Hz. Musa Kimdir? Hz. Musa'nın Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir? Hz. Musa Hangi Dinin Peygamberidir?

Hz. Musa Kimdir? Hz. Musa'nın Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir? Hz. Musa Hangi Dinin Peygamberidir?

Hz. Musa Kimdir? Hz. Musa'nın Hayatı Ve Mucizeleri Nelerdir? Hz. Musa Hangi Dinin Peygamberidir?

Hz. Musa kendisine kitap indirilen peygamberlerden bir tanesidir. Mısır'daki halkın İsrailoğulları'na eziyeti sonucunda Mısır'a peygamber olarak gönderilmiştir. Firavunun halkına yapmış olduğu işkencelerin sona ermesi adına Hz. Musa gönderilmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

  Hz. Musa Kimdir? 

 Hz. Musa peygamber, Hz. Yakup peygamberin soyundan gelmektedir. Hz. Musa'nın annesinin adı İmran'dır. Kardeşinin ismi ise Harun'dur. Hz. Musa'nın fiziksel görünüş olarak iri bir yapısının olduğu ve saçlarının düz olduğu rivayet edilmektedir. Hz. Musa'ya kutsal kitaplardan bir tanesi olan Tevrat indirilmiştir. Hz. Musa Allah (cc) ile konuşması ile de bilindiği için kendisine Kelimullah ismi de verilmiştir.

 Hz. Musa'nın Hayatı ve Mucizeleri Nelerdir?

 Hz. Musa'nın doğduğu dönemde Firavun bir rüya görmüştür. Rüyasını yorumlatmasının ardından ise ülkede yeni doğan tüm erkek çocuklarının öldürülmesini istemiştir. Hz. Musa'nın annesi ise oğlunu korumak için onu bir sandığa koyarak Nil nehrine bırakmıştır.

 Allah (cc) Hz. Musa'nın sandıkla beraber Firavun'un eşi olan Asiye Hanıma ulaşmasını sağlamıştır. Asiye, Hz. Musa'ya sahip çıkarak sarayda Hz. Musa'yı büyütmüştür.

 Hz. Musa genç bir delikanlı iken yanlışlıkla bir adamı öldürmüştür. Bunun üzerine ceza olarak Mısır'dan ayrılması istenmiştir. Hz. Musa Medyen tarafına giderek burada Şuayp Peygamberin kızıyla evlenmiştir.

 Uzun bir süre Medyen'de kalan Hz. Musa daha sonra Tur Dağında peygamberlikle görevlendirilmiştir. Hz. Musa peygamber olduktan sonra bir takım mucizeler de yaşanmıştır. Hz. Musa, Allah'ın dinini firavuna bildirmiş ancak firavun kendisine inanmayarak geri çevirmiştir.

 Hz. Musa'nın yolundan giden kimseler de Firavun tarafından eziyet görmeye ve öldürülmeye başlamıştır. Bunun ardından Hz. Musa inananlar ile beraber Kızıldeniz'e doğru yol almıştır. Firavun ile ordusu da kendisini takip etmiştir. Bunun üzerine Hz. Musa Kızıldeniz'i ikiye bölerek inananlar ile beraber geçmiştir. Firavun ise burada can vermiştir.