Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Kanal tedavisi hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar

04.01.2021 Pazartesi | 09:15

2021 yılının ilk yazısı ile sizlerle birlikteyim. Hepinizin yeni yılı kutlarım. 2021 yılında herşey hem ülkem hem de dünya adına umarım çok çok güzel olur. Bu haftaki yazımda kendi uzmanlık alanım olan kanal tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışları yazmak istedim. Kanal tedavisinin ciddi ağrıya neden olduğu düşünüldüğünden, hastaların tedaviyi erteleme yönünde eğilimli olduğunu görmekteyim. Kulaktan dolma bilgilerin zaman kaybına neden olduğuna, dişinizi kurtarma şansının azaldığına ve sonuç olarak dişinizi kaybedilebileceğinize dikkati çekmek istiyorum. Bu nedenle kanal tedavisiyle kurtarılma şansı olan dişlerin tedavisini ne olur ertelemeyin. Şimdi gelelim halkımız arasında doğru bilinen yanlışlara:

1-Kanal tedavisi zor ve uğraştırıcı bir tedavidir.

DOĞRUSU: Gelişen teknoloji ile birlikte kanal tedavisi artık oldukça kolay bir işlemdir. Son derece modern aletler ve cihazlarla oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

2- Oldukça ağrılı bir işlemdir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi sırasında yapılacak olan anestezi diş ve çevre dokuları etkin bir şekilde uyuşturduğu için korktuğunuzun aksine tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

3- Saatlerce diş hekimi koltuğunda oturmak gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi işlemi yukarıda da belirttiğim gibi son derece modern aletler ve cihazlar sayesinde en fazla bir saat sürmektedir.

4- Tek seansta tamamlanamadığı için birkaç kez diş hekimine gitmek gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi işlemi dişinizde aşırı derecede enfeksiyon olmadığı sürece çoğunlukla tek seferde tamamlanabilmektedir. Ancak diş hekiminizin gerek gördüğü durumlarda maksimum iki seansta da tamamlanabilmektedir.

5- Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü kısalır.

DOĞRUSU: İyi yapılan bir kanal tedavisi ve üst restorasyon sayesinde dişin ömrü kısalmaz. Şunu unutmayın ki kanal tedavisi dişinizi uzun yıllar boyunca ağzınızda tutabilmek için yapılan bir tedavidir. Yapılan bilimsel çalışmalarda bunu doğrulamaktadır.

6- Ağrı yapan her dişe mutlaka kanal tedavisi yapılır.

DOĞRUSU: Ağrıyan her dişe kanal tedavisi yapılmamaktadır. Detaylı bir muayene ve radyografik incelemeden sonra buna karar vermekteyiz. Basit bir çürük, ya da diş eti problemi bile ağrı hissetmenize neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı dişlerinizde herhangi bir ağrı hissederseniz mutlaka diş hekiminizi ziyaret edin. Yani sadece dolguyla tedavi edilebilecek bir çürük ilerleyerek iltihaplanmaya neden olabilmektdir. Bu durumda kanal tedavisi yaptırmanız zorunludadır.

7- Sadece diş çürükleri iltihaplanmaya neden olur.

DOĞRUSU: Dişinizde meydana gelen bir iltihaplanma sadece çürük nedeniyle olmamaktadır. Travma, çürük dışı iltihaplanmanın en önemli nedenlerindendir. Dişinize şiddetle gelen bir darbe dışında; diş sıkma/gıcırdatma, yüksek yapılan dolgular ve restorasyonlar da kronik travma nedenleri arasında yer almakta ve iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Bununla birlikte uzun süre tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları da dişin iltihaplanmasında rol oynamaktadır.

8- Kanal tedavisinden sonra çok fazla ağrınız olur.

DOĞRUSU: Kanal tedavisinden sonra birkaç gün süreyle çiğneme sırasında baskı ile hafif bir ağrı olması oldukça normaldir. Asla aşırı ve şiddetli ağrı olmaz. Eğer şiddetli bir ağrınız olursa normal gitmeyen bir şeylerin olduğu düşünülerek diş hekiminize tekrardan başvurmanız gerekmektedir.

9- Kanal tedavisi öncesi ve sonrasında antibiyotik kullanmak gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisinden önce hastanın genel bir sağlık problemi, sistemik bir hastalığı yoksa antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Ancak kalp kapak problemi rahatsızlığı olan hastalarımıza, organ nakli gibi nedenlere bağlı olarak bağışıklık sistemi yetersizliği ilaçları kullanan hastalarımıza, ortopedik nedenlerle kalça ve diz protezi yapılmış hastalarımıza tedaviden önce koruma amaçlı antibiyotik verebiliyoruz. Ama şunu unutmamalıyız ki bu karar uzman hekimler tarafından veriliyor. Bu yüzden mutlaka doktorunuzla konsültasyon halinde oluyoruz. Kanal tedavisinden sonra ise hastalarımıza kesinlikle antibiyotik reçete etmiyoruz.

10- Kanal tedavisi uygulanan diş iltihaplanır ve ağrı yapar.

DOGRUSU: İyi yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranı, yapılan bilimsel çalışmaları da incelersek, yüzde 90-95 olarak gösterilmektedir. Yani iyi yapılmış bir kanal tedavisinden sonra iltihap ya da ağrı gelişmemektedir.

11- Kanal tedavisi yapılan dişim ağrır ve sorun çıkarırsa dişin çekilmesi gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi tekrarlanabilen bir işlemdir. “Retreatment” dediğimiz kanal tedavisi yenileme işlemini sıklıkla uygulayabilmekteyiz. Tedavinin başarısız olduğu durumlarda, kanal dolgusu boşaltılıyor, kök kanalları tekrar şekillendirilip dezenfekte ettikten sonra tekrar doldurabiliyoruz. Başarısız yapılmış bir kanal tedavisi sonrası dişiniz çekilecek diye bir şey yoktur.

12- Kanal tedavisi yerine implant yaptırmak daha mantıklıdır.

DOĞRUSU: Unutmayınız ki diş hekiminiz kurtarabileceği bir dişi çekip yerine implant yapmaz. Bu zaten hekimlik yasasına da aykırıdır. Diş hekiminizin asıl görevi dişinizi tüm şartları zorlayarak kurtarmaktır. Ağzınızda fonksiyon görebilecek bir diş kökü en iyi implanttan daha iyidir.

Bu haftaki yazımda anlatacaklarım bu kadar. Umarım sizlere faydası olmuştur. Umarım 2021 yılı hepimiz için güzellikler ile dolu bir yıl olur. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız bir hafta diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Düzenli diş hekimi kontrolü ile kansere geçit vermeyin

Diş hekimleri sadece diş çürüklerini değil, yanak ve dudak içleri, dil ve dudak üstü ile diş etlerinde oluşabilen kanserleri de fark ediyor. Ağız içi kanseri oldukça dikkat edilmesi gereken bir kanser türüdür. Her yıl birçok insan bu kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ağız içi kanserleri biz diş hekimlerini yakından ilgilendiriyor. En büyük avantajımız hemen fark edilebilmesidir. Tabii düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidiyorsanız ve hekiminiz de dikkatli inceleme yapıyorsa.. Benim her yazımda size söylediğim ‘altı ayda bir diş hekiminize uğrayın’ önerisi sadece diş çürüklerinden değil, kanserden korunmak açısından da önem taşıyor.

Devamını Oku 25.01.2021

Ağız kokusu sosyal yaşamınızı etkilemesin

Ağız kokusu kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bu hoşnutsuzluğu yaşamışızdır. Ağız kokusunun en önemli sebebi, genellikle kişinin ağız hijyenini yeteri kadar dikkat etmemesidir. Ağız hijyenine gerekli özeni gösterdiğiniz halde devam eden ve rahatsız edici bir koku varsa altta yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Sabahları yataktan kalktığımızda ağız kokusu olması fizyolojik olarak normal kabul edilmektedir. Bu durum akşam yediğimiz gıdaların diş aralarına girmesi ve dilde birikmesi sonucu olmaktadır.

Devamını Oku 18.01.2021

Diş implantı yaptırmadan önce bilmeniz gereken 8 önemli madde

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Gelişen teknolojiyle beraber eksik dişler implant yöntemiyle kısa sürede tedavi edilirken, etrafındaki dişler de zarar görmüyor.

Devamını Oku 11.01.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS