{$ day.Temps.HighTemp $} °
Can Gürel Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

15.12.2020 Salı | 09:25

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

USDC nedir?

USDC ilk olarak 2018 yılında arz edilen, Ethereum blokzinciri üzerinde yaşayan Amerikan Doları destekli bir stabil kripto para. Arkasındaki dolar rezervi sayesinde değerini her zaman 1 Dolar seviyesinde koruyabiliyor. USDC’nin arzı ve arkasındaki Dolar rezervi Circle şirketi tarafından yönetiliyor.

Stabil kripto paralar

Stabil kripto paralar ilk olarak, bitcoin yatırımcılarının bitcoin pozisyonlarına giriş ve çıkışlarda, gerçek dolara geçmeden hızlı ve kolay bir şekilde takas yapmak istemeleri ihtiyacından doğdu. Hızlıca birçok kripto para borsası tarafından kabul edilmeleri sonucunda yatırımcılar farklı ülkelerde konumlanan borsalar arasında fiyat kaygısı gütmeksizin geçiş yapabilme olanağına sahip oldular. Transfer hacimleri açısından bitcoin’i uzun süredir geride bırakan stabil kripto paraların günümüzdeki toplam piyasa hacmi 20 Milyar Doları aşmış durumda.

Visa işbirliği

Son olarak geçtiğimiz hafta, Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına, USDC’yi dahil etmek için Circle ile anlaştığını duyurdu. 2021 yılı itibariyle, Visa altyapısı kullanan işletmelerde USDC geçerli bir ödeme aracı olarak kullanılabilecek.

İşbirliğinin Önemi ve Avantajları

Blokzincir teknolojisi sayesinde USDC ile 7/24 gerçekleştirilebilen değer transferleri saniyeler içerisinde finalize oluyor. Bu sayede alıcı taraf, kendisine gelen bir transferi günlerce beklemeden hemen harcayabiliyor. Bir başka büyük avantaj ise uluslararası ödemelerde ortaya çıkıyor. Uluslararası gönderimlerde ödeme sağlayıcılarının aldıkları %5-7 seviyesindeki komisyon ücretleri 10 kat düşürülebiliyor. Bu verimlilikler sonucunda daha evvelden mümkün olmayan ticaretlerin önü açılmış oluyor.

Düşünürsek eğer, iki taraf arasındaki her ticaret sonucunda her iki taraf da daha zenginleşiyor diyebiliriz. Eğer biz bir mal veya hizmeti para karşılığında alıyorsak bu mal veya hizmeti ödediğimiz paradan daha değerli bulduğumuz için alıyoruz. Aynı şekilde malı veya hizmeti veren de aldığı parayı verdiği hizmetten veya maldan daha değerli görüyor. Dolayısıyla hem alıcı hem satıcı kendilerine göre ticaret sonunda ticaret gerçekleşmeden önceki varlıklarından daha değerli varlıklara sahip oluyorlar. Yani, ticaret hacminin artması herkes için refah seviyesinin yükselmesi anlamına geliyor.

Bu açıdan değerlendirdiğimizde, stabil kripto paraları değer transferlerinde hızı arttırıp, maliyetleri düşürerek, ticaretin önünü açan ve nihayetinde toplam refahı yükselten araçlar olarak görmeliyiz. Visa – Circle işbirliği ile bu araçlardan artık sadece dijital değil aynı zamanda fiziksel mal/hizmet ticaretlerimizde yararlanabileceğimiz bir dönemin başladığını söyleyebiliriz.

Diğer Yazıları

Libra nedir, avantajları nelerdir?

Uzun süredir beklenen Facebook liderliğindeki dijital para birimi Libra’nın, Ocak 2021 itibariyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Devamını Oku 30.11.2020

Bitcoin almanın en yaygın ve pratik yolu

Bitcoin sistemini anlamanın en kolay yolu onu kullanmak. Bir defa da olsa bitcoin alıp sanal cüzdanına aktarma deneyimini edinmiş birisi ile daha önce hiç bitcoin kullanmamış birisi arasındaki bakış açısı siyahla beyaz kadar farklı oluyor. Bu yazımda merak edenler için bitcoin almanın güvenli ve pratik yolunu tarif edeceğim.

Devamını Oku 05.11.2020

PayPal'ın kripto para hizmeti vermeye başlaması ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz hafta finansal teknoloji devi PayPal, kripto para piyasasına girdiğini duyurdu. Duyuruya göre PayPal, kullanıcılarına uygulama üzerinden Bitcoin, Litecoin, Ether ve Bitcoin Cash kripto para birimlerini satın alma, saklama ve satma hizmeti sunmaya başlayacak. 346 milyon aktif kullanıcı ve 26 milyon üye iş yerine sahip PayPal, bu duyuru ile birlikte kripto para hizmeti veren en büyük şirket konumuna gelse de, piyasaya dışardan giren ilk büyük şirket değil. Paypal’dan önce, ABD merkezli yatırım uygulaması Robinhood ve İngiltere merkezli mobil bankacılık uygulaması Revolut kullanıcılarına kripto paraları destekleyen hizmetler sunmaya baslamışlardı. Finansal teknoloji devlerinin sundukları hizmetler kripto para kullanımının daha da yaygınlaşması yolunda önemli adımlar olsa da, bu adımlar üzerinden kripto paraların kabul gördüklerini söylemek için henüz erken.

Devamını Oku 26.10.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS