Alper Tüydeş Alper Tüydeş

Kıyı Çamurçulluğu rekor kırdı! 12 bin kilometre yol kat etti

17.10.2020 Cumartesi | 13:52

Herkese merhabalar. Bundan böyle doğa ile alakalı dikkat çekmek istediğim konular, olaylar ve gelişmeleri sizlere CNNTurk.com üzerinden yazmaya çalışacağım. Konu çok, mesele uzun. Ama bir yerden başlamak lazımdı. Ben de bu başlangıcı sizlere bir rekor ile yapayım istedim.

Rekorun başkahramanı ülkemizde de göç dönemlerinde görülebilen Kıyı Çamurçulluğu. Tek seferde en uzun mesafe kat eden türlerden olduğunu biliyorduk. Ama bu kez çok fazla ileri gitti.

Öyle ya, 400 gram ağırlığı, 38 cm boyu ile 11 gün hiç durmadan gece gündüz uçarak 12 bin kilometre yol kat etti. Ve böylece Alaska’dan kalktığı yolculuğunda okyanusu aşarak kışı geçireceği Yeni Zelanda’ya vardı.

İşin ilginç yanı bu rekoru kuşun üstüne taktığı verici ile ortaya çıkaran Dr. Jesse Conklin yaptığı açıklamada ‘Sanki dünyanın neresinde olduklarını biliyor gibiler. Ve tam açıklayamıyoruz ama sanki yanlarında harita taşıyorlar’ dedi.

Kuşların rotalarını nasıl bulduğuna dair güçlü varsayımlar olsa da hala bunu en somut haliyle karşımıza çıkaramadılar. Acaba kuşlar gözlerinin göremediklerinin ötesinde olanları da biliyorlar mı? Dünya haritası beyinlerinde olabilir mi? Şu olay bile insanın hayal gücünü ne kadar zorluyor aslında.
Ayrıca verici kayıtlarını izleyen bilim insanları kuşun yönlerini bulurken ‘Şu karşı kıyı görüldüğüne göre buradan sağa dönüp aşağıya gitmem lazım. Yoksa Yeni Zelandayı kaçırırım’ gibi bir benzetmeye aslında kuşun kara parçalarına göre nereden yukarı nereden aşağı inmesi gerektiğine karar verdiği yönünde varsayımda bulundular.

Öte yandan kuşlar için deniz aşırı uçmak da oldukça risklidir. Öyle ya, leylekler hatta su da yüzmeyi bilen pelikanlar bile hem termal akımı kullanmak hem de güvenli bir uçuş gerçekleştirmek için Afrika’dan Kuzey Avrupa’ya olan göçlerinde genelde Cebeli Tarık ve İstanbul Boğazlarını kullanıyorlar. Ancak bu çılgın kuşumuz Yeni Zelanda adaların kendine mesken tuttuğu için takip edeceği bir kara parçası yok ve deniz hatta okyanus aşırı uçmak zorunda kalmış. Hiç mola vermeden, durmadan gece-gündüz kanat çırparak hemde.

Kuşlar için en tehlikelisidir aslında deniz yolculuğu. Avcı kuşlara açık hedeftir. Yorulduklarında dinlenebilecekleri kara parçasına hemen ulaşamazlar. Yağmur veya fırtınaya yakalandıklarında güçsüz düşmeleri ile denizde kaybolmaları an meselesidir. O yüzden kanatlı uygarlık kuşların yaşamlarını bizim gördüğümüzden çok daha fazla zor.
Türkiye’de nadir görülüyor

Kıyı Çamurçulluğu ülkemizde bahar ve sonbahar göçlerinde nadir görülen türlerden. Her yıl ortalama 5-10 birey kaydı geliyor çeşitli sulak alanlardan. Baharda güney ülkelerden kuzeye olan göçleri sonbaharda tam tersine dönüyor. 2 sene önce Manyas Kuş Gölünde kışladığına şahit olmuştum. Ülkemizde kışlayan bireylerde olabiliyor aslında. Ve yalnızca göl, deniz  ve derelerin kıyı - çamur olan hatlarında ve bataklıklarda beslenip dinleniyor.

Bir ağaç doğa için ne kadar  lazımsa, bir bataklık, birbakir kıyı ve bir dere kenarı da işte o kadar lazım, gerekli ve önemli. Bu konuları net örneklerle önümüzdeki günlerde daha çok işleyeceğiz. Şimdilik bu kadar.
Selam ve sevgiler

Diğer Yazıları

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku 13.04.2021

Kuru ağaçlar hakkında bilmemiz gereken

Alt tarafı kuru bir ağaç dersiniz ilk bakışta.Ancak ölü bir ağaçtan daha fazlası var onda. Gelin size kuru bir ağacın çevresine nasıl hayat verdiğinden bahsedeyim. Mesela sincaplar...

Devamını Oku 25.01.2021

1912 yılından sonra görülmemişti! Sevindirici haber Trabzon’dan geldi

1912 yılından sonra bir daha Anadolu’da bir türlü görülmeyen Yakalı Toy kuşu ilk olarak 7 yıl önce Konya’da yaralı halde bulunmasıyla yeniden ortaya çıkmıştı. Bu yaralı olarak bulunan yakalı toy kuşu ne yazık ki sonrasında yapılan müdahalelere rağmen doğasına geri kazandırılamamıştı. Kuş için üzüldük lakin ülkemizde hala görülebiliyor olmalarına sevinmiştik buruk da olsa. Ancak bu kez sevindirici bir haber Trabzon’dan geldi.

Devamını Oku 20.10.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS