hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İman Nedir? Tafsili Ve İcmali İman Ne Demektir, Farkları Nelerdir?

  İman Nedir Tafsili Ve İcmali İman Ne Demektir, Farkları Nelerdir
  expand

  İman, etimolojik şekilde güvenmek ve samimiyet ile inanmak manalarına gelir. Kur'an'da yalnızca bir olan Allah'a ve sadece kendisinin mesajına güvenmek manasına gelir Genel anlamda bakıldığında bir dine veya yaşam şekline gönülden bağlanmak manası taşır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İman Nedir?

  İslam dini içerisinde iman, Allah'a ve Allah'ın elçisi olarak kabul görülen Hz Muhammed'e kutsal kitap olan Kur'an'da anlatılmış olduğu gibi güvenerek kuşkusuz, aksini hiçbir şekilde düşünmeden inanmak biçiminde anlaşılır. İslam, iman esaslarını ise Kur'an'dan alır. İman, bir inanç sistemine kalpten inanmaktır. Bir kimsenin iman ettiği şeyi tasdik edebilmesi o kimsenin imanını gösterir. Tasdikleme, onay verme ve doğrulama manasına gelen iman İslam içerisinde Allahtan başka yerde veya gökte tek söz sahibi olan ilah kabul etmeme ve Resul olarak da Hz. Muhammed’i kabul etmektir.

  Tafsili İman Nedir?

  İnanılacak olan oluşumların her birine, geniş ve açık şekilde detaylı olarak inanmaya tafsili iman adı verilir. Tafsîlî imanın ikinci derecesi ise amentüde şeklinde ifade edilen prensiplerdir. Üçüncü dereceye bakıldığında, Hz. Muhammed'in Allah katından getirmiş olduğu, Müminlere kadar da tevatür yolu ile ulaştırılan tüm hükümleri ve haberleri tasdik etmektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İcmali İman Ne Demektir?

  İcmâlî İman, inanılması gereken şeylere kısa bir biçimde ve toptan olarak inanmak şeklinde ifade edilir. Bu iman biçimi genel nitelikteki bir iman biçimidir. Ben Allah’ın ve Allah'ın Resulünün getirmiş olduğu hak dine tamamen iman ediyorum, diyebilmek icmali imanın en basit olan bir tarifidir.

  Tafsili İman İle İcmali İman Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Tafsili iman ile icmali iman arasındaki en önemli fark, tanımlardan da mevcut olduğu gibi kapsamlarının birbirlerinden farklı olmasıdır. Tafsili iman içerisinde inanılması gereken olaylara ya da durumlara daha geniş ve ayrıntılı bir biçimdeki inanmak söz konusudur. İcmali imanda ise, inanılması gereken durumlara toptan ve direkt bir şekilde inanmak söz konusudur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow