Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Kanal tedavisi yaptırmaktan korkmayın!!!

22.02.2022 Salı | 09:36

Diş hekimliğindeki teknolojik gelişmeler modern kök kanal tedavisini ağrısız hale getirmiştir. Günümüzde uygulanan teknikler sayesinde hastanın tedavi sürecinde herhangi bir ağrı duyması söz konusu değildir. Bu teknikler sayesinde hastaların oldukça çekindiği kanal tedavisi işlemi de sorunsuz ve ağrısız bir şekilde bitirilmektedir. Özellikle bu konuda uzmanlığını yapmış endodontistler yani kanal tedavisi uzmanları sayesinde kök kanal tedavileri oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Endodontik tedavi olarak da bilinen kök kanal tedavi prosedürü, modern diş hekimliğinde kullanılan en yaygın prosedürdür.Enfekte olmuş ya da oldukça hasar görmüş bir dişi çekmek yerine onarmak ve korumak için kullanılan bir tedavidir. Unutmayın ki kanal tedavisi dişinizi kurtarmanın en iyi yoludur. Kök kanalı tedavisi ile aksi takdirde kaybedilecek birçok diş kurtarılabilmekte ve ömür boyu ağzınızda kalması sağlanmaktadır.

Kanal tedavisi yaptırmaktan kesinlikle korkmayın. Uzman ellerde oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Doğru eller tarafından yapıldığında kök kanal tedavisi, ağrıyı hafifletir ve buna neden olmaz. Endodontistler ağrı yönetiminde uzman diş hekimleridir ve çoğu vakayı hızlı ve rahat bir şekilde tedavi edilebilirler. Tüm diş hekimleri kök kanalı tedavilerini yapabilmek üzere eğitilmişlerdir. Ancak bu tedavinin uzmanı endodontisttir. Bir endodontist, ileri eğitim almış ve kök kanal enfeksiyonları teşhis ve tedavi konusunda uzmanlaşmış diş hekimidir. Genel diş hekimleri dişinizi değerlendirdikten sonra karmaşık ve acil vakaları bir endodontiste yönlendirecektir.

Kanal tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Dolayısıyla işlem esnasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Ancak dişlerdeki enfeksiyon yoğunluğunun yüksek olduğu ya da problemin biraz daha komplike olduğu bazı vakalarda tam uyuşmanın gerçekleşmesi biraz zaman alabilmektedir. Bu durumda farklı uyuşturma teknikleri kullanılır ve tam uyuşma gerçekleşene kadar beklenir.

Bazı hastalar, kanal tedavisi yerine dişimi çektirsem, yerine köprü ya da implant yaptırsam daha iyi olur diye düşünmektedirler. Bunların hiçbiri sizin kendi dişinizin yerini tutamaz. Unutmayın ki tedavi edilmiş kötü bir diş kökü bile sonuçta kendi dişinizdir. Bu yüzden dişinizi kurtarma şansı varsa mutlaka kanal tedavisi yapılmasını tavsiye ederim. En son çare dişinizin çekilmesidir. Bu hafta size anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olabilmişimdir. Hepinize sağlıklı ve diş ağrısız günler dilerim.

Diğer Yazıları

Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Diş dolgusu çürümüş, çatlamış ya da kırılmış olan ve estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Diş dolgusu ile madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer. Bazı durumlarda dişlerimizde meydana gelen çürükleri göremeyiz. Özellikle dişlerin ara yüzlerinde meydana gelen çürüklerin teşhisi için mutlaka düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku 01.08.2022

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Devamını Oku 05.04.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS