{$ day.Temps.HighTemp $} °
Esra Öz Esra Öz

Türkiye'den uzayın derinliklerine uzanan bir yolculuk: Astrofotoğrafçılık

13.11.2020 Cuma | 14:51

İyi bir astrofotoğraf için şehir ışıklarından uzakta, bulutsuz bir gecede ve havası temiz bir konumda çekim yapmak gerektiğini söyleyen Uygar Mitat, yılın bazı zamanlarında gökyüzü gözlem şenlikleri düzenlendiğini söyledi. Bu şenliklerde astrofotoğrafçılar bir araya gelerek çekim yapıyor.

Eskişehir’de bir ambalaj firmasının kurumsal satış departmanında çalışan Uygar Mitat, serüveninin nasıl başladığını şöyle anlattı: “Her insanın günlük hayatın koşuşturmasından uzaklaşmak ve stres atarken kendini geliştirebilmesi için bir veya birden fazla hobisi olması gerektiğini düşünüyorum. Ben uzayı izlemeyi seviyor, kamp yapmaktan keyif alıyor ve teknolojiyi takip ediyordum. Tüm bu ilgi alanlarımı bir araya getirerek böyle bir hobi ile ilgilenmeye başladım.”

Bulutsuz gecelerde şehir ışıklarından uzak bölgelerde kamp kuran ve uzayın derinliklerini fotoğraflayan Mitat, sorularımı yanıtladı.

Gökyüzünü fotoğraflamak nasıl aklınıza geldi?

Çocuk yaşlarımdan itibaren uzayın derinliklerine ve fotoğrafçılığa ilgim vardı. Bunun yanı sıra mercek ve kamera teknolojilerini yakından takip ediyordum. En sonunda gerekli maddi hazırlığı yaparak ben de içerik üretmeye karar verdim ve ekipman yatırımı yapmaya başladım.

Gökyüzünü fotoğraflamak için hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Fotoğraflamak istediğimiz gök objesine göre farklı ekipmanlar kullanıyoruz. Samanyolu ve geniş alan astrofotoğrafçılığı için günlük hayatta kullanılan bir DSLR fotoğraf makinesi ve lens yeterli oluyor. Hatta son zamanlarda üretilen cep telefonlarının kameralarıyla bile samanyolu fotoğrafları çekilebiliyor.

Gezegen, Bulutsu ve Galaksi fotoğrafçılığı için ise aynalı veya mercekli bir teleskop ve genellikle soğutma özelliği olan özel kameralar ve uzay fotoğrafçılığı için özel üretilmiş filtreler kullanıyoruz. Dünyanın dönüş hızında objeyi takip ederek gece boyunca aynı bölgenin fotoğrafını çekebilmek için kundak ve çeşitli takip sistemleri kullanıyoruz.

Derin uzay fotoğrafçılığı için kullandığınız ekipmanlara nasıl ulaştınız ve ne kadar harcama yaptınız?

Kullandığım ekipmanların hiçbiri maalesef ülkemizde üretilmiyor ve genellikle ülkemizde satılmıyor. Bu nedenle dünyanın çeşitli ülkelerindeki üreticilerle iletişime geçtim. Birbiriyle uyumlu parçaları Çin, Macaristan, İngiltere, İtalya ve Amerika’dan tedarik ederek bir araya getirdim. Güncel değeri ise yaklaşık 120 bin Türk Lirası civarında oldu.

Gökyüzünü fotoğraflamak için nasıl bir hazırlık yapmak gerekiyor?

Öncelikle gökyüzünü tanımak, çekim yapılacak olan objeyi analiz etmek ve ona uygun ekipman kullanmak gerekiyor. Derin uzay objelerinin yılın farklı zamanlarında çekilebilir olması nedeniyle, hedef obje için doğru zamanda ve doğru yerde olmak gerekiyor. Ay ışığının gökyüzünü aydınlatması nedeniyle yeni ay döneminde çekim yapıyoruz. İyi bir astrofotoğraf için şehir ışıklarından uzakta, bulutsuz bir gecede ve havası temiz bir konumda çekim yapmak gerekiyor.

Gökyüzünü fotoğraflamak isteyenlere neler önerirsiniz?

Fotoğraflarımı gördükten sonra bu konuya ilgisi olan kişiler iletişime geçerek genellikle hemen teleskop tavsiyesi istiyor. Ben fotoğrafçılıktan önce gözlem yapılmasını tavsiye ediyorum. Bu nedenle kişilerin öncelikle yaşadığı şehirdeki veya çevresindeki amatör astronomi kulüplerinin etkinliklerini araştırmasını ve zaman ayırarak bu etkinliklere katılmalarını öneriyorum. Ardından astrofotoğrafçılığın hangi koluna ilgisi olduğunu keşfedecek ve o alanda ilerleyeceklerdir.

Diğer Yazıları

İletişim savaşlarının nedeni belki de düşünce şeklinizdir

Kara bulutlarla kaplı yağmurlu bir güne uyanıyorsunuz. Aynı kara bulutlar beyninizin içinde de dolaşıyor. Siz olaylara olumlu tarafından bakmak isterken, sabah aksiliklerle güne başlıyorsunuz. Kahvaltıya zamanınız olmadığından evden aceleyle çıkıyorsunuz ve trafik tahmin ettiğiniz gibi karmakarışık bir halde.

Devamını Oku 25.11.2022

Hype’lardan kendinizi nasıl korursunuz?

Hype, bir ürün veya kişi hakkında abartı veya aldatmaca ile halkta uyandırılan fazla ilgi ve heyecan anlamına geliyor.

Devamını Oku 31.10.2022

Saygılı, nezaket sahibi ve iyi niyetli insanlarla iletişimde olmak hayatınızı nasıl değiştirir?

Son dönemlerde kiminle konuşsam, yozlaşan ve kabalaşan insanların davranışlardan şikayet ediyorlar.

Devamını Oku 25.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS