olayı Pasifik Okyanusu’nda başladı. ABD’li bilim insanları, El Nino nedeniyle önümüzdeki yılda sıcaklık rekoru kırılmasını bekliyor. Yapılan bu açıklamalar sonrasında el nino olayıyla ilgili aramalar hız kazandı. Peki, El Nino nedir, ne demek? El nino olayı nedir, en son ne zaman oldu? İşte detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

El Nino hava olayının Büyük Okyanus'ta başladığının duyurulmasının ardından gündem oldu. ABD'li yetkililer, Dünya’da ısınmaya neden olan El Nino hava olayının başladığını açıklayarak, önümüzdeki aylarda etkisini kademeli olarak artıracağı belirtildi. 2024'te ise muhtemelen Dünya’nın sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor. El Nino’nun 2024 baharına kadar etkin olması ve sonrasında yavaş yavaş etkisini yitireceği düşünülüyor. El Nino'nun Afrika'da, Avustralya'da ve Asya kıtasının bazı bölgelerinde kuraklığa, Hindistan'daki muson yağmurlarının zayıflamasına, Amerika kıtasının güney ve orta kesimlerinde ise şiddetli yağışlara neden olması bekleniyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise geçtiğimiz mayıs ayında, Sentinel-6 Michael Freilich adlı uydudan alınan bilgilere göre Büyük Okyanus’un ekvatoral kesiminde El Nino’nun gelişmekte olduğuna dair işaretler olduğunu bildirmişti. NOAA'dan İklim Bilimci Michelle L'Heureux, El Nino'nun gücüne bağlı olarak Dünya'nın bazı bölgelerinde kuraklık ve şiddetli yağış riskinin artması gibi çeşitli olumsuz etkilere yol açabileceğini ve gezegenimizde sıcaklık rekorunun yaşanabileceğini ifade etti. 

El Nino olayı nedir El Nino en son ne zaman oldu Dünya’nın en sıcak yılı olacakEL NİNO NEDİR?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi'nin açıklamasına göre; El Nino hava olayı Büyük Okyanus'un ekvatora yakın orta ve doğu kesimlerinde ortalamanın üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları ile kendini gösteren ve ortalama olarak her 2 ila 7 yılda bir gerçekleşen bir iklim olgusudur. El Nino fenomeninin ilkim üzerindeki etkisi Büyük Okyanus’un çok ötesine kadar ulaşabilir.

El Nino’nun etkili olduğu yıllarda Pasifik Okyanusu’ndaki sıcak sular doğuya kayarak küresel sıcaklıkların artmasına neden oluyor. Bazı bölgeler kuraklık ve orman yangınlarının etkisi altına girerken, bazı bölgeler sel ve fırtınalarla mücadele etmek zorunda kalıyor.

El Nino olayı nedir El Nino en son ne zaman oldu Dünya’nın en sıcak yılı olacakEL NİNO EN SON NE ZAMAN OLDU?

El Nino Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. El Niño ve La Niña'nın güney yarımküredeki etkileri çok büyüktür. Bu etkiler ilk olarak 1923'te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır. Eylül 2006 itibarıyla El Niño aktif durumdadır. En son El Nino olayı 2015-2016 arasında yaşanmış ve dünya genelindeki hava olaylarına büyük etkisi olmuştu. 2016 yılı bu sebeple kayıtlara geçen en sıcak yıl oldu. 2018 yılı El Nino'nun zıttı olarak tabir edilen La Nina ile başladı. La Nina'nın görüldüğü dönemde Pasifik Okyanusu yüzey ısısı, mevsim normallerinin altında seyreder. Dünya Meteoroloji Örgütü, La Nina evresinin sona erdiğini ve 2018 yılının sonlarına doğru yüzde 70 ihtimalle El Nino safhasının başlayacağını duyurmuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber