Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Bunamanın çaresi diş fırçası ve diş ipinde!!!

04.02.2022 Cuma | 11:15

Yaşlanmaya kesin bir sınır koymak hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Birçok batı ülkesinde 65 yaş, geriatrik yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Bu bireylerde değişik düzeylerde hastalıklar ve bunların sonucunda gelişen işlevsel kayıplar söz konusu olabilmektedir. Bazı yaşlılarda herhangi bir sağlık problemine rastlanılmazken, bazılarında ise ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Bu ciddi sorunların başında demans gelmektdir. Demans (bunama), ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Bu sinsi hastalık hafızada bozukluk, çeşitli psikolojik sorunlar ve davranış bozukluklarıyla karakterize olup, günlük yaşam aktivitelerinde gerilemeye neden olur.

Bilimsel dünyada yayınlanan oldukça önemli bir makalede ağızda biriken bakterilerin ve diş taşına bağlı olarak gelişen diş eti rahatsızlıklarının, insanların akıl ve bellek sorunlarını doğrudan etkilediği belirtilmiştir. Yapılan 10 yılın üstündeki araştırmalar, diş sağlığı ile bunama arasında çok sıkı bir bağlantı olduğu kanısını güçlendirmiştir. Alzheimer hastalığı demansın en sık nedenidir.

California üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, dişleri düzenli olarak fırçalamanın bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını bildirmiştir. Bir başka çalışma ise Kentucky üniversitesi’nde 144 kişi üzerinde yapılmıştır. 12 yıl devam eden bu çalışmada 75 ve 95 yaşlar arasındaki bireylerin dental ve medikal kayıtlar incelenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edilmiştir.

Bu sebepten dolayı özellikle belli bir yaştan sonra ağzı ve diş sağlığı bakımına çok daha fazla önem vermeliyiz. Normalde fırçalama süresi 1.5-2 dakikadır. Pek çok kişi bu süreyi azami 40 saniye kullanır. Bu sürede de genellikle ön dişler ve dişlerin görünen yüzeyleri fırçalanır. Ancak dişlerimizin dilimize ve damağımıza bakan yüzleri ile çiğneme yaptığımız yüzeyleri bu süreden nasibini alamaz. Oysa buralar da plakların tutunmasına elverişli yerlerdir.

Diş fırçalamanın yanında diş ipi kullanmada da zamanla iyice ustalaşmalıyız. Dişlerinizin ara yüzü yeterince temizlenmediği için minik ara yüz çürükleri oluşmakta ve bunlar farkında olmadan daha da ilerleyerek büyük çürüklere neden olmaktadır. Bu alanlarda en etkili temizlik diş ipi ile yapılmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte el yeteneği azaldığında manuel fırça yerine elektrikli diş fırçası kullanılarak ağız hijyeni korunabilir. Ağız ve diş sağlığımıza sadece belirli bir yaşta değil her zaman dikkat etmeliyiz. Unutmayın ki sağlık ağızda başlar. Bu hafta söyleyeceklerim bu kadar. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız günler dilerim.

Diğer Yazıları

Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Diş dolgusu çürümüş, çatlamış ya da kırılmış olan ve estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Diş dolgusu ile madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer. Bazı durumlarda dişlerimizde meydana gelen çürükleri göremeyiz. Özellikle dişlerin ara yüzlerinde meydana gelen çürüklerin teşhisi için mutlaka düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku 01.08.2022

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Devamını Oku 05.04.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS