Defne İnce Defne İnce

Tarihi, doğası ve kültürüyle GAP Turu

Tarihi, doğası ve kültürüyle Türkiye’nin en güzel şehirlerine ev sahipliği yapan Güneydoğu Anadolu herkesin merak edip görmek istediği görenlerin de tekrar tekrar ziyaret etmek istedikleri bir bölge. Tarihi yapıları, gastronomide olan iddialı lezzetleri ve doğal güzelliklerinden dolayı bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Bölgede her şehirden beni en çok etkileyen şeyleri seçerek sizlere hızlı bir GAP turu yaptıracağım.Zinciriye Medresesi Mardin

İki katlı olan yapının avlusunun çevresinde derslikler, camii ve türbe bölümleri bulunmaktadır.15.yy’da Artuklular döneminde yapımına başlanan yapı Akkoyunlular döneminde tamamlanmıştır. Taç kapısındaki taş işçiliği ve yapıdaki süslemeler görülmeye değer.

Göbeklitepe Şanlıurfa

Şanlıurfa’nın dünya çapında adının duyulmasını sağlayan Göbeklitepe birçok tapınaktan oluşan bir arkeolojik alan. T biçimli sütunların üzerinde çeşitli betimlemeler bulunan Göbeklitepe’nin sırrı hala çözülebilmiş değil. Kazıları devam eden alan tarihin başlangıcını 12000 yıl öncesine çekerek şimdilik, tarihin sıfır noktası unvanına sahip. Kazıdan çıkartılan eserler Şanlıurfa Müzesi’nde sergileniyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Mozaikleriyle ünlü olan müze paleolitik çağ eserlerinden başlayarak neolitik ,kalkolitik, tunç çağı eserleri yanında Hitit, Helenistik, Roma ,Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerine ev sahipliği yaparak bölgeden geçen uygarlıklar hakkında derin bilgiler edinmemize imkan sağlıyor. Mozaikler, lahitler, heykellerin en güzellerine sahip olan müzenin ikonik eseri ise bir elinde başak bir elinde mızrak tutan Hitit Kralı II. Suppiluliuma Heykeli.

Taş köprü Adana

Seyhan Nehri üzerinde bulunan Roma İmparatoru IV.Hadrianus tarafından yaptırılan Taş Köprü Adana’nın simgesi.

Dünyanın kullanılan en eski köprülerinden olan Adana Taş Köprü birçok onarımdan geçmiş günümüzde de işlevini yerine getirmeye devam ediyor.

Diyarbakır Ulu Camii

M.S. 7.yy’da Diyarbakır’ın müslümanlar tarafından fethi öncesi Mar Toma Kilisesi olarak bilinen yapı fetih sonrası camiye dönüştürülmüştür. Şehirde hükümdarlık süren Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Artuklular, Akkoyunlular, Osmanlılar dönemlerinde çeşitli onarım ve eklemeler gerçekleştirmiştir. Anadoludaki en eski tarihli camilerden biridir.

Hasankeyf Batman

Tarihi hakkında net bilgi olmayan birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bölge altın çağını Artuklular döneminde yaşamıştır. Ortaçağda kültürel ve ticari olarak görkemli olan bölge günümüzde Ilısu Barajı’nın sularının altında kalarak yok edilmiştir.Hasankeyf’in sular altında kalması nedeniyle Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere birçok eser bölgeye yakın noktalara taşınmıştır.

Zeugma Antik Kenti Gaziantep

Büyük İskender’in generallerinden olan I.Selevkos Nikator M.Ö. IV.yy’da Fırat Nehri kenarına bir kent kurar.Bölgedeki köprüden adını alan kent Roma döneminde köprü anlamına gelen Zeugma ismini alır. Roma döneminde sanat alanında çok gelişmiş olan kentte villaların döşemelerinde kullanılan doğal renklere sahip mozaikler Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.
Nemrut Dağı Adıyaman

Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarından olan heykeller Nemrut Dağı’nın doğu ve batısında bulunmaktadır. Eski çağlarda Kommagene olarak bilinen bölgede tanrı, tanrıça, aslan ve kartal heykelleri bulunmaktadır. Gün doğumu ve gün batımı izlemek isteyenlerin dört mevsim ziyaret ettiği tarihi alan Türkiye’de görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS