{$ day.Temps.HighTemp $} °
Defne İnce Defne İnce

Doğu Anadolu'nun turizm kenti Kars

Doğu ekspresiyle adını sıkça duyduğumuz Kars doğası, tarihi ve kültürel zenginliğiyle Doğu Anadolu bölgesinin en çok turist çeken şehri. Vadileri, gölleri, tarihi yapılarıyla insanı büyüleyen bir kent.Tarihi M.Ö.5000 yılına kadar giden Kars’tan birçok uygarlık geçmiş. Her devlet kendinden bir iz bırakmış, bunun sonucunda günümüzde karma ve etkileyici bir şehir ortaya çıkmış. Kars tarihini başlatan Huriler’den günümüze kadar Urartu, İskit, Part, Sasani, Selçuklu, Gürcü, Moğol, Karakoyun, Akkoyun ve Osmanlı devletinin adları geçiyor.Her birinden izler taşıyan şehirde bugün değişik mimari öğeler mevcut.

Geçmişte Anadolu’nun Türklere kapılarının açıldığı nokta olduğu için serhat şehrimiz Kars’a Anadolu’nun kapısı deniyor.1853-1856 Osmanlılar ve Rusların karşı karşıya geldiği Kırım Savaşı’nda 1855 yılında Ruslara karşı yaptığı olağanüstü mücadele ve sonunda kazandıkları zaferle şehre Kars zafer madalyası veriliyor ve Kars,gazilik madalyasını alan ilk şehrimiz oluyor.

1878-1918 yılları arasında yeniden Ruslar’ın eline geçen şehirde bugün, Baltık mimari yapıları ve ızgara planlı sokaklarıyla onların etkisi hissediliyor. Şehre masalsı bir hava veren Baltık mimari yapılarının büyük bir kısmı yok olmuş.Kalanlar da devlet dairesi olarak kullanılıyor.Bu yapıların dışı da içi de etkileyici.Şömineye benzeyen,borularla bütün binayı ısıtan peç ısıtma sistemiyle de oldukça farklılar.

Kars Gezilecek Yerler

Şehirde görülmesi gereken tarihi yapıların başında geçmişte 12 Havariler Kilisesi günümüzde cami olarak kullanılan Kümbet Camii, Taş Köprü, Fethiye Camii, Namık Kemal Evi, hamamlar, türbeler, eskiden konak olup şimdi otel olarak kullanılan yapılar ve hemen hemen tüm devlet daireleri,Baltık mimarisine sahip olduğundan,görülmeye değer.Bunun dışında dışı açık hava müzesi içinde de etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Kars Müzesi ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta. Şehrin merkezinde bulunan,yürüyerek gezebileceğiniz,hepsi birbirine yakın olan yapıların arasında karşınıza sık sık heykeller çıkacak. Kars heykeli en çok olan şehirlerden biri.

Kaleleriyle ünlü şehirde, şehre geldiğinde etkilenen Rus yazar Puşkin’in ”biz bu ihtişamlı kaleye sahip şehri nasıl fethetmişiz” diyerek şaşırdığı heybetli Kars Kalesi en dikkat çeken kalesi. Bunun dışında ulaşımı zor olan bir noktada bulunduğu için bu ismi alan Şeytan Kalesi, Sürgütüs-Zivin Kalesi, İnkaya -Micingirt Kalesi, Keçivan Kalesi şehrin çeşitli ilçe ve köylerinde yer alan kaleler.

Mistik Atmosferiyle Ani Antik Kenti
Ani Antik Kenti, orta çağda ipek yolunun Anadolu’ya giriş noktasında bulunuyor ve ticari bir öneme sahip.2016 yılında UNESCO listesine giren,7 kapılı ve surlarla çevrili olan antik kentin yer altında ve üstünde tarihi öneme sahip birçok eser bulunmakta. Tescillenmiş 21 eser ziyarete açık ve kazıları devam eden antik kentin altında da birçok eser keşfedilmeyi bekliyor. Yer altındaki tünelleri ve mağaralarıyla da adından söz ettiren mistik kentin yanından Ermenistan’la sınırımızı çizen Arpaçay Nehri akıyor.
Kars’ın Eşsiz Doğası

Kış turizmi için de şehirde Sarıkamış Kayak Merkezi bulunuyor. Sarıkamış’ı özel kılan sadece Alp Dağları’nda bulunan toz kristal kara sahip olması ve uzun kayak pisti. Sarıkamış’ta kayak dışında Şehitlik ve Katerina Köşkü de ziyaret edilebilir.

Kars’a kışın gelmek için en büyük nedenlerden biri de 123km2lik oldukça geniş bir alan kaplayan Çıldır Gölü’nün donması. Ocak ve mart ayları arasında donmuş olan gölde yürüyebilir, kızak ya da paten kayabilirsiniz. Şansınız varsa sazan balığının gölden çıkarılışına tanık olabilirsiniz .Tatlı su balığı sevmem diyen herkesin bayıla bayıla yediği lezzetli sazanı göl çevresinde bulunan tesislerden temin edebilirsiniz.

Çıldır gölünde bulunan Akçakale Adası da görülmesi gereken bir diğer nokta. Tarihi neolitik çağa kadar uzanan ve sadece Avrupa’da bulunan dolmenlere bu adada da rastlanması oldukça ilginç. Şubat ayında yapılan Çıldır Gölü Festivali de oldukça coşkulu geçiyor. Ardahan sınırları içerisinde bulunan gölü Kars gezinize dahil etmelisiniz.

Kültürüne Sahip Çıkan Kars

Kars’a gelince katılmanız gereken etkinliklerin başında aşık atışması geliyor.Kars aşık geleneğini devam ettiren az sayıdaki şehirlerden biri. Aşık atışmaları ve Kafkas oyunları çeşitli mekanlarda sürdürülüyor. Bunun dışında ata sporumuz cirit Kars’ta hala yaşatılıyor. Anadolu’da 11.yy’da at üstünde oynanmaya başlayan cirit Kars’ın bazı köylerinde hafta sonları oynanmaya devam ediyor.

Kars’ta Ne Yenir?
Kars kazıyla ünlü bir şehir. Kar yemesi gereken kaz, soğuk iklim istiyor. Kars bundan dolayı kazın en lezzetlisini yiyebileceğiniz şehirlerin başında geliyor. Tadı tavuğa benzeyen kazın yanında bulgur pilavı ve hoşaf servis ediliyor. Bunun dışında güveçte pişen nohutlu kuzu eti piti,çevreden toplanan otlarla yapılan çorbalar ve tatlı olarak da umaç helvası Kars’a has lezzetler. Bal,kaşar ve gravyer peyniriyle ünlü olan Kars’ın Boğatepe Köyü’nde bir de peynir müzesi bulunuyor.

Sanatçılara İlham Olan Kent

Kars fotoğraf çekmeyi sevenler için önemli bir şehir. Her mevsimi güzel olan şehir özellikle kış mevsiminde her zamankinden daha etkileyici. Sanatçılara ilham veren kentin adı Orhan Pamuk tarafından yazılan ve Kars’ta geçen Kar romanıyla daha da ünlendi.Ayrıca Reha Erdem’in sinema sanatını doruklara taşıdığı filmi Cosmos da Kars’ta çekilmiş.

Kars’ta Konaklama ve Ulaşım

Turizm potansiyeli her geçen gün artan şehirde konaklama açısından her bütçeye uygun seçenek bulunuyor.Tarihi bir konakta da kalabilirsiniz,lüks bir otelde de…Bunların dışında devlet dairelerine ait misafirhaneler de konaklama için
tercih edilebilir.
Ulaşım konusunda hava yolu,kara yolu ve raylı sistem mevcut. Havaalanından merkeze servisler kalkıyor, Doğu Ekspresi’yle Ankara’dan Kars’a 24 saatlik bir seyahat de yapabilirsiniz. Yoğun talepten dolayı Turistik Doğu Ekspresi de raylarda yerini aldı.

Diğer Yazıları

Sonbahar Rotaları

Sıcakların azalıp denize veda zamanının geldiği sonbaharda başlayan yağmurlarla doğada zaman geçirmek çok kıymetli. Renkten renge giren yapraklar,yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu,havadaki tertemiz oksijen…

Devamını Oku 01.10.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS