Defne İnce Defne İnce

Tarihe tanıklık eden şehir Erzurum

Doğası ve tarihiyle olduğu kadar yemekleriyle de adından söz ettiren Erzurum yaz turizmi için de kış turizmi için de tercih ediliyor. Dört mevsim turizme uygun olan Erzurum tarihimizin en önemli olaylarına da tanık olmuştur. Müzeleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Erzurum’u tanımaya başlayalım.Milli sınırların belirlenerek bağımsızlığın koşulsuz gerçekleşeceğinin belirtildiği Erzurum Kongresi Kurtuluş Savaşı’nın en önemli aşamalarından biridir. Erzurum 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında gerçekleşen tarihimizin en önemli kongrelerinden biri olan Erzurum Kongresine ev sahipliği yapmıştır. Şehirde görülmesi gerekenlerin başında tarihi önemiyle Erzurum Kongre Binası gelmektedir.


Erzurum Tarihi Yapılar


Şehrin en bilinen simgesi 13. yy Selçuklu yapısı olan Çifte Minareli Medrese’dir. Çift minaresinden adını alan yapı iki katlıdır. Açık avlulu medresenin iki tarafında odalar bulunmaktadır. Taç kapısında bitkisel süslemeler yoğun olarak kullanılmıştır. İlhanlılar Dönemi yapısı olan Yakutiye Medresesi Anadolu’daki kapalı avlulu medreselerin en büyüklerindendir. Avlunun iki yanında bulunan odalarda günümüzde etnografik eserler sergilenmektedir.

Anıt mezar olan Üç Kümbetler 12.yy yapısıdır. Birbirinden farklı olan yapılardan Emir Saltuk için yapılan kümbet iki renkli kesme taştan yapılmış ve üzeri külahla örtülmüştür. Sekizgen olan yapının cephesinde yılan, kartal, boğa gibi hayvan figürleri yanında geometrik bezeme ve çiçek süslemeleri de bulunmaktadır.


Şehirde tarihi öneme sahip çok sayıda camii bulunmaktadır. Süslemeleri ve mimari özellikleri görülmesi gereken yapıların en bilinenleri 18.yy yapısı olan Boyahane Camii tek kubbeli kare planlıdır.


Caferiye Camii 17.yy yapısıdır ve bitkisel motifli kalem işleriyle dikkat çekmektedir. Bunların dışında Ayaz Paşa Camii, Cedid Camii, Cennetzade Camii, Lala Mustafa Paşa Camii, Ulu Camii, Gürcü Mehmet Paşa Camii gibi görülmesi gereken yapılar bulunmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi günümüzde Taş Camii olarak kullanılmaktadır. 10.yy’da yapılan kapalı Yunan haçı planlı yapının kabartmalarında ağırlıklı olarak hayvan figürleri bulunurken yapının içindeki fresklerde İncil’den sahneler betimlenmiştir. Öşk-Vank Kilisesi 10. yy yapısıdır. Vaftizci Yahya’ya adanan kilise taş bezemeleriyle bilinmektedir. Haç planlı yapının içinde freskler bulunmaktadır.


Erzurum Görülmesi Gereken Yerler


Şehirde görülmesi gereken diğer yapılar Atatürk Evi, Erzurum Arkeoloji Müzesi, Erzurum Kalesi, İstanbul Kapı, Çobandede Köprüsü’dür. Coğrafi işaretli oltu taşı Erzurum’un simgelerindendir ve Taşhan-Rüstem Paşa Kervansarayı oltu taşıyla yapılan takıların satıldığı tarihi binadır.

1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’ndaki katkılarıyla bilinen direnişin simgesi Nene Hatun adına yaptırılan milli park ziyaret edilmesi gereken noktalardandır. Şehirde savunma amaçlı yapılan askeri yapılar olan tabyalar bulunmaktadır.


En bilinenleri Aziziye ve Mecidiye Tabyalarıdır. Şehrin doğal güzellikleri de görülmeye değer. Kapadokya’daki peri bacalarının benzeri olan Narman Peri Bacaları rüzgarın etkisiyle oluşmuş ve kırmızı rengiyle dikkat çekmektedir. Heyelan set gölü olan Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi şehrin doğal simgeleridir.


Göl ve şelale yakınlarında bulunan Kuş Cenneti de fotoğraf tutkunlarının sık ziyaret ettiği noktalardandır. Şehirde görülmesi gereken çeşitli bitki ve hayvanlara ev sahipliği yapan Çoruh Vadisi de görülmeye değer doğal güzelliklerdendir.


Palandöken Kayak Merkezi


Kış oyunlarına ev sahipliği yapan Palandöken Kayak Merkezi kış turizmi için ülkemizin en gözde alanlarından biridir. Uzun ve bakımlı kayak pistleriyle amatör ve profesyonel kayak severlere hizmet veren işletmelere sahiptir. Kayak dışında çeşitli doğa aktivitelerine de fırsat bulabileceğiniz Palandöken yaz mevsiminde dahi oldukça soğuk.

Erzurum’da Ne Yenir

“Çayı Karadeniz üretir,Erzurum tüketir” diyen yöre halkı kıtlama şekerle,açık ve limonla çay içmeleriyle bilinir. Yapıldığı şişten adını alan cağ kebap yörenin en popüler yemeğidir. Bunun dışında civil peyniri, kadayıf dolması gibi coğrafi işaretli birçok lezzeti bulunmaktadır. Gastronomi meraklılarının da oldukça memnun ayrılacağı Erzurum’da yöreye has birçok yemek çeşidi bulunmaktadır.

Erzurum Konaklama Ulaşım

Karayolu yanında tren ve uçakla da ulaşım sağlanan Erzurum’da konaklama için her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır. Yaz mevsiminde doğal güzellikleri ve kış mevsiminde kayak için gidilmesi gereken şehir tarihi yapılarıyla da görülmeye değer.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS