{$ day.Temps.HighTemp $} °
Fırat Öklü Fırat Öklü

Vücut dengesi için Pilates

18.05.2021 Salı | 17:25

Denge , sağlık  ve fiziksel performansın   hayati bir  bileşenidir.Kişinin farklı hareket  ve vücud pozisyonlarında  ağırlık merkezini  koruyabilme  yeteneğidir.  

Doğru denge  ve hareket mekaniği; hem fiziksel aktivite hem  de günlük yaşam    aktivitelerinin gelişmiş  işlevsellik ve performansa  katkıda bulunur.

Yaş  ilerledikçe çeşitli  fizyolojik ve kinetik  zincir işlevleri  özellikle    denge özelliği  azalır  ve bu azalma   sonucu  düşme ve sakatlanma  riski artar.

 DENGE  İKİ  AŞAMADA  GELİŞİR ;

1-  Statik  denge; Sabit  duruşu   koruyarak verimli hareket  edebilme yeteneğidir.

2-  Dinamik  denge; Vücudun hareket halindeyken postural kontrolü sağlama eylemi olarak tanımlanır.

Pilates egzersiz  sistemi  hem sportif  performansı gelişimine  hemde günlük hayatta  yürürken ,koşarken hep  karşılaştığımız  denge değerlerini  iyileştirdiğini   biliyoruz.

Sedanter   kişilerde   özellikle  yaş  ilerledikçe  vücudlarında kas  kaybı olur sonuç olarak    kuvvet  ve denge  azalır. Bu  sebeble pilates programlarına yaşlılarda daha fazla denge egzersizleri  uygulanmalıdır   ve ısınma  bölümü de  daha uzun tutulmalıdır  ,başlarda  direnç  az  olmalı  daha sonra  direnç  artırılmalıdır.

Dengeyi  geliştirmek için   tüm  vücud düzlemlerinde denge   egzersizleri  uygulanmalı  yani  ayakta ,oturarak  ,sırt  üstü,yüz üstü,yan yatış ,diz üstü   hatta  bazen zorlamak  için gözler  kapalı  ayakta  hareketler  yapabiliriz.

 Bunun  dışında   denge  çalıştıracağımız kişiye  herhangi  bir  hastalığı  olup olmadığı ,ilaç kullanımı  olup olmadığı  sorulmalı   ve  çalışacağımız alanın güvenli olması, herhangi bir düşme esnasında ortamda gerekli tedbirlerin alındıktan sonra çalışmaya başlanması gereklidir.Özellikle vertigo hastalarında doktorla irtibat halinde olunmalıdır.

Denge egzersizlerinde  basit  hareketlerden  zor hareketlere doğru ilerlenmelidir.Vücudun yerden teması   kesildikçe  hareketler zorlaşır .

Pilates  egzersizlerinde  kullanılan  top,lastik ,çember,bosu  ,mat  gibi  aparatlar  denge gelişiminde  kullanılır  ve bize çok  yardımcı olur  daha kısa zamanda denge gelişimi sağlanır.

DENGE   EGZERSİZLERİNİN  BİRÇOK FAYDASI VARDIR  ;

1-Sabit  duruşlardaki  denge artar .

2-Hareket halindeyken  denge artar .

3-Eklemlerimizi   daha  iyi hissederiz.

4-Çeviklik artar ( zorlu durumlarda  dengelemek için  vücud  tepki verme yeteneği artar. )

5-Düşme  riski  azalır.

6-Hareket  yeteneği artar .

7-Verimli   enerji  harcanması ve sakatlıkların önlenmesini  sayabiliriz.

1-  ELEVATOR (8-10 Tekrar)

BAŞLANGIÇ POZİSYONU :

-  Bir bacağınız geride ayakta durun .

-  Elleriniz  kalçanın yanında  uzun , öndeki bacağınız bükülü , arkadaki bacağınız düz olacak şekilde  parmak ucunuzda bekleyin .

 HAREKET POZİSYONU :

-  Nefes verirken kollarınız başınız yanında olacak şekilde uzatın ve bir dizinizi karnınıza doğru çekin

-   Nefes alırken tekrar başlangıç pozisyonuna dönün

- Hep aynı ayak olacak şekilde devam edin

 MODİFİKASYON :

- Zor seviye için minder üzerinde yapabilirsiniz .

                                                 

 

2-      Eller önde tek ayak duruş (8-10 Tekrar )

BAŞLANGIÇ POZİSYONU :

-  Bir bacağınız geride ayakta durun .

-  Elleriniz  önde yere paralel    , öndeki bacağınız bükülü , arkadaki bacağınız düz olacak şekilde  parmak ucunuzda bekleyin .

HAREKET POZİSYONU  :

-   Nefes verirken kolları öne doğru uzatın başınız iki kolunuzun arasında uzun  , arkadaki bacağını yerden kaldırın .

-  Nefes alırken başlangıç tekrar  pozisyonuna dönün .

MODİFİKASYON :

- Zor seviye için minder üzerinde yapabilirsiniz .

 

                         

Diğer Yazıları

Zihin ve ruh sağlığı için Pilates

Uzun bir aradan sonra yine gündemde olan bir konu ile birlikteyiz.  Pandemi süreci sonrası ruh sağlığımız olumsuz etkilendi. Bunu göz ardı edemeyiz. İki yılı aşkın süredir hem her şeyden kısıtlı kalmak hem de sağlık kaygısıyla yaşamak bizleri zihnen ve ruhen yordu. Bu süreçte olumsuz etkilenmemek kaçınılmazdı. Bu süreçte doğru egzersiz yapanlar, beslenmesine dikkat edenler, kilo kontrolünü elden bırakmayanlar, bağışıklılığını yüksek tutanlar pandemi savaşından zaferle çıktılar.

Devamını Oku 04.07.2022

Koordinasyon ve pilates

Yine yeni bir konuyla beraberiz. Koordinasyon kelimesini çok duyarız. Bugün biraz daha ayrıntılarına bakalım. Koordinasyon kolların bacakların ve diğer vücut bölümlerinin kontrollü bir şekilde hareket etme yeteneğidir.

Devamını Oku 31.01.2022

Fiziksel kuvvet için Pilates 

Kişiler yaşam boyunca sağlıklı ve güçlü olmak için çeşitli egzersizler yapmayı denemişlerdir. Yazıma kuvvetin tanımı ile başlamak istiyorum. Kuvvet bir dirence karşı koyabilme ya da bir direnci veya kendi vücut ağırlığını ileriye doğru hareket ettirme özelliğidir. Son yıllara kadar body building güç antrenmanlarında hep aklımıza gelen ilk egzersizdi. Hoca eşliğinde ve doğru yapıldığında aslında body building ile fiziksel kuvvetlenme tabiî ki sağlanır bundan şüpheniz olmasın.

Devamını Oku 02.12.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS