İçki Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen İçki Çeşitleri...

İçki Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen İçki Çeşitleri...

İçki Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen İçki Çeşitleri...
expand

Alkol tüketimi, tercihe bağlı olarak kullanılan alışkanlıklardan biridir. Alkol kullanan kişilerin tercihleri oldukça farklı olabilir. Kimi alkol kullananlar daha hafif içkileri tercih ederken, kimileri de daha ağır ve sert içkileri tercih eder. Dolayısıyla buradan da anlaşılabileceği gibi alkol çeşitleri de oldukça fazladır. Hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak kullanılan alkol ve içki çeşitleri ise internette merak edilerek araştırılmaktadır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İçki Çeşitleri Nelerdir?


Alkollü içecekler, içerisinde genelde etanol bulunduran ve fermantasyon ya da mayalama gibi çeşitli yöntemlerle elde edilen içeceklerdir. Etanol ilaç olarak da kullanılabilen ve çoğu ülkede kontrollü şekilde satışına izin verilen bir maddedir.

Etanol oranı, içkinin özelliğini belirlemede etkilidir. %55 ve üzerinde etanole sahip olan alkoller, daha yanık ve faklı bir tada sahiptir. İçkiler, şeker ya da nişasta gibi ürünlerin düşük oranlarda fermante edilmesi ile elde edilir.

Bu şekilde elde edilen içkiler hafif alkollü içkiler arasında yer alırken, hafif içkilerin damıtma yoluyla elde edilen içkiler ağır alkollü içkileri oluşturur. En yaygın tüketilen içki çeşitleri ise rakı, bira, şarap, şampanya, viski ve vodkadır. Ancak elbette daha fazla içki türü de vardır.

En Çok Bilinen İçki Çeşitleri

Hem ülkemizde hem de dünyada içki tüketimi oldukça yaygındır. Bazı içki türleri daha fazla tüketilirken bazıları çok az kişi tarafından tüketilmektedir. Birçok insan ise bu konuya merak duyarak araştırır. En çok tüketilen içki çeşitlerini ve bunların özelliklerini öğrenmek isterler. İşte en çok bilinen ve alışkın olunan içki çeşitleri:

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bira: Sümerlilere kadar dayanan bir geçmişe sahiptir ve temel maddesi buğdaydır. Aynı zamanda arpa maltından elde edilen biranın ilk üretimini yaparak dünyaya da yayan Almanya ve Çek Cumhuriyetidir.

Rakı: Türk rakısı olarak da bilinen ve Türk kültürü ile özdeşleşen rakının tarihi Osmanlı dönemine dayanıyor. İlk olarak o dönemde üretilen ve kullanılmaya başlanan rakı, Türkiye'de üretilir. Rakı, yaş üzümün anason ile fermante edilmesi ile elde edilir. Ağır alkol grubunda yer alabilir.

Şarap: Dünyada en çok tüketilen alkollü içeceklerden birisi olan şarap, meyvelerin fermante edilmesi ile elde edilir. Birçok farklı renkte olabilir. Dünyada en çok Fransa şarap üretimi ve dağıtımı yapar.

Şampanya: Beyaz şarabın farklı işlemleri sonucu elde edilen şampanya oldukça pahalıdır. Anavatanı ise Fransa’dır.

Vodka: Anavatanı Rusya olan vodka, çavdar ve buğday gibi tahıl maddelerinden elde edilir. Sert bir içkidir. Su gibi berrak ve renksizdir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Viski: Fıçılarda dinlendirerek elde edilir. Yapımı şarap gibi yıllar alan ve yıllandıkça güzelleşen bir içkidir. Ana vatanının İskoç ya da İrlanda olduğu konusunda bitmeyen tartışmalar mevcuttur.

Cin: Genelde Amerika’da tüketilen cin, arpa, mısır ve çavdar tohumlarının aromalarla tatlandırılması sonucu elde edilir.

Likör: Genelde kokteyllerle kullanılır. Sek olarak da içilebilir.

Tekila: Limon ve tuzla shot atılarak içilmesi en önemli özelliğidir ve oldukça serttir.

En çok tercih edilen ve bilinen içkilerden olan bu içkilerin, birçok farklı markada birçok farklı tatta ve alkol oranında bulmak mümkündür. Özellikle meraklıları bu konuda oldukça kapsamlı araştırmalar yapar. Aynı zamanda sürekli yenilenen lezzetlerle piyasaya sürülen de oldukça fazla içki vardır.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow