{$ day.Temps.HighTemp $} °
Doç. Dr. Bahar Yüksel Doç. Dr. Bahar Yüksel

Endometriozis (Çikolata Kisti)

13.03.2023 Pazartesi | 09:16

Deprem bölgesindeki endometriozis hastalarının savaşta vurulmasına rağmen koşmaya devam eden askerden bir farkı yok.

Endometriozis ya da toplumda sık hatırlanan ismi ile çikolata kisti hastalığı ağrılı adet dönemleri ve ciddi bedensel ve ruhsal problemlerle seyreden bir hastalık. Genç yaşlardaki kadınları tutmakla beraber menopoz sonrasında bile görülebiliyor. Etrafınızda gördüğünüz adetliyken acile giden, adet dönemlerinde okula ya da işe gidemeyen kadınların büyük çoğunluğu bu hastalıktan müzdarip.

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon kadın endometriozis tanısı ile yaşıyor ve ağrıları için pek çok ilaç kullanıp defalarca ameliyat olmak durumunda kalıyor. Şubat ayında yaşadığımız deprem felaketinin ardından bölge kadınlarından en çok gelen geri bildirim ilaçları evlerde kaldığı için tedavilerinin yarım kaldığı paniği oldu. Ancak bir kaç gün içerisinde farkettik ki ağrıları ilk hafta boyunca hiç gelmemişti. Bu durum beyinin ağrı yolaklarını panik ve stres halinde kilitlemesinden kaynaklanmıştı. Aynı senaryoları savaşta ölümcül yaralar almasına rağmen savaşmaya devam eden kahramanlarda da görüyoruz. Ağrısı artık ‘santralize olmuş’ dediğimiz yani uzun süreli ağrı çektiği için beyni ağrıyı öğrenmiş olan kadınlarda ani duygu durum değişiklikleri ağrının tetiklenmesine ya da yok edilmesine yol açabiliyor. Aynı savaşta uzuv kaybı olan askerlerin bir tetiklenme yaşadıklarında olmayan uzuvlarının ağrıması gibi.

Bu durum her ne kadar oradaki kadınlarımızın ‘Allah vergisi’ bir şekilde geçici süreyle ağrılarını unuttuklarını gösterse de hayatları boyunca endometriozis nedenli ne kadar çok ağrı çektiklerinin ve buna rağmen seslerini hiç çıkartmamış olduklarının acı ama bilimsel bir göstergesidir.

Mart ayı endometriozis farkındalık ayı. Bu ay siz de bir yakınınızın hayatına dokunun ve böyle ağrılardan müzdaripse bir kadın doğum hekiminden destek almasına vesile olun. Bizi biz kurtaracağız...

Diğer Yazıları

Ergenlikteki adet ağrıları görmezden gelinmemeli

Ergenlik dönemini hepimiz ilk adet olunan anla başlar zannediyoruz. Oysa ki süreç bunun yıllar öncesinde başlamakta ve hormonlar dalgalanmaktadır. Bir kız çocuğu ilk adetini gördüğü anda rahimi belli bir kanlanma seviyesine ulaşmış ve yumurtalıklardan belirli hormonlar salınmaya başlamıştır demektir. Bu da aslında ergenlik çağının bazı hastalıklar açısından sonraki yaşlardan daha farklı olmadığını gösterir.

Devamını Oku 05.03.2023

Stres ve üzüntü altında hormonlar ve adet düzeni değişebilir

Ülkemizin çok zor şartlar altında olduğu günlerden geçiyoruz. Çoğumuz ya bir yakını kaybetti ya kendisi depremi yaşadı ya da uzaktan aldığı nefesten bile utanır hale geldi. Tüm bu durumlar hem ruhumuzu hem bedenimizi yormaya başladı. Buhranlara karşı ruh yoruldukça beden tepki vermeye başlar. Bunlarda en çok rolü olansa hormonal sistemimizdir.

Devamını Oku 15.02.2023

Çikolata kisti asla yalnız yürümez

Çikolata kistleri gerek filmlerde gördüğümüz karakterlerden gerekse sosyal medyanın katkısı ile nihayet çok konuşulmaya başlandı. Nihayet diyorum çünkü Türkiye’de yapılan araştırmalar neredeyse 3 milyon kadını etkilediğini gösteriyor (https://endoturkiye.org/). Bu kisteler yumurtalıkta oluşan içi eski kanla dolmuş çoğu zaman ağrı yapan kistler ancak hastaların büyük çoğunluğunda yanında diğer organların da etkilendiğini onlarda da kistelr oluştuğunu görüyoruz. Bu şekilde neredeyse tüm vücudu etkileyebilen ve genetik geçişli olan bu hastalığın tıbbi adı ise ‘endometriozis’. Bu nedenle ameliyat teknikleri çok kıymetli.

Devamını Oku 06.02.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS