hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mihrimah İsminin Anlamı Nedir? Mihrimah İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Mihrimah İsminin Anlamı Nedir Mihrimah İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Mihrimah ismi edebi eserlerde sık rastladığımız isimler arasında yer alır. Mihrimah ismi pek çok kişi tarafından büyük bir beğeniyle karşılanıyor. Televizyon dizilerinde de çok sık kullanılan bir isim olması ile dikkat çeken isimler arasında yer alır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Mihrimah İsminin Anlamı Nedir?

   Mihrimah ismi, kız bebeklere verilen isimler arasında yer alır. Çok özel bir anlamı olan bu isim, son zamanlarda ünlü televizyon dizilerinde de kullanılması ile daha da popüler bir hale gelen bir isimdir. Mihrimah isminin kökeni ise, Farsçadan geliyor. Anne ve babalar için bebeklerine vermek istedikleri ismin anlamı da çok önemlidir. Aynı zamanda ebeveynler için Mihrimah ismi gibi popüler olan isimleri bebeklerine vermek de oldukça önemlidir.

   Mihrimah ismi ise, tarihte Mimar Sinan’ın aşık olduğu Mihrimah Sultanın ismi olarak da bilinir. Mimar Sinan, Mihrimah Sultan için iki adet külliye yaptırdı. Bu külliyelerin ortasında yer alan bir camii için de bir sır yerleştirmiştir. Bu sır ise, aslında Mihrimah isminin anlamında gizlidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Mihrimah, aynı zamanda ülkemizde kız çocuklarına verilen ve çok özel bir anlama sahip olan bir isimdir. Türkçedeki anlamı ise, ‘güneş ve ay’ olarak da bilinir. Bu özel ve güzel anlamı ile birlikte kız çocukları için verilebilecek isimler arasında yer alır. Bu ismi, tek başına kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda değişik isimlerle bir araya getirerek de kullanabilirsiniz. Bu sayede de hoş bir uyum yakalayabilirsiniz.

   Mihrimah İsmi Kur'an'da Geçer mi?

   Mihrimah ismi ile ilgili ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de Kuran’da geçen isimlerden biri olup olmadığıdır. Mihrimah ismi, Kuran’da geçen isimler arasında yer almayan güzel bir kız ismidir.

   Mihrimah İsmi TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Mihrimah isminin TDK sözlük anlamı güneş ve ay demektir. Mihrimah isminin anlamı güneş ve ay demektir. Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan için inşa ettirdiği iki külliyenin ortasında bulunan camide yılın Mayıs ve Nisan aylarında sadece birkaç gün içinde caminin bir tarafından güneşin doğması ve diğer yandan da ayın doğması görülür.

   Mihrimah Sultana olan aşkın büyüklüğünü ortaya koyan bu eser nedeni ile Mihrimah ismi oldukça popüler bir isim olmuştur. Ülkemizde ismi Mihrimah olan 3064 kişi olduğu bilinir. İstanbul’da ise Mihrimah adını taşıyan 281 kişi bulunur. İstatistiklere göre de Türkiye’de bulunan 26763 kişiden birisinin adı Mihrimah’tır. Özellikle popüler tarih dizilerinde de Mihrimah ismi sık sık kullanılıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow