Esra Öz Esra Öz

Türkiye'den uzayın derinliklerine uzanan bir yolculuk: Astrofotoğrafçılık

13.11.2020 Cuma | 14:51

İyi bir astrofotoğraf için şehir ışıklarından uzakta, bulutsuz bir gecede ve havası temiz bir konumda çekim yapmak gerektiğini söyleyen Uygar Mitat, yılın bazı zamanlarında gökyüzü gözlem şenlikleri düzenlendiğini söyledi. Bu şenliklerde astrofotoğrafçılar bir araya gelerek çekim yapıyor.

Eskişehir’de bir ambalaj firmasının kurumsal satış departmanında çalışan Uygar Mitat, serüveninin nasıl başladığını şöyle anlattı: “Her insanın günlük hayatın koşuşturmasından uzaklaşmak ve stres atarken kendini geliştirebilmesi için bir veya birden fazla hobisi olması gerektiğini düşünüyorum. Ben uzayı izlemeyi seviyor, kamp yapmaktan keyif alıyor ve teknolojiyi takip ediyordum. Tüm bu ilgi alanlarımı bir araya getirerek böyle bir hobi ile ilgilenmeye başladım.”

Bulutsuz gecelerde şehir ışıklarından uzak bölgelerde kamp kuran ve uzayın derinliklerini fotoğraflayan Mitat, sorularımı yanıtladı.

Gökyüzünü fotoğraflamak nasıl aklınıza geldi?

Çocuk yaşlarımdan itibaren uzayın derinliklerine ve fotoğrafçılığa ilgim vardı. Bunun yanı sıra mercek ve kamera teknolojilerini yakından takip ediyordum. En sonunda gerekli maddi hazırlığı yaparak ben de içerik üretmeye karar verdim ve ekipman yatırımı yapmaya başladım.

Gökyüzünü fotoğraflamak için hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Fotoğraflamak istediğimiz gök objesine göre farklı ekipmanlar kullanıyoruz. Samanyolu ve geniş alan astrofotoğrafçılığı için günlük hayatta kullanılan bir DSLR fotoğraf makinesi ve lens yeterli oluyor. Hatta son zamanlarda üretilen cep telefonlarının kameralarıyla bile samanyolu fotoğrafları çekilebiliyor.

Gezegen, Bulutsu ve Galaksi fotoğrafçılığı için ise aynalı veya mercekli bir teleskop ve genellikle soğutma özelliği olan özel kameralar ve uzay fotoğrafçılığı için özel üretilmiş filtreler kullanıyoruz. Dünyanın dönüş hızında objeyi takip ederek gece boyunca aynı bölgenin fotoğrafını çekebilmek için kundak ve çeşitli takip sistemleri kullanıyoruz.

Derin uzay fotoğrafçılığı için kullandığınız ekipmanlara nasıl ulaştınız ve ne kadar harcama yaptınız?

Kullandığım ekipmanların hiçbiri maalesef ülkemizde üretilmiyor ve genellikle ülkemizde satılmıyor. Bu nedenle dünyanın çeşitli ülkelerindeki üreticilerle iletişime geçtim. Birbiriyle uyumlu parçaları Çin, Macaristan, İngiltere, İtalya ve Amerika’dan tedarik ederek bir araya getirdim. Güncel değeri ise yaklaşık 120 bin Türk Lirası civarında oldu.

Gökyüzünü fotoğraflamak için nasıl bir hazırlık yapmak gerekiyor?

Öncelikle gökyüzünü tanımak, çekim yapılacak olan objeyi analiz etmek ve ona uygun ekipman kullanmak gerekiyor. Derin uzay objelerinin yılın farklı zamanlarında çekilebilir olması nedeniyle, hedef obje için doğru zamanda ve doğru yerde olmak gerekiyor. Ay ışığının gökyüzünü aydınlatması nedeniyle yeni ay döneminde çekim yapıyoruz. İyi bir astrofotoğraf için şehir ışıklarından uzakta, bulutsuz bir gecede ve havası temiz bir konumda çekim yapmak gerekiyor.

Gökyüzünü fotoğraflamak isteyenlere neler önerirsiniz?

Fotoğraflarımı gördükten sonra bu konuya ilgisi olan kişiler iletişime geçerek genellikle hemen teleskop tavsiyesi istiyor. Ben fotoğrafçılıktan önce gözlem yapılmasını tavsiye ediyorum. Bu nedenle kişilerin öncelikle yaşadığı şehirdeki veya çevresindeki amatör astronomi kulüplerinin etkinliklerini araştırmasını ve zaman ayırarak bu etkinliklere katılmalarını öneriyorum. Ardından astrofotoğrafçılığın hangi koluna ilgisi olduğunu keşfedecek ve o alanda ilerleyeceklerdir.

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS