{$ day.Temps.HighTemp $} °
Fırat Öklü Fırat Öklü

En güvenli egzersiz için pilates

02.03.2021 Salı | 16:01

Kişiler egzersiz yapmaya karar verdiği zamanda ilk aklına gelen şey kilo vermek,sıkılaşmak,bölgesel problemleri ortadan kaldırmak olmuştur.Her şeyden önce yapılan egzersizin güvenilir olması unutulmamalıdır. Çünkü ilk önce her zaman sağlık gelmelidir. Estetik kaygılarımız bazen sağlığımızı unutturmuştur. Egzersizde de yaptığımız hareketlerin vücudun ihtiyaçlarına göre belirlenmesine dikkat edilmelidir.  Pilates  egzersizlerinde  kaslara ve eklemlere   bindirilen yük  diğer egzersizlere göre daha azdır  bu yüzden sakatlık riskiniz  azalır.

 

Burda aslında eğitmenin tecrübeli olmasıda güvenli egzersizin seçiminde önemli bir faktördür. Her vücut tipi için farklı ihtiyaçların olduğu göz önüne alınmalıdır.

Egzersiz programı hazırlanırken kişinin analizi yapılmalıdır ve varsa ilk önce fiziksel problemlerine göre hareket seçimi yapılmalıdır.
Pilates tamda burada devreye girer. Her kişiye göre analizin yapıldığı, hareketlerin kişinin problemine göre modifiye olduğu tek egzersiz olarak karşımıza çıkar.

Pilateste tüm programın kişiye özel hazırlanması pilatesi diğer egzersizlerden daha güvenli kılmaktadır. Reformer Pilates [aletli pilates] kişinin zorlandığı hareketlerde büyük bir konfor sağlar ve hareketi bazen kolaylaştırır bazen de zorlaştırır.

Ekipman üzerinde yapılan pilates egzersizlerinde güvenlik ilk şarttır. Kişinin ağrıları, fiziksel problemleri ve postürü göz önünde bulundurulup program hemen değiştirilebilir. Bugün sizlere üç pilates hareketiyle daha güvenli egzersizin ipuçları vereceğim…

1- SPİNE STRECH SIDE  6-8  TEKRAR

 BAŞLANGIÇ POZİSYONU :

 - Bacaklarınız yerde düz bir şekilde ve omuz  genişliğinde   uzatın .

- Kollarınızı göğüs hizasında yana  uzatın ve kalçanızın üzerine dik oturun .

-  Bacak arka  kaslarınız  gerginse  dizlerinizi bükün

HAREKET POZİSYONU

- Nefes alıp kolları yana açın ve karın kaslarınızı aktive ederek  bir elinizi yere koyacak şekilde  yana eğilirken  kalçamız  yerden  kalkmamasına dikkat  edin.

- Nefes verip karın kaslarınızı aktive edin ve  vücudunuzu başlangıç pozisyonuna getirin .

Sağ ve  sol olmak üzere hareketi tekrar edin .

 

MODİFİKASYON

-Bacak arka  grup  kaslarımız gergin  ise dizlerinizi bükün veya  oturduğunuz  yeri biraz      yükseltin rahat oturma pozisyonunda olun .

ÖNLEMLER

Bel  ve kalça sakatlıkları için ;Bel ve kalça bölgenizdeki stresi azaltmak için  uzun  arka bacak  (hamstring )modifikasyonunu kullanın.

2  - SIDE   LEG   LIFTS  6-10   TEKRAR   

BAŞLANGIÇ  POZİSYONU 

Matın arka tarafına doğru  gövdemiz  ve başımızı  aynı hizada olacak şekilde  yan tarafımıza doğru  uzanın ,

ayaklarınızı matın ön kenarıyla aynı hizaya getirebilmek için kalçanızı hafif  öne doğru getirin alttaki bacağınız yere paralel ve ayaklarımız flex  pozisyonundadır. Dirseğinizi mate koyarak başınızı destekleyin, dengede durmak için diğer eliniz gövde önünde yerde dengenizi sağlasın ,omuzlar ve kalçanız aynı hizada  omurga düz olmalı.

HAREKET  POZİSYONU 

Üsteki  bacağınızı  yukarı kaldırırken nefes  alın ,hareketi yaparken omuzlar ve kalçamiz sabit kalmalı ve belde baskı  hissetmemelisiniz.

Üsteki bacağınızı aşağı indirirken  nefes verin.

ÖNLEMLER 

Boyun ve omuz  problemleri için   başınızı yastıkla destekleyin.

Kalça problemleri için  hareket aralığını kısıtlayın tekrar sayısını azaltın .

Belimizde  ağrı  hissederseniz üsteki bacağınızı   hafif öne alın alttaki bacağınızı  bükün ,ağrılar devam ederse hareketi yapmayın.

 

3-SIDE   LEG    KICKS  4-8  TEKRAR

BAŞLANGIÇ  POZİSYONU 

Matın arka tarafına doğru  gövdemiz  ve başımızı  aynı hizada olacak şekilde  yan tarafımıza doğru  uzanın ,

ayaklarınızı matin  ön kenarıyla aynı hizaya getirebilmek için kalçanızı hafif  öne doğru getirin alttaki bacağınız yere paralel ve ayaklarımız flex  pozisyonundadır..Dirseğinizi mate koyarak başınızı  destekleyin,dengede durmak için diğer eliniz gövde önünde yerde dengenizi sağlasın ,omuzlar ve kalçanız aynı hizada  omurga düz olmalı.

HAREKET  POZİSYONU

Üsteki bacakla  ayak flex olacak şekilde öne doğru iki kez kısa vuruş yapın ve iki kez kısa nefes alın ,kalça ve omuzlar sabit kalmalı.

Nefes verirken ayak point olucak şekilde arkaya tekme atın gövdenizi sabit tutun.

ÖNLEMLER

Boyun ve omuz  problemleri için   başınızı yastıkla destekleyin.

Kalça problemleri için  hareket aralığını kısıtlayın tekrar sayısını azaltın .

Belimizde  ağrı  hissederseniz üsteki bacağınızı geriye daha az  götürün alttaki bacağınızı bükülü tutun ,ağrılar devam ederse hareketi yapmayın.

 

 

 

Diğer Yazıları

Zihin ve ruh sağlığı için Pilates

Uzun bir aradan sonra yine gündemde olan bir konu ile birlikteyiz.  Pandemi süreci sonrası ruh sağlığımız olumsuz etkilendi. Bunu göz ardı edemeyiz. İki yılı aşkın süredir hem her şeyden kısıtlı kalmak hem de sağlık kaygısıyla yaşamak bizleri zihnen ve ruhen yordu. Bu süreçte olumsuz etkilenmemek kaçınılmazdı. Bu süreçte doğru egzersiz yapanlar, beslenmesine dikkat edenler, kilo kontrolünü elden bırakmayanlar, bağışıklılığını yüksek tutanlar pandemi savaşından zaferle çıktılar.

Devamını Oku 04.07.2022

Koordinasyon ve pilates

Yine yeni bir konuyla beraberiz. Koordinasyon kelimesini çok duyarız. Bugün biraz daha ayrıntılarına bakalım. Koordinasyon kolların bacakların ve diğer vücut bölümlerinin kontrollü bir şekilde hareket etme yeteneğidir.

Devamını Oku 31.01.2022

Fiziksel kuvvet için Pilates 

Kişiler yaşam boyunca sağlıklı ve güçlü olmak için çeşitli egzersizler yapmayı denemişlerdir. Yazıma kuvvetin tanımı ile başlamak istiyorum. Kuvvet bir dirence karşı koyabilme ya da bir direnci veya kendi vücut ağırlığını ileriye doğru hareket ettirme özelliğidir. Son yıllara kadar body building güç antrenmanlarında hep aklımıza gelen ilk egzersizdi. Hoca eşliğinde ve doğru yapıldığında aslında body building ile fiziksel kuvvetlenme tabiî ki sağlanır bundan şüpheniz olmasın.

Devamını Oku 02.12.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS