Esra Öz Esra Öz

Türkiye’de ilk izsiz paratiroid ameliyatı yapıldı

10.08.2017 Perşembe | 17:06

Ege Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk izsiz dudak içi endoskopik paratiroid ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyatta hastanın herhangi bir yerinden görülecek ameliyat izi olmadan hastalıklı paratiroid bezi, kapalı yöntemle sorunsuz bir şekilde alındı.


Günümüzde tüm dünyada kabul gören ve güncel cerrahi tedavide yapılan bu yöntem, artık Türkiye’de de uygulanırken, hastanın boynunda iz olmaksızın gerçekleştirilen ameliyatının ertesi günü taburcu olarak normal hayatına geri dönüyor.

Paratiroid ameliyatlarının boyunda bir keseden gerçekleştirildiğini belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahisi Biriminden Doç. Dr. Özer Makay, “Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, yıllardır boyunda iz olmaksızın hem tiroid hem paratiroid ameliyatları ile ilgili gelişmeler mevcut. Bu gelişmeler, ilk meyvelerini Uzakdoğu ülkelerinde verdi. Koltuk altından küçük kesiler eşliğinde gerçekleştirilen ameliyatlarla başlayan bu süreç günümüze kadar alt dudak içerisinden küçük kesilerle yapılan kapalı (endoskopik) ameliyatlarla devam etti. Bu özellikli girişimde; alt dudağın içerisinden küçük kesiler eşliğinde, özel aletlerle boyuna olan kısa mesafeye tünel oluşturuyor. Kamera eşliğinde klasik kapalı cerrahi aletler ile hastalıklı paratiroid bezi alınıyor” şeklinde konuştu.

Tayland’daki kliniği ziyaret ettik

Ege Üniversitesi’nde Endokrin Cerrahisi'nde yenilikler geliştiren Doç. Dr. Makay, “Bundan yaklaşık on yıl önce böbreküstü bezinin ameliyatlarını kapalı yöntemle uygulamaya başladık. Ardından tiroid ve paratiroid hastalıklarının cerrahi tedavisinde video-endoskopik ameliyatlara başladık. Robotik cerrahiyi böbreküstü ve paratiroid bezi hastalıkları ile buluşturduk. Gerekli bilimsel alt yapıyı oluşturduktan sonra, izsiz dudak içi endoskopik tiroid ameliyatını, ilk olarak Paris’te bir kadavrada gerçekleştirdik. Ardından bilimsel toplantılarda konuyu enine boyuna ele aldık ve tartıştık. Geçtiğimiz yıl itibarıyla, hem kapalı tiroid hem kapalı paratiroid ameliyatlarının etkinliği ile ilgili bilimsel verilerin iyice artması ile gözlemci olarak tekniğin en sık uygulandığı Tayland’daki kliniği ziyaret ettik ve kapalı yöntemin yararlılığına inancımız tam olarak ülkemize geri döndük’’ dedi.

Koltukaltı veya dudak içerisinden kapalı ameliyatlar yapılıyor

Bu yıl Şubat ayında Doç. Dr. Makay ve ekibi, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatını gerçekleştirmesinin ardından tiroid hastalıklarının cerrahi tedavisinde kullanılan bu kapalı yöntem ülkemizde kabul görerek yayılmaya başladı. Doç. Dr. Makay, “Günümüzde, uygun hastalarımızda, gizli yerlerden yani koltukaltı veya dudak içerisinden kapalı tiroid ve paratiroid ameliyatlarını rutin olarak uygulamaktayız. Ameliyat olan hastalarımızın memnuniyetlerinin yanı sıra, kapalı tekniklerin ülkemizde kabul görmesinden ve yayılmasına vesile olmaktan mutluyuz” diye konuştu.

Diğer Yazıları

Covid-19’a karşı uykuyu ihmal etmeyin

Özellikle son iki yıl içerisinde en önemli toplum sağlığı problemi halini alan Covid-19 pandemisi sürecince, bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlar ile mücadelede uykunun oldukça önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. “Üstelik artan stres ve hastalık korkusu, insomni yani uykusuzluk hastalığı başta olmak üzere uykunun süre ve kalitesinde belirgin azalmalara neden oldu” diyen Türk Nöroloji Derneği Uyku Tıbbı Moderatörü Doç. Dr. Gülçin Benbir, uyku yoksunluğunun ikincil olarak bağışıklık sisteminin etkilenmesine yol açtığını belirtiyor.

Devamını Oku 01.12.2021

Sağlığın çok bilinmeyenli denklemleri nasıl çözülecek?

Bu sene Kasım sonunda gazeteciliğe başlama serüvenimin 15. yılı olacak. Heyecanla başladığım ilk günlerde html kodlarını kendi kendime öğrenip, blog tasarımları yapıyor ve site yönetiminde kullanıyordum. O zamanlarda hekimlerin sorunlarına daha çok odaklanıp, alandaki en yeni makaleleri, en gelişmiş teknolojileri araştırıyor, aynı zamanda da sorunları dile getiriyordum.

Devamını Oku 09.11.2021

Pandemi sürecinde yalan haber virüsüyle nasıl mücadele edebiliriz?

We Are Social ve Hootsuite tarafından, “Global Statshot” raporları 2021[1] yayınlandı. Dünyada en çok kullanılan sosyal medya mecralarında ilk sırada Facebook, ikinci sırada Youtube yer alıyor. Bu sıralama Türkiye’de değişiyor, ilk sırada Youtube, ikinci sırada Instagram yer alıyor.

Devamını Oku 23.10.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS