Fırat Öklü
Fırat Öklü

Fırat Öklü

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Fiziksel kuvvet için Pilates 

Kişiler yaşam boyunca sağlıklı ve güçlü olmak için çeşitli egzersizler yapmayı denemişlerdir. Yazıma kuvvetin tanımı ile başlamak istiyorum. Kuvvet bir dirence karşı koyabilme ya da bir direnci veya kendi vücut ağırlığını ileriye doğru hareket ettirme özelliğidir. Son yıllara kadar body building güç antrenmanlarında hep aklımıza gelen ilk egzersizdi. Hoca eşliğinde ve doğru yapıldığında aslında body building ile fiziksel kuvvetlenme tabiî ki sağlanır bundan şüpheniz olmasın.

Devamını Oku 02.12.2021

Pilates neden bu kadar popüler oldu?

Uzun bir aradan sonra yine farklı bir konuyla sizlerleyim. Pilates insan vücuduna en yatkın hareketlerin icinde olduğu bir egzersiz sistemidir bu tanimi açarsak aslında pilates hareketleri birim zamanda yani o saniyedeki hareketin bazen dört bölgedeki kaslari ayni anda çalıştırır bu da bizim hareketten daha çok verim almamızı sağlar.

Devamını Oku 29.09.2021

Egzersiz yaşamın içinde olmalı 

Yine karar verdik ve pazartesi spora başlayacağız. Ama yine bir şey bahane edip erteledik. Hep karşımıza çıkan, hepimizin başına gelen bu ertelemeler, bahaneler ve engeller… Bunları atlatıp  nasıl egzersizi hayatımızın içine alacağız bu yazımızda bunları anlatacağım. 

Devamını Oku 04.08.2021

Pilateste esneklik antremanları

Esneklik; eklem hareketliliğinin özel hareketlerle geliştirme tekniğidir. Bunu uyguladığımız egzersizlerle sağlayabiliriz. Esneklik antrenmanları sportif performansında olduğu kadar günlük yaşamında önemli etkinliklerindendir.

Devamını Oku 21.06.2021

Vücut dengesi için Pilates

Denge , sağlık  ve fiziksel performansın   hayati bir  bileşenidir.Kişinin farklı hareket  ve vücud pozisyonlarında  ağırlık merkezini  koruyabilme  yeteneğidir.  

Devamını Oku 18.05.2021

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN   PİLATES

Bağışıklık  ,vücudun kendi  kalıtsal yapısına karşı yabancı etkeni  tanıyıp bunları yok etmek için oluşturduğu  bir karşı yanıt olayıdır.Vücudun kendine yabancı maddeyi tanıması ve buna karşı yanıt vermesi immün yanıt olarak  adlandırılır  .İnsan vücudunun mikroorganizma veya ürünleri ile karşılaştıktan sonra o mikroorganizmaya karşı oluşturduğu direnç durumuna bağışıklık denir.

Devamını Oku 15.04.2021

Evde hareket için pilates

Egzersizin yaşam tarzı haline gelmesi sağlığımız için ilk şarttır . Doğru beslenme ve egzersiz sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardandır . Oysa egzersiz yapmak daha çok kilo aldığımızda , kaslarımız gevşediğinde yada bir kıyafete giremediğimizde  aklımıza gelir .

Devamını Oku 18.03.2021

En güvenli egzersiz için pilates

Kişiler egzersiz yapmaya karar verdiği zamanda ilk aklına gelen şey kilo vermek,sıkılaşmak,bölgesel problemleri ortadan kaldırmak olmuştur.Her şeyden önce yapılan egzersizin güvenilir olması unutulmamalıdır. Çünkü ilk önce her zaman sağlık gelmelidir. Estetik kaygılarımız bazen sağlığımızı unutturmuştur. Egzersizde de yaptığımız hareketlerin vücudun ihtiyaçlarına göre belirlenmesine dikkat edilmelidir.  Pilates  egzersizlerinde  kaslara ve eklemlere   bindirilen yük  diğer egzersizlere göre daha azdır  bu yüzden sakatlık riskiniz  azalır.

Devamını Oku 02.03.2021

Kaliteli yaşam için pilates

Egzersizin muhakkak ki vücut sağlığı üzerindeki olumlu etkileri tartışılamaz . Düzenli egzersiz bedenen ve ruhen kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Egzersizi iki yönlü olarak ele alırsak kardiyovasküler ve direnç egzersizleri başta gelir.

Devamını Oku 17.02.2021

Dik durmak için Pilates

Pilatesin  omurga üzerine  kurulu  bir egzersiz metodudur .Omurgayı çevreleyen yada yakın olan kaslar  kuvvetlenir   ve esnetilir .Bu şekilde omurga  doğal konumuna  gelir  .

Devamını Oku 08.02.2021
LG
MD
SM
XS