hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Her Biri Nasıl Yazılır? Her Biri TDK Doğru Yazılışı... Herbiri Mi Her Biri Mi?

  Her Biri Nasıl Yazılır Her Biri TDK Doğru Yazılışı... Herbiri Mi Her Biri Mi
  expand

  Bazı kelimeler anlam açısından birleşik bazı ise ayrı yazılır. Aradaki bu ayrımı hatalı yapmadan yazım hatasını düşmemek büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda özellikle ‘her biri’ kelimesi çok sık yapılan hatalar içerisinde yer alıyor. Türk Dil Kurumu üzerinden kelimenin doğru yazılışı ele alınabilir ve aynı zamanda okunuşu üzerinden değerlendirilebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her Biri Birleşik mi Yazılır, Ayrı mı Yazılır?

  Yazım hatası en sık yapılan kelimeler içerisinde her biri sözcüğü geliyor. Her ve biri kelimelerinin bir araya gelmesi ile kendi yapısında bir anlam ifade eden bu sözcük, ayrı şekilde yazılmaktadır. Özellikle TDK üzerinden alınan bilgiler doğrultusunda, bu kelimenin ayrı yazılması gerektiği öne çıkıyor. Anlamını etkin bir şekilde ortaya çıkarabilmesi için, tek başına cümle içerisinde mutlaka ayrı yazılmalıdır.

  Her biri (Doğru)

  Herbiri (Yanlış)

  Yukarıdaki gibi bir kelime de olduğu gibi ayrı biçimde ele alınarak bu kelimenin anlamı üzerinden doğru yazımı kullanılabilir.

  Herbiri mi, Her Biri mi?

  Yapılan en büyük yazım hatalarından biri bu kelimeyi birleşik olarak yazmaktır. Özellikle Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı vakit, bu kelimenin doğru yazılışı, ‘Her biri’ biçiminde değerlendirilmektedir. Ayrı ayrı, hepsi anlamında değerlendirilen bu kelime doğru yazımı üzerinden anlamı eşliğinde değerlendirilebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘’Bunların her biri bugün akşama kadar toplanacak.’’

  ‘’Her biri birbirinden saf ama haberleri yok.’’

  ‘’Her birini deneyebilirsin.’’

  Anlamı ile beraber cümle içerisinde ya da tek başına, her biri kelimesini bu şekilde kullanmak mümkün. Özellikle günlük yaşamda yaygın olarak kullanılan sözcükler içerisinde yer aldığını dile getirmek mümkün. Yazım hatasını çok fazla yaşandığı bu kelime konusunda, her ve biri kelimeleri ayrı şekilde ele alınarak yazılmalıdır. Ancak anlam açısından her iki kelime de bir arada amacına uygun bütünmüş gibi değerlendirilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow