Esra Öz Esra Öz

Türkiye’nin ilk sosyokenti Ankara’ya kuruluyor

02.08.2018 Perşembe | 10:36 Son Güncelleme:

Türkiye’deki ilk ve tek sosyal bilimler devlet üniversitesi olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin alana birtakım yenilikler katmayı hedefleri olduğunu dile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, “Ankara’da Türkiye’nin ilk sosyokentini kurmaya karar verdik” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkemizde 70’in üzerinde teknokent olduğunu hatırlatan Barca, “Mühendislik fakültelerinin motor rol oynadığı teknokentlerde ciddi bir mesafe alınmış durumda. Dolayısıyla sosyal bilimlerin faydaya dönüştüğü yani sosyal yeniliğin, kamu yeniliğinin, özel sektör alanındaki sosyal yeniliğin pek konuşulduğu bir ülke değiliz. Sosyal bilimler denince sanki sınıf ortamında ders aklımıza geliyor. Hâlbuki sosyal bilimler en fazla hayata dokunan, hayatın her aşamasında yönlendirici bir rol oynayabilecek bir alan. Biz de buradan hareketle Türkiye’de ilk sosyokenti kurmak için çalışmalarımızı başlattık” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk sosyokenti Ankara’ya kuruluyor

Dünyada 20 örnek var

Sosyokent olarak dünyada 20 kadar örnek olduğunu belirten Barca, şunları söyledi: “Gelişen bir alan ve geliştiği yerlerde İspanya, Almanya, ABD, Kanada ve Singapur gibi bazı ülkelerde bu ya da buna benzer isimlerle kuruluşlar var. Herhangi bir şeyin tasarımı da dahil olmak üzere birçok husus buna dahil edilebilir. Örneğin bir oyun geliştirmek istiyorsunuz. Bu oyunun içerisinde varsayalım ki tarihsel kahramanları ya da coğrafyayı tanımlıyorsunuz. Bununla aslında çocuklara bir mesaj vermeyi amaçlıyorsunuz. Bunun arkasında bir yazılım var. Asıl kısım hikayenizdir, kahramanlarınızdır, verdiğiniz mesajdır. Bu tür bir ürün tipik bir Sosyokent ürünüdür. Çevre sorunlarından tutun enerji sorunlarına kadar, yaşlılık sorunlarından çocukluk ve gençlik sorunlarına, politikadan tutun apolitik çevrelere, dezavantajlı gruplara kadar hepsini kapsıyor.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’nin ilk sosyokenti Ankara’ya kuruluyor

Bankacılık Finans Enstitüsü kuruluyor

Ankara’nın kalbi Ulus’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanlık binası dahil çok sayıda tarihi yapısını bünyesine katarak, kuruluşundan geçen 5 yılın ardından hızla büyüyerek farklı projeler ortaya koyan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, şu bilgileri verdi: “İş Bankası’nın basit bir şubecilik yaptığı Ulus’un en güzel tarihi binalarından biri olan yapıyı ortak kullanıma açmayı tasarlıyoruz. Ortak kullanımda İş Bankası ile beraber bankacılık finans enstitüsü olarak bir ilk model tasarlıyoruz.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Atatürk Müzesi açılacak

İş Bankası’nın sadece şubecilik yaptığı Ulus’un en güzel tarihi binalarından biri olan yeri ortak kullanıma açmayı tasarladıklarını dile getiren Barca, böylece Bankacılık Finans Enstitüsü olarak ilk kez denilebilecek bir model oluşturacaklarını söyledi. Bu binanın bir katını Atatürk Müzesi olacağını kaydeden Barca, “Çünkü Atatürk’ün yönetim kurulu üyeliği yaptığı, Celal Bayar’ın genel müdürlük ve yönetim kurulu üyeliği yaptığı orası, Ankara tarihinin çok önemli bir anlamda Türkiye tarihinin şekillendiği bir yer. Ayrıca Sümer Holding’in makam katındaki köşe oda yani Birinci ve İkinci Meclis’e yukarıdan bakan oda aslında Atatürk’ün odası, ölene kadar orayı kullanmış. Orası Atatürk’ten sonra da bakan odası olarak kullanılmış. Bizim bunları hayata geçirme planımız var” şeklinde konuştu.