{$ day.Temps.HighTemp $} °
Alper Tüydeş Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

13.04.2021 Salı | 10:46

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

The Dodo’da dahi makalesi yayınlanan bu sevimli olayın ardından pek çok şehirden mesajla taklitçi kuşların videosu geldi. Bunlar içinde ise Alakarga ve Sığırcık yine başı çekiyordu.

https://twitter.com/alpertuydes/status/1358118371280228361?s=21

Çok geçmeden bu kez Çeşme’den gelen bir video ile şaşkına dönmüştük. Bu kez kedi taklidi videoda ev sahiplerini olduğu kadar kediyi bile şaşırtmıştı. Öyle ki dakikalarca kuşa bakıp durumu algılamaya çalışıyordu.

https://twitter.com/alpertuydes/status/1359173032149934081?s=20

Son olarak önceki gün bu kez Gümüşlük’ten gelen bir video bu kadarına pes dedirtti. Ağacın tepesinden birisi ‘Ne var, Ne var’ diye bağırınca bu kez Rojda Can ve arkadaşları bu sevimli anı videoya almış. İnsan taklidi yapan kuş ile kuşun insan taklidini taklit eden insanlar eğlenceli bir videoya neden olmuşlar.

https://twitter.com/alpertuydes/status/1381538389376299008?s=20

Hayvanların ilginç dünyaları şaşırtmaya ve bir yandan da hayatımızın neşesi olmaya devam ediyor. Bunun tadını çıkarmak ve farkına varmak için yapmamız gerekenler basit;

Görmek için bak, duy ve tabiatı dinle. Onu koru, farkına var ve çocuklara anlat. Ve mümkün olduğunca doğada kal. Yaşadığın etkileyici anların sayısının artacağına ve doğanın görülmeyen yanını keşfetmeye çok hızlı başlayacağına eminim. 

Diğer Yazıları

Kuru ağaçlar hakkında bilmemiz gereken

Alt tarafı kuru bir ağaç dersiniz ilk bakışta.Ancak ölü bir ağaçtan daha fazlası var onda. Gelin size kuru bir ağacın çevresine nasıl hayat verdiğinden bahsedeyim. Mesela sincaplar...

Devamını Oku 25.01.2021

1912 yılından sonra görülmemişti! Sevindirici haber Trabzon’dan geldi

1912 yılından sonra bir daha Anadolu’da bir türlü görülmeyen Yakalı Toy kuşu ilk olarak 7 yıl önce Konya’da yaralı halde bulunmasıyla yeniden ortaya çıkmıştı. Bu yaralı olarak bulunan yakalı toy kuşu ne yazık ki sonrasında yapılan müdahalelere rağmen doğasına geri kazandırılamamıştı. Kuş için üzüldük lakin ülkemizde hala görülebiliyor olmalarına sevinmiştik buruk da olsa. Ancak bu kez sevindirici bir haber Trabzon’dan geldi.

Devamını Oku 20.10.2020

Kıyı Çamurçulluğu rekor kırdı! 12 bin kilometre yol kat etti

Herkese merhabalar. Bundan böyle doğa ile alakalı dikkat çekmek istediğim konular, olaylar ve gelişmeleri sizlere CNNTurk.com üzerinden yazmaya çalışacağım. Konu çok, mesele uzun. Ama bir yerden başlamak lazımdı. Ben de bu başlangıcı sizlere bir rekor ile yapayım istedim.

Devamını Oku 17.10.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS