Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

05.04.2022 Salı | 09:18

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar. Ramazan ayında diğer aylara oranla tatlı çeşitleri daha çok tüketildiği, akşam saatlerinde daha çok atıştırıldığı, kahve, çay gibi içecekler daha çok tüketildiği için bakterilerin artması ve dolayısıyla çürüklerin oluşması hızlanmaktadır. Özellikle ramazan ayında hem sindirim sistemini yormamak hem de ağız kokusunu azaltmak için daha az baharatlı yemekler tüketin. Eğer sahurda çay tüketmek istemiyorsanız bol su içmek ağızdaki su dengesini koruyacağından ağız kokunuzu da azaltmış olur

Oruç tutan kişinin yemek süresi kısıtlı olduğu için beslenmenin kalitesi oldukça önem taşımaktadır. Sebze ve meyve bol bol tüketilmeli, sıvı gıdalar yeterince alınmalı, asitli içecekler dişte aşınmalara sebep olacağı için az tüketilmelidir. Tatlı ve şekerli yiyecekler sonrası dişler fırçalanmalıdır.

Ramazanda dişler fırçalanmadığında sahurdan iftara kadar geçen sürede bakteriler ağızda kolayca üreme imkânı bulur. Bu durum ağızda kötü koku ve diş çürümelerine yol açar. İftar ve sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda asitlenmeye ve diş çürümelerine sebep olur. Diş çürüklerinden ve ağız kokusundan korunmak için iftar ve sahurdan sonra dişlerimizi özenle fırçalamalıyız. İyi bir ağız bakımı için ayrıca diş ipi kullanılmalı, bütün görünen görünmeyen iç ve dış yüzeyler ile dil üstü mutlaka en az 2 dakika fırçalanmalı ve temizlenmelidir.

Oruç tutanların ayrıca ağız antiseptiği kullanmaları da tavsiye edilir. Böyle bir imkân yoksa tuzlu su ile de gargara yapılabilir. Ayrıca Ramazan ayı boyunca diş tedavilerinizi aksatmayın, yapılması gereken tedavilerinizi ertelemeyin. Bu durum bayramı diş ağrısıyla geçirmenize neden olabilir. Diş poliklinikleri çalışma saatlerini iftar saatine göre ayarlamaya çalışıyorlar. Hafif bir diş ağrınız olsa bile mutlaka en yakın zamanda diş hekiminize başvurun. Bu hafta anlatacaklarım bu kadar, hepinize sağlıklı, huzurlu ve diş ağrısız bir Ramazan ayı dilerim.

Diğer Yazıları

Kanal tedavisi yaptırmaktan korkmayın!!!

Diş hekimliğindeki teknolojik gelişmeler modern kök kanal tedavisini ağrısız hale getirmiştir. Günümüzde uygulanan teknikler sayesinde hastanın tedavi sürecinde herhangi bir ağrı duyması söz konusu değildir. Bu teknikler sayesinde hastaların oldukça çekindiği kanal tedavisi işlemi de sorunsuz ve ağrısız bir şekilde bitirilmektedir. Özellikle bu konuda uzmanlığını yapmış endodontistler yani kanal tedavisi uzmanları sayesinde kök kanal tedavileri oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Devamını Oku 22.02.2022

Bunamanın çaresi diş fırçası ve diş ipinde!!!

Yaşlanmaya kesin bir sınır koymak hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Birçok batı ülkesinde 65 yaş, geriatrik yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Bu bireylerde değişik düzeylerde hastalıklar ve bunların sonucunda gelişen işlevsel kayıplar söz konusu olabilmektedir. Bazı yaşlılarda herhangi bir sağlık problemine rastlanılmazken, bazılarında ise ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Bu ciddi sorunların başında demans gelmektdir. Demans (bunama), ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Bu sinsi hastalık hafızada bozukluk, çeşitli psikolojik sorunlar ve davranış bozukluklarıyla karakterize olup, günlük yaşam aktivitelerinde gerilemeye neden olur.

Devamını Oku 04.02.2022

22 Kasım Diş Hekimliği Günü kutlu olsun

Bugün 22 Kasım. Bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de, ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır.

Devamını Oku 22.11.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS