hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yoklama kaçağı nedir, cezası ne kadar? MSB yoklama başvurusu nasıl yapılır? Askerlik kaçağı ile ilgili bilgiler..

  Yoklama kaçağı nedir, cezası ne kadar MSB yoklama başvurusu nasıl yapılır Askerlik kaçağı ile ilgili bilgiler..
  expand

  Askerlikle ilgili bazı detaylar sık sık askere gideceklerin gündeminde yer alıyor. Bunlardan biri de yoklama kaçağıyla ilgili. Yoklama kaçağı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere odaklanan vatandaşlar yoklama kaçağı ve askerlik tecili gibi terimlerin anlamını merak ediyor. Peki, Yoklama kaçağı nedir, cezası ne kadar? MSB yoklama başvurusu nasıl yapılır? İşte konuyla ilgili detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yoklama kaçağı nedir, cezası var mı, başvuru nasıl yapılır? soruları, vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. Askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26 ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul ediliyor. Yoklama kaçakları MSB'de yer alan bilgilere göre idari para cezasıyla cezalandırılıyor.

  YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR?

  Yoklama Kaçağı, kanunda yer alan tanıma göre, 'yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara denilmektedir. Yoklama kaçakları, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Milli Savunma Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına, askerlik şubelerince de mahallin en büyük mülki amirine bildirilirler. Yakalanarak muhafaza altına alınan yükümlüler, vakit geçirmeksizin ve en geç yirmidört saat içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilirler. Askerlik şubesince teslim alınamayan yükümlüler, ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılırlar.

  YOKLAMA KAÇAĞI CEZASI NE KADAR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır. Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır. Bu fıkra kapsamında belirlenen idari para cezalarının yeniden değerlemesinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17’nci maddesinin yedinci fıkrasındaki idari para cezasının bir Türk Lirasının küsuru dikkate alınarak uygulanır. İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.

  Yoklama kaçağı nedir, cezası ne kadar MSB yoklama başvurusu nasıl yapılır Askerlik kaçağı ile ilgili bilgiler..YOKLAMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Yoklama işlemlerini e-Devlet üzerinden başlatacak yükümlüler, 'www.turkiye.gov.tr' adresindeki asal yoklama işlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkinden, vesikalık fotoğraflarını yükleyip, gerekli formları doldurduktan sonra T.C. kimlik kartları ve varsa sağlık durumlarına ilişkin raporları ile birlikte kayıtlı bulundukları aile hekimlerine müracaat ederek yoklamalarını yaptıracaklardır. Yoklamalarını askerlik şubesi üzerinden yaptıracak yükümlüler, T.C. kimlik kartları, varsa öğrenim belgesi, sürücü belgesi, meslek veya sanatlarına ilişkin bonservis, sertifika, kurs belgesi ve sağlık durumlarına ilişkin raporları yanlarında bulunduracaklardır. Yurt dışında bulunan yükümlüler yoklamalarını bulundukları yerdeki yurt dışı temsilciliklerimize veya yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptıracaklar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Lise ve üzeri seviyedeki okullardan mezun olan yükümlülerden, erteleme hakkını kullanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2021'e kadar dilekçe ve mezuniyet veya ilişik kesme belgeleri ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmeleri veya e-Devlet üzerinden başvurmaları gerekmektedir

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow