{$ day.Temps.HighTemp $} °
Can Gürel Can Gürel

Bitcoin almanın en yaygın ve pratik yolu

05.11.2020 Perşembe | 13:13

Bitcoin sistemini anlamanın en kolay yolu onu kullanmak. Bir defa da olsa bitcoin alıp sanal cüzdanına aktarma deneyimini edinmiş birisi ile daha önce hiç bitcoin kullanmamış birisi arasındaki bakış açısı siyahla beyaz kadar farklı oluyor. Bu yazımda merak edenler için bitcoin almanın güvenli ve pratik yolunu tarif edeceğim.

Bitcoin nereden ve nasıl alınır?

Öncelikle tam bir bitcoin almanız gerekmiyor. Bitcoin yüz milyon kata kadar bölünebilir. Yani son derece düşük miktarlarda alım yapmanız mümkün. Bitcoin, tamamen sanal bir varlık yani fiziksel bir formu yok. Bitcoin almak isteyenlerle, bitcoin satmak isteyenleri buluşturan sanal pazar yeri platformlarına kripto para borsaları deniyor.  Bitcoin almanın en kolay yolu bu borsalardan birinde hesap açmakla başlıyor.

Kripto borsası

Ülkemizde yerleşik olarak yıllardır faaliyet gösteren köklü kripto para borsaları var. Endüstri standardlarına uygun faaliyet gösteren bir borsa, hesap açılışında size mutlaka kimlik bilgilerinizi sorucaktır. Kimlik bilgilerinizi verip hesabınızın onaylattıktan sonra alışveriş yapabilmeniz için hesabınıza para yatırıyorsunuz. İlk defa alım yapacaklar için deneme amaçlıyla az miktarda bir yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum.

Bitcoin fiyatını kim belirliyor?

Neredeyse aldığımız tüm ürün/hizmetlerde olduğu gibi bitcoin’in fiyatını da pazardaki arz ve talep dengesi belirliyor. Unutmayınki siz bu pazardaki katılımcılardan yanlızca birisiniz. Sizinle beraber bitcoin alımı almak isteyen insanlar olduğu gibi, size ters yönde hareketle bitcoin satmak isteyenler de var. Bu karşılıklı etkileşim sonucunda alıcı ve satıcının uygun gördüğü fiyattan alışverişiniz gerçekleşiyor.

Bitcoin cüzdanı

Borsaya para yatırdınız ve bitcoin aldınız. Fakat bitcoin’in gerçek sahibi henüz siz değilsiniz. Bu aşamada borsa sizin adınıza emanet bitcoin tutuyor. Bitcoininizi kendi mülkiyetinize geçirmek için onu sahip olduğunuz bir bitcoin cüzdanına aktarmanız gerekiyor. Bunun için birçok bitcoin cüzdan uygulaması mevcut. Tercih ettiğiniz bir cüzdan uygulamasını akıllı telefonunuza indirin (akıllı telefonunuz, bilgisayarınızdan onlarca kat daha güvenlidir). Uygulamayı indirmeden evvel yorumlarına göz atmanız doğru bir tercih yapmanız için yeterli olucaktır.

12-24 kelimelik anımsatıcı

Bitcoin sisteminde, bitcoin almak için “adres”, bitcoin göndermek için “özel anahtar” kullanılır. Özel anahtarınızı mutlaka gizli tutulmalısınız. Adresinizi ise size bitcoin gönderecek olan herkesle açıkca paylaşabilirsiniz. Cüzdanı indirdiğinizde, ilk olarak uygulama sizin için rastgele 12 veya 24 ingilizce kelimeden oluşan bir anımsatıcı oluşturacak ve sizden bunu kaydetmenizi isteyecektir. Böyle bir durumla karşılaşmıyorsanız doğru uygulamada değilsiniz. Mutlaka ve mutlaka kelimleri düzgün bir kağıda sırasıyla yazın ve kağıdı güvenli bir kasaya kaldırın. Telefonunuzu kaybetseniz dahi, bu kelimeler ile özel anahatarınıza yani bitcoininize her zaman ulaşabileceksiniz. Anımsatıcı kelimeleri kimse ile paylaşmayın.

Borsadan cüzdana aktarım

Cüzdanınızı indirip, kelimeleri kağıda yedekledikten sonra tek bir işleminiz kalıyor; borsa hesabınızdaki bitcoini cüzdanınıza aktarmak. Bunun için borsada bitcoin çekme talebi oluşturup, iletim adresi olarak cüzdanınızdaki adresi girmeniz gerekicek. Borsa sizin adınıza emanet tuttuğu bitcoini birkaç dakika içerisinde cüzdanınıza gönderecektir. Tebrikler, artık bitcoin sahibisiniz.

Diğer Yazıları

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku 15.12.2020

Libra nedir, avantajları nelerdir?

Uzun süredir beklenen Facebook liderliğindeki dijital para birimi Libra’nın, Ocak 2021 itibariyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Devamını Oku 30.11.2020

PayPal'ın kripto para hizmeti vermeye başlaması ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz hafta finansal teknoloji devi PayPal, kripto para piyasasına girdiğini duyurdu. Duyuruya göre PayPal, kullanıcılarına uygulama üzerinden Bitcoin, Litecoin, Ether ve Bitcoin Cash kripto para birimlerini satın alma, saklama ve satma hizmeti sunmaya başlayacak. 346 milyon aktif kullanıcı ve 26 milyon üye iş yerine sahip PayPal, bu duyuru ile birlikte kripto para hizmeti veren en büyük şirket konumuna gelse de, piyasaya dışardan giren ilk büyük şirket değil. Paypal’dan önce, ABD merkezli yatırım uygulaması Robinhood ve İngiltere merkezli mobil bankacılık uygulaması Revolut kullanıcılarına kripto paraları destekleyen hizmetler sunmaya baslamışlardı. Finansal teknoloji devlerinin sundukları hizmetler kripto para kullanımının daha da yaygınlaşması yolunda önemli adımlar olsa da, bu adımlar üzerinden kripto paraların kabul gördüklerini söylemek için henüz erken.

Devamını Oku 26.10.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS