Opr. Dr. Cem Payaslı Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

27.09.2021 Pazartesi | 17:45

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Rinoplasti yalnızca estetik amaçla değil, fonksiyonel bozuklukları düzeltmek için de yapılır. Hastanın nefes alma problemi varsa, rinoplasti içinde nefes açma operasyonu da gerçekleştirilir. Operasyon yaklaşık 1-2 saat sürer. Operasyon sonrası gözlere buz uygulaması yapılır. Çok büyük ihtimalle hastanın operasyon sonrasında ağrısı olmayacaktır. Ağrı yerine hafif sızlamalar olabilir.

Bu süreç de cerrahın yazdığı ilaçlarla en konforlu şekilde geçirilir. Hasta, konforunu artırmak amacıyla 1 gece hastanede ağırlandıktan sonra sabah taburcu edilir. Operasyon sonrasındaki üçüncü gün kontrole çağrılır. Bir zamanlar hastaların korkulu rüyası olan bez tamponların yerini günümüzde silikon hava kanallı splint’ler aldı.

Silikon sağa sola yapışmadığı için alınırken de hastanın canı çok yanmaz. Nefes açma operasyonu yapılmayan hastalara zaten burun tamponu konulmaz. Operasyondan sonra 1 hafta dolduğunda ikinci kontrol yapılır, burun ateli alınır ve yerine bant yapıştırılır. Sonraki süreç artık doğal iyileşme sürecidir.

1 ay dolduğunda hastayla tekrar görüşülür, ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları karşılaştırılır. Yapay bir sonuç, kişiyi güzel göstermez.

Her zaman güzel burun, doğal burundur derim bu yüzden. Gerçek dışı beklentiler, burnun fizyolojisi dikkate alınmadan yapılan cerrahiler, hem doğallıktan uzak hem de nefes alamayan burunlara yol açar. Oysa küçük burun değil, doğal ve nefes alan burun güzeldir.

Diğer Yazıları

Burun dolgusu nedir?

Herkese merhabalar, yoğun bir dönemim ardından yeni yazımla tekrar sizlerleyim.

Devamını Oku 27.09.2021

"Botoks" nedir ve ne içindir?

Herkese merhabalar, cnnturk.com’daki plastik cerrahi ve estetik konusunda sizleri aydınlatmak amacıyla ele aldığım yazı serime çok yoğun bir dönemin ardından heyecanla tekrar devam ediyorum. Plastik cerrahi ve estetik konusunda şöyle bir yaklaşımım var; kişiler bu konuda bilgi sahibi olmayabilirler ve bu doğrultuda onları bilgilendirmek çok yön verici olmakla beraber aynı şekilde de biz plastik cerrahların görevidir.. Neticede gelişmeleri ve uygulamaları bizler takip ediyoruz ve size en uygun işlemi önermeden önce de sizlerin bilgi sahibi olmanız, sizler ve bizler açısından değerli.

Devamını Oku 26.11.2020

Liposakşın nedir?

Herkese merhabalar, Cnnturk.com’daki yazı serime keyifle devam ediyorum. Sizleri bilgilendirmek ve merakınızı gidermek beni çok memnun ediyor. Önceki haftalarda ‘Fransız Yüz Askısı’ ve ‘Liplift’ operasyonları ile ilgili bilgiler paylaşmıştım. Bu haftaki yazım için konu başlığı olarak Liposakşın - yani yağ alımı uygulamasını uygun gördüm.

Devamını Oku 03.09.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS