Esra Öz Esra Öz

Şeffaf fare yapay organ yapımından kanser hastalığına birçok hastalığa çözüm olacak

26.11.2020 Perşembe | 12:01

İnsan organlarını tamamen şeffaf hale getirmeyi başaran Almanya Helmholtz Doku Mühendisliği Enstitüsü Direktörü Dr. Ali Ertürk, bu yöntem sayesinde, kesit almadan organların tamamı incelenebiliyor.

Bilim dünyasında çok ses getiren çalışma ile ilk kez bozulmamış insan organları şeffaf halde incelenerek, haritaları çıkartabilecek. Bu haritalar 3D biyoyazıcılar sayesinde şablonları oluşturulacak ve gelecekte ihtiyaç duyulan kişinin kendi dokularından yeni bir organ yapılabilecek.

Bilim kurgu filmlerini aratmayacak araştırmaların kapılarını aralayan çalışmaları sayesinde Dr. Ali Ertürk, organ nakli bekleyenler, kronik hastalığı olanlar ve kanser hastaları için önümüzdeki 10 sene içerisinde yenilikler olacağını söylüyor.

Nature Dergisi ’nde yayınlanan DISCO şeffaflığı (DISCO Transparency ) çalışmasında 3D olarak sağlam şeffaf fare organlarının ilk hücresel görüntülerini elde ettiklerini belirten Dr. Ali Ertürk, “Dokuların yapısını koruyan CHAPS adlı kimyasal karışıma organları batırdık.

Bu ürün, normalde ışık geçişini engelleyen yağ ve pigmentleri soydu. İşlem, dokuları nöronlar ve kan damarları gibi spesifik yapıları etiketleyen boyalara ve moleküllere karşı geçirgen hale getirdi. Bu yöntemle, sağlam bir insan gözü, tiroid ve böbreğin ayrıntılı görüntülerini aldık. İnsan organlarını saydamlaştırmada ilk kez başarıya ulaştık ve organların içerisini iyi bir biçimde görebilmek için Ultramicroscope Blaze adında lazerli bir mikroskop geliştirdik. Organlardaki hücreleri üç boyutlu olarak incelemek için derin öğrenme algoritmalardan faydalanan teknoloji ise SHANEL (küçük misel aracılı insan organı verimli temizleme ve etiketleme) dedik. SHANEL ile pankreastaki beta hücre adacıklarını ve gözün hücre detaylarını haritalayabiliyoruz” dedi.

DISCO şeffaflığı adını verdiği çalışmasında laboratuvarda insan beynini şeffaflaştıran bir teknoloji geliştiren Ertürk, fare vücudunu saydam ve plastik kadar sert bir hale getirmeyi başardı. Ertürk, bu sayede bunama, felç, şeker ve kanser gibi hastalıkların mikroskop altındaki incelemeyi daha detaylı yapabilecek ve tedavi metotları geliştirebilecek.

Organların detaylı haritalarını çıkardıktan sonra geliştirdiği 3 boyutlu biyolojik yazıcılarla yapay organ prototipleri hazırlayan Ertürk, vDSICO adını verdikleri sistem sayesinde yapay organlar üretebiliyor.

Kanser hastaları için DeepMACT adında yeni derin öğrenme tabanlı algoritma geliştirdi

Dr. Ali Ertürk, ayrıca kanser hücreleri, gelişimi ve ilaçlarla etkileşimini en detaylı şekilde gösteren DeepMACT adında yeni derin öğrenme tabanlı algoritma geliştirdi.
Cell Dergisi ’nde yayınlanan yöntem sayesinde, biyopsi ile alınan doku veya parçalar çok daha detaylı incelenebilecek ve kişiye özgü etkili ilaçlar geliştirilebilecek.

DeepMACT algoritması hakkında Ertürk, şunları söyledi: “Dokuları şeffaf hale getiriyoruz sonra lazerli tarama yapan mikroskoplarla bunu tarayarak, milyarlarca hücre içindeki kanser hücrelerini buluyoruz.

Yapay zeka ile analiz ederek, kanserin nasıl yayıldığını ve gelişimini izleyebiliyoruz. Böylece küçük kanser hücrelerinin metastaz yaparak dağıldığında geliştireceğimiz ilaç sayesinde, bulduğu yerde yok etmesini sağlayacağız.”

Makaleler:

https://www.nature.com/articles/s41593-018-0301-3
https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(20)30111-2?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867420301112%3Fshowall%3Dtrue

Diğer Yazıları

"Türkiye’de 5 milyon civarında bireyin herhangi bir nadir hastalığı olduğu tahmin ediliyor"

Dünyada yaklaşık 350 milyon bireyin, Türkiye’de ise 5 milyon civarında bireyin herhangi bir nadir hastalığı olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de 2 bin kişide 1 kişiyi etkileyen hastalıklar nadir hastalık olarak kabul edilirken, bu hastalıkların sadece yüzde 5’inin tedavisi bulunuyor.

Devamını Oku 25.02.2021

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS