hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

  Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler? Miami Belediye Başkanı Francis X. Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı

  07.05.2023 Pazar | 16:42Son Güncelleme:

  Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler? Francis Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajıMiami Belediye Başkanı Suarez, Venture Miami Yönetici Direktörü Erick Gavin ve Araştırma ve Data Analizi Departman Yöneticisi Burhan Şebin ile gerçekleştirdiğim röportajda eğer girişimci iseniz, faydalı bilgiler edinmenizi umuyorum. Ülkemizin üretken şehirlerinin de eminim ilk turda girişimcilere sunacağı çok fırsatlar olacak. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nisan ayının son haftalarında her yıl düzenlenen Miami Tech Week için ben de oradaydım ve Emerge Americas konferans etkinliğinde 2 gün dolu dolu geçti benim için. Bir çok girişimle, yatırımcılarla ve yeni projelerle tanıştım. Benim için bu tür etkinlikler, ilham almak, yeni insanlar tanımak, farklı sektörleri daha iyi anlamak ve ağımı genişletmek için çok büyük bir fırsat barındırıyor.

  Ziyaretim esnasında Miami’ nin, belediyenin insiyatifi ile yönetilen ve girişimciler için Miami’yi gerçekten bir cazibe merkezi haline getirmeye odaklı, altı dolu fırsatlar sunduğunu gördüğüm Venture Miami’nin yönetici direktörü Erick Gavin ile bir söyleşi yapma imkanı buldum.

  Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler Miami Belediye Başkanı Francis X. Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı

  Miami Belediye Başkanı, tam bir girişim ve teknoloji destekçisi, vizyoner Francis X. Suarez’den de bu söyleşide bir kaç cümle almak benim için çok kıymetliydi. Bu röportajların gerçekleşmesini sağlayan Burhan Şebin de Venture Miami’de Araştırma ve Data Analizi Departman Yöneticisi olarak çalışıyor ve çalışmalarıyla göğsümüzü kabartıyor. Onun da sohbetimize değerli katkıları ve tüm girişimcileri ilgilendiren cevapları oldu. 
  Gelin size önce, Atlas Okyanusuna kıyısı olan ve Florida’nın en büyük ikinci eyaleti Miami’nin bir eyalet kenti olarak girişimcilere verdiği destekleden bahsedeyim; Pitchbook'un raporuna göre, 2022 yılında Miami-Fort Lauderdale bölgesinde (Miami-Dade, Broward ve Palm Beach ilçeleri) şirketlere akan toplam yatırım tutarı, bir önceki yıla göre %15 artış göstermiş. Miami'deki en çok yatırım alan sektörler arasında sağlık teknolojileri, fintech, e-ticaret ve turizm bulunuyor. Bunların yanı sıra, yapay zeka, siber güvenlik ve blok zinciri gibi yeni nesil teknolojilere de yatırımlar artıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler Miami Belediye Başkanı Francis X. Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı


  Miami-Fort Lauderdale bölgesindeki 2022 yılında gerçekleştirilen en büyük yatırımlar arasında web3’ün parlayan yıldızı Yuga Labs'in 450 milyon dolarlık yatırımı ve Flow'un 350 milyon dolarlık yatırımı yer alıyor. Diğer büyük kazanalar arasında ise, Recurrent Ventures ($300M), Muck Rack ($180M), Material Bank ($175M), PayCargo ($130M) ve Novo ($125M) yer alıyor. Bu şirketlerin hepsi son birkaç yılda Miami'ye taşınmışlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  Diyebilirim ki Miami'nin yükselen girişimcilik ekosistemi, şehrin hızla değişen yüzünü ve dinamizmini gerçekten yansıtıyor. Miami’yi her ziyaretimde bana verdiği enerjiyi asla yadsıyamam. Miami’de artan yatırımlar, yeni iş fırsatları yaratıyor ve yerel topluluklara da katkı sağlıyor. Miami, gelecekte de büyük bir girişimcilik merkezi olarak konumunu uzun süre koruyacak gibi görünüyor ki bu gerçekten diğer tüm şehirlere özellikle hızla cazibe merkezi haline gelen İstanbul için de örnek olacak nitelikte bir gelişim. Istanbul bu yıl herkesçe bilinen Remote Year listesinde bir şehir ve yaklaşan global teknoloji etkinlikleriyle artık adımlarını ve yatırımlarını doğru ve büyük atması gereken bir şehir aynı zamanda.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Venture Miami’nin özellikle belli gruplara olan destekleri ile de iletişimlerini sürdürüyor. Kadın girişmcileri ya da siyahi girişimcileri desteklemek için ayrıca çalışan ekipleri var. Lafı uzatmadan  öncelikle yoğun programında zaman ayıran belediye başkanı Francis X. Suarez’in Miami şehrini nasıl bir inovasyon şehrine dönüştürdükleri ile ilgili söyledikleriyle sizleri buluşturmak istiyorum.

  Sayın, Suarez  Girişimcileri, teknoloji geliştiricileri Miami şehrine neden çekmek istiyorsunuz ve Venture Miami organizasyonu ile neler vaad ediyorsunuz? 

  Francis Suarez Burada bir "boomerang" etkisi yaratıyoruz. Miami'ye neden insanların ve şirketlerin gelmek istediğine dair birçok faktör var. Vergi oranlarımız 1960'lardan beri en düşük seviyede, şehrin suç oranı 1950'lerden beri en düşük seviyede. Sakinlerimizin daha fazla parasını koruması bizim için öncelikliydi ve kendilerini güvende hissetmelerini istiyoruz ve bunu başardık. Ayrıca, ABD'deki Gen Z teknoloji çalışanları ve teknoloji göçü için de bir numaralı şehir olarak adlandırıldık. Şubat ayında açıklanan verilere göre, Miami bölgesi ülkenin en düşük işsizlik oranına sahip oldu (%1.7) ve sonuç olarak da ABD'deki üçüncü en büyük istihdam artışını (%4.4) gerçekleştirdik. Bu başarı, Miami'yi terk eden yerli halkın da geri dönerek şehrin ekonomik gelişimine katılmaları için bir fırsat yarattı. İşte buna "boomerang" etkisi diyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler Miami Belediye Başkanı Francis X. Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı

  Suarez’in özellkle girişimleri hızlandıran, teknoloji geliştiricilerin iş bulmasını sağlayan programları ile bu alan daha da güçlenmeye devam ediyor. Venture Miami Yönetici Direktörü Erick Gavin’in ve verdiği bilgilere ve sizlere olabildiğince doğal aktarmaya gayret ettiğim kendisinin de bir o kadar ilham verici hikayesine geçmek istiyorum. 

  Erick merhaba, Miami, girişimcilik ve yenilik için Amerika eyaletleri arasında yepyeni bir merkez olarak çok ilgi çekiyor. İlk olarak, söyleşimizi senin geçmişinle açmak istiyorum. Kişisel ve profesyonel geçmişin hakkında bize bilgi verebilir misin? Venture Miami ile yolların nasıl kesişti? 

  Erick :  Miami’ye sekiz yıl önce hukuk okumak için gelmiştim. Miami Üniversitesi'ne hukuk eğitimimi almaya başladım. Hukuk eğitimimin yarısında dedim ki, avukat olmak istemiyorum ve hukuk diplomam ile yapabileceğim farklı seçeneklere bakmaya karar verdim.
  Miami Üniversitesi'ndeki Başlatıcı Uygulama adını verdiğimiz bir programda, girişimlere yasal danışmanlık vererek çalışmaya başladım. Tavsiyeler veriyor, yasal sözleşmeler oluşturuyor, işletmelerinin oluşumuna yardımcı oluyorduk. Bu sayede, şirket kurmanın en başından görerek benim için gerçekten ilginç olduğunu anladım. Bir boot kampına ( Teknoloji sektöründe ise, "boot camp" terimi genellikle kısa bir süre içinde yoğun bir teknik eğitim programı anlamında kullanılır. Bu programlar, özellikle yazılım geliştirme, veri bilimi veya siber güvenlik alanlarında, katılımcılara belirli bir beceri seti öğretmeyi amaçlar. ) katılmaya karar verdim ve okulun son yılımda teknoloji alanında bir iş bulabilirsem teknoloji sektörüne geçiş yapabileceğimi hissetmeye başladım. Bunu yapamazsam, avukat işine dönmem gerekiyordu çünkü hayatımı yaşamak için para kazanmam gerekiyor.

  - Erick 31 yaşında ve Venture Miami’de üst düzey yöneticiliğe yükselmiş-, peki bu aşamadan sonra neler oldu? 

  Erick : Boot kampını bitirdim. O esnada baro sınavını da geçtiğimi öğrendim, bu yüzden seçeneklerim arttı. İşlere başvurmayı karar verdim. Bir teknoloji şirketinde iş bulabildim ve ürün tasarımı ve ürün yönetimi alanında çalıştım. Şirket, restoranlar için POS sistemlerine odaklanıyordu. Sonra kar amacı gütmeyen iş yapmaya başladım, burada veri analizi yaparak ve bu programda yer alan siyah girişimciler için bir hızlandırıcı veya ön-accelerator liderliği yaptım. Sonra, bir başka şirkette çalışmaya karar verdim ama pandemi geldi. Pandemi gelince, o zaman başka bir pozisyon bulamadığım için danışmanlık yapmaya başladım. Burada proje tasarımı  ve biraz veri analizi yaptım.
  O süreçten sonra, başka bir pozisyona girmeye hazırlanıyordum. Belediye başkanlığındaki işe alımcılar bir gün bana ulaştı ve "Hey, bu pozisyonda kısa listeye alındın" dediler. Pozisyon hakkında ilk duyduğum şey, "Belediye Başkanı, şirketlerin Miami Şehrine taşınmasına yardımcı olma sürecine adım attı ve bunun için bir takım kurduk, resmi bir ofis açıyoruz" dediler. 
  Starbucks'ta oturduk ve hedefimin ne olduğunu, neler yapmak istediğimi açıkladım. Konuşmanın sonunda, "Çok beğendik" dediler. Ondan sonra üç ay boyunca hiçbir şey duymadım. Sonra üç ayın sonunda, "Belediye Başkanı seni ofisinde görmek istiyor" dediler. Çok heyecan verici bir süreç ve beni tanıtan kişi " Belediye Başkanı Suarez’e, Eric iş için uygun mu?" dedi. Belediye Başkanı da "Hiçbir şeyi tartışmamıza gerek yok, Eric çok doğru bir adaydı ve onu aldık bile." dedi. İşte bu kadardı. İşi aldım. Şimdi ise, Venture Miami'nin yönetici direktörü olarak atandım.

  Çok ilham verici bir hikayen var, aynı zamanda da işin mutfağında da özellikle ürün yönetimi tarafında çalışmışsın. Peki şimdi, Venture Miami'de tam olarak neler yapıyorsunuz?

  Erick : Venture Miami’nin girişimcilerin hayallerine gerçekler katmasına yardımcı olma konusunda gerçekten heyecanlıyız. Şirket, melek yatırımcılar ve yatırım fonlarını kullanarak, girişimcileri bu kişilerle bir araya getirerek, iş planlarını ve işletme adımlarını hazırlayarak, girişimlerin ağlarını genişletmelerine yardımcı olacak diğer kaynaklara erişimlerini sağlıyor. Hackhaton’lar da dahil bir çok etkinlik de düzenliyoruz. Bu etkinlikler, dijital liderliği, yenilikçiliği ve bilgi paylaşımını teşvik etmek için tasarlanıyorlar.
  Venture Miami bu ekosisteme nasıl uyum sağlıyor? Benzersiz olarak sunduğunuz bu destekler neleri kapsıyor? 

  Erick : İlk ve en önemli olan şey, Belediye Başkanımız Suarez’in eğitim ve yetenek gelişim konularına öncelik verdiğini anlatmak istiyorum. Yerel dört üniversiteden birine gitmek isteyen STEM öğrencilerine yardımcı olmak için bir burs fonu başlattık ve kişileri temel altyapısı teknoloji olan, diğer bilimlerde ve tıp dallarında eğitim almaya, borçsuz bir şekilde üniversiteye gitmeye teşvik ediyoruz. 
  Şu anda da işe alım fuarı düzenliyoruz ( Talent Summit 2023)  ve her seferinde 1.000'den fazla kişi katılıyor. Önümüzdeki hafta dördüncüsünü yapacağız. Bu fuarlardan çkarımlarımıza göre, katılan kişilerin kim olduğunu ve gerçek başarılarının onlar için ne anlama geldiği konusunda daha iyi bir iş çıkarmamız gerektiğini gördük. Sonuçta, onlar için başarı teknoloji alanında iş bulmak demekti.
  Amacımız sadece yılda bir ya da iki kez değil, yıl boyunca ve sürekli olarak kişilerin iş bulma fırsatına erişmelerini nasıl daha iyi hale getirebiliriz? Buna kafa yoruyoruz ve bu konuda seçenekleri araştırıyoruz.

  Fuarlarla, burslarla birleşen girişim ekosistemine hem çalışan, üreten hem de yönetici lider yetiştiriyorsunuz ve buna eğitimden STEM alanında başlamış görünüyorsunuz. Peki Venture Miami bu ekosistemin neresinde duruyor? 

  Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler Miami Belediye Başkanı Francis X. Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı

  Burhan : Venture Miami, startup ekosistemimizin büyümesi için daha büyük bir stratejinin parçası. Şehirdeki startup'ların, yatırımcıların ve girişimcilerin bir araya geldiği bir topluluk oluşturmaya çalışıyoruz. Miami'de iş yapmak isteyenlerin bir araya geldiği bir platform oluşturmak istiyoruz. Bu platform sayesinde, herkesin bir araya gelip birbirine yardım ettiği bir topluluk yaratmak istiyoruz. Ayrıca şehirdeki girişimcilerin büyümelerine yardımcı olmak için diğer hizmetler sunuyoruz. Örneğin, yatırım ve mentörlük gibi hizmetler sunuyoruz. Venture Miami, Miami'nin startup ekosistemini geliştirmek için birçok farklı girişimle bir arada çalışıyor.

  2021 yılında, Miami'de gerçekleşen VC yatırımları yaklaşık 4,6 milyar dolardı ve bu rakam geçen yıl, yani 2022'de 5,8 milyar dolara yükseldi. Bu dönemlerin çoğunluğu FinTech yatırımlarıydı. Geçen yıl yaklaşık %41'i FinTech yatırımlarıydı. Miami'de yatırım aracı olarak FinTech'e büyük bir odaklanma var ve hemen ardından büyük bir yatırımın yapıldığı bir başka segment olarak HealthTech geliyor.  Miami'de sizin de odağınızda olan, yeni yükselen sektörler neler? 

  Burhan: Eric'in dediği gibi, FinTech'ten sonra HealthTech ve EdTech geliyor, ayrıca B2B enterprise da bu endüstrileri takip ediyor. PropTech ( Property technology, emlak sektötünün teknoloji yardımıyla geliştiren alan) gibi yeni gelişen alanlar da var. Tüm bunların yanı sıra, Miami, tüm ABD'deki en hızlı büyüyen teknoloji merkezi. Miami’de 2020-2022 yılları arasında yapılan yatırım sayısı % 81 ve toplam alınan yatırım miktarı % 278 artti. 

  Erick: Gerçekten çekici rakamlar. Şu an Miami Tech ayının içindeyiz. Venture Miami olarak hangi etkinlikleri sahiplendiniz? 
  Mart başında NFT Haftası vardı ve biz bu etkinlikle de ortak olduk ve NFT ekosisteminin nasıl evrildiği hakkında konuşmakla kalmayıp mevcut düzenleyici ve piyasa koşulları ile değişime nasıl uyum sağlayacağımıza da bakıyoruz. Ardından AWS, startup günlerini düzenledi ve biz de ortak olduk. AWS'nin etki hızlandırıcısı aracılığıyla farklı kuruculara destek olmak için ekosistemimizde nasıl daha fazla fayda sağlayabileceklerini görmeye çalışıyoruz. Opportunity programımıza katılan kurucuların, bu hafta bu etkinlilkte düzenlenen Emerge Pitch yarışmasında yer aldıklarını göreceğiz.

  Ödül ne?

  Erick: 420.000 dolar. Oldukça büyük bir miktar.

  Ardından, Miami Tech Week konferansı sırasında önümüzdeki hafta topluluk ortaklarını destekleyeceğiz. Miami Hack Haftası, Shrimp Society ve birkaç farklı organizasyonla ortaklık yaptığımız yıl boyunca aktiviteler düzenleyen diğer organizasyonlar var. İlerleyen zamanlarda yapmak istediğimiz şey, harika işler yapan temel topluluk organizasyonlarını desteklemek ve kolaylaştırıcı olduğumuz alanlarda işbirliğini artırmaktır.
  Venture Miami, erken aşama kurucuları için tam olarak neler yapıyor?

  Burhan : Venture Miami'nin görevi, erken aşama girişimcilere çeşitli kaynaklar ve fırsatlar sağlayarak onları güçlendirmektir. Aktif olarak pitch-sunum yarışmaları, yatırımcı buluşmaları düzenliyor ve erken aşama girişimcileri sosyal kanallarımızda tanıtıyoruz. Bu aktiviteler, değerli ağ kurma fırsatları ve çalışmalarını sergileyebilecekleri bir platform sunar.

  Ancak, erken aşama girişimciler için en büyük programımız "Built in Miami" programıdır. Bu, erken aşama girişimcileri desteklemek için yıllık bir girişimdir. Program, "Zero to One Sprint," "Builder Summer," ve yakında başlayacak olan Hızlandırıcı Program olmak üzere üç ana aşamadan oluşur. Bu kapsamlı ve işbirlikçi girişimler, Miami'nin teknoloji topluluğunu başarılı şirketler kurmaya, iş fırsatları yaratmaya ve şehrin ekonomik gelişimine katkıda bulunmaya teşvik etmeyi amaçlar.

  AI ve Web3 girişimlerinden bahsettiniz ve aynı zamanda geleceğin iş modelleri, ve geleceğin yetenekler hakkında da konuşmak istiyorum. AI teknolojileri nasıl gelişecek ve yaşam ve iş şeklimizi nasıl değiştirecek? Girişimciler ve sizler için bu alanda gelecekte ne gibi fırsatlar ve zorluklar görüyorsunuz?

  Erick : Ben ve Burhan geçen hafta bu konuda konuşuyorduk. Bunu beklemiyordum ama sen bahsettin...Harika bir soru. Öncelikle, şu anda takımımızda kesinlikle AI'dan yararlanıyoruz. Sadece altı kişilik bir ekibiz. İçerik üretimi ve öneriler gibi konularda çok fazla dokümantasyon yapması  gereken ekip üyelerimiz için, yüzdelik oranlar vermek istemiyorum ama üretkenliği %20 veya %30 artırdığımızı gördüğümde şaşırırdım. Bu da bize ofis olarak neler yapabileceğimizi görmemizi ve neden yaptığımıza dair daha fazla odaklanma zamanı verdi.
  Daha geniş bir perspektifle konuşursak, AI bence çift taraflı bir kılıç. İnsanların teknolojiyi kullanmasına ve öğrenmesine olanak tanıdığı kadar, teknolojiye girmelerini de daha kolay hale getirir. Bu, özellikle teknik ve bilgi temelli işlerde etkili olacaktır.

  Ancak, AI ile etkileşime girmeyenler için, bu zor bir yolculuk olacak. Şu anda iş gücüne katılanlar, AI hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini kabul etmek zorunda kalacaklar. Bu, içerik, veri veya analiz veya iş geliştirme gibi işlerde olsanız da, yolculuk boyunca size yardımcı olacaktır.

  Burhan : Eric ve ben otomasyon ve yapay zekayı işlerimizde kullanmayı seviyoruz. AI'ı kullanarak bazı şeyleri otomatikleştiriyoruz. Bu da, ekibin verimliliğini en az %30 artırıyor. Belki daha fazla bile. Daha geniş kapsamda konuşursak, birçok işi değiştireceğini ama aynı zamanda yeni roller de yaratacağını düşünüyorum.

  Erick & Burhan : Şimdilerde prompt mühendisi, AI koçu veya Midjourney AI sanatçısı gibi iş pozisyonlarını duyuyoruz. Kesinlikle yeni roller yaratacak. İnsanlar olarak her gün evrim geçiriyoruz. AI öncelikle bizim gibi bilgi temelli işleri yaparak hayatını kazanan beyaz yakalı işleri değiştirecek. Bilgi teknolojileri alanında çalışanlar olarak gelişen teknolojilere ayak uydurmak durumunda olduğumuz için daha hızlı adapte olacağız.

  Venture Miami, bir start-up gibi çalışıyor. Takımda birçok görev ve farklı roller var. Türk girişimciler Venture Miami’de kendilerine nasıl bir yer bulabilirler? 

  Burhan :  Burada başarılı olmak isteyen herkes için kapılar açıktır. Sadece Amerika'da değil, dünya genelinde, yaratıcı, yenilikçi ve farklı bakış açılarına sahip olan herkesi desteklemek istiyoruz. Türk girişimcileri için de aynı şey geçerli. Burada başarılı olmak için ellerindeki fırsatları en iyi şekilde kullanmaları gerekiyor. Venture Miami tamamen ücretsiz bir platformdur, bize web sitemizden ulaşmanız yeterli, etkinliklerimize katılmanızı da mutlaka tavsiye ediyorum.

  Venture Miami, girişimcileri, yatırımcıları ve teknoloji alanında kariyer yapmak isteyenleri ya da zaten bu alanda çalışanları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Ben de bir girişimci olarak pandemi döneminde Amerika'nın başka şehirlerinde gezip çalışma imkanı buldum. Miami teknoloji ekosistemi kadar misafirperver ve yardımsever bir ekosistem daha görmedim. Türk girişimciler de buraya geldiklerinde çok kolay bir şekilde adapte olacaklar ve bu ekosistemin bir parçası olabilecekler, Venture Miami'nin de sağladığı fırsatlardan ve daha birçoklarından faydalanabilecekler. Çünkü buradaki girişimci topluluğunun %60'ını zaten göçmen kökenliler oluşturuyor. Miami, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri pazarına değil aynı zamanda Latin Amerika pazarına da açılan bir kapı. Bu yüzden bu fırsatları Türk girişimcilerinin de bilmesini ve faydalanmasını çok isterim.

  Erick : Benim de eklemem gerekirse, geçen yıl Türk girişimcilerinden birkaçı bizimle birlikteydi. Biri başarılı bir ürün geliştirmek üzereydi, diğeri ise yatırım bulma konusunda yardım istiyordu. İkisine de elimizden geldiğince yardımcı olduk. Burhan'ın dediği gibi, biz herkesi desteklemek istiyoruz ve bu misyonumuzu ciddiye alıyoruz. Web sitemizdeki başvuru formunu doldurmak, Miami’de işlerini büyütmek isteyen herkesin bir mail atması yeterli. 

  Özellikle Burhan'ın Türk girişimcileri Miami'deki fırsatlarla tanıştırmada harika bir iş çıkardığını vurgulamak istiyorum. Miami'nin sunduğu fırsatları ve burada neler olduğunu insanların bilmesini istediğim için her zaman böyle bir söyleşiyi yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu tür konuşmalar yaptığımızda, insanların farklı fırsatlara erişmelerine yardımcı olmak konusunda gerçekten başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Birbirimize anlatarak, seslendiğimiz kanalları birbirimize açmanın ağlarımızı organik geliştirmemizde en büyük adım olduğunu düşünüyorum. 

  Peki, tüm bu bahsettiğin deneyimleri kullanarak bir girişimciye vereceğin ilk tavsiye ne olurdu? 

  Erick : Elbette, buradaki en büyük tavsiyem, başlangıçta iş planına odaklanmanız ve onun üzerinde uzun uzun çalışmanızdır. Bunun yanı sıra, insanlarla temas kurmanız ve mümkün olduğunca çok ve büyük ağ oluşturmanız çok önemlidir. Bu ağ, diğer girişimcilerden ve yatırımcılardan fikir alışverişi yapmanızı sağlar. Aynı zamanda, yasal ve finansal konular gibi çeşitli konularda uzmanlardan tavsiyeler almak da çok önemlidir. Ve son olarak, yaptığınız işe tutkuyla bağlı kalın.