{$ day.Temps.HighTemp $} °
Nilgün Mıhçıoğlu Nilgün Mıhçıoğlu

Eskişehir'de bir güne neler sığdırılır?

Eskişehir, yaşam kalitesi ve kültürüyle ülkemizin en gözde, en çağdaş şehirlerinden biri. Ankara’da yaşıyor olmanın avantajıyla günübirlik bir ziyaretle moral depolamak için harika bir seçenek.Tabii ki günübirlik ziyaretleri sadece Ankara ile sınırlamayalım. Haftasonlarını burada geçirmek için her yerden gelen çok. Eskişehir hem yemyeşil, hem de tertemiz bir şehir.

Sanatçı kişiliği ile de tanınan Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’i heykellerle donatmış. Hatta yaklaşık 100 heykeli kendi elleriyle yapmış. Müze, Sergi gibi tüm etkinliklerde alınan bilet ücretleri (-ki bu ücretler çok makul tutuluyor) Kız Çocuklarının ve Engelli Çocukların Eğitimi için harcanıyor. Öğrenciler için hayatı nasıl daha kolaylaştırırız konusunda çok uğraşmışlar. Eskişehir birçok alanda örnek bir şehir.

Eskişehir turuna ODUNPAZARI’ndan başlayabilirsiniz. Osmanlı zamanında şehrin ileri gelenlerinin yaşadığı bu bölge zamanla boşalmış.

Ancak yaklaşık 10 sene önce burayı tekrar canlandırmak için çalışmalar yapılmış. Rengarenk evleri, sanat atölyeleri ile çok güzel bir alan oluşturulmuş.

Buraya çok yakın mesafedeki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, bence ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Müze, dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği.

Tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlülerin heykellerinin yer aldığı 160 kişinin heykeli bulunuyor. Özellikle Atatürk’ün çeşitli dönemlerini ve Cumhuriyet tarihini yansıtan heykeller çok başarılı. Bazı bölümlerde kamera yasak ancak profesyonel fotoğraf ekibi isterseniz çekim yapabiliyor .

Balmumu Müzesinin hemen yanında bulunan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Türkiye’nin ilk cam müzesi. 58 yerli, 10 yabancı sanatçının müthiş eserleri bulunuyor. Atölye çalışmalarının da yapıldığı Müze görülmeye değer yerlerden.

Sanat dolu birkaç saatin ardından yol üzerindeki minik cam/seramik atölyelerini gezerek yine Odunpazarı bölgesine dönüp burada güzel bir ÇiBörek molası verebilirsiniz. Çünkü Eskişehir demek doya doya ÇiBörek yemek demek!

Keyifli bir yemeğin ardından meşhur SAZOVA PARK’ına doğru yola çıkabilirsiniz. Kocaman yemyeşil arazi üstünde yapay göletiyle görülmeye değer, şahane bir park inşa edilmiş. İçinde Masal Şatosu, Korsan Gemisinden tutun da, Uzay Evi, Sualtı Dünyası, Hayvanat Bahçesine kadar özellikle çocukları çok mutlu edecek birçok aktivite ve görülecek yerler var. Bazılarına giriş ücretli olsa da fiyatlar son derece sembolik tutulmuş.

Masal Şatosu Türkiye’deki en ünlü 8 kulesi bir araya getirilerek ortaya çıkmış.Galata Kulesi, Burgulu Kule, Sindrella Kulesi, Kız Kulesi, Adalet Kulesi, Ulu Kule, Çan Kulesi ve Yivli Kule. Belli saatlerde Şato içinde masal turları yapılıyor.

Ayrıca gölet etrafında çok güzel cafeler, restoranlar var. Eskişehir’e geldiğinizde sadece bu parkta bile bütün gününüzü keyifle geçirebilirsiniz. Eğer çocuklarınız varsa çok eğleneceklerini garanti ediyorum.

Bütün gün gezmek sizi yorduysa, akşam saatlerinde PORSUK ÇAYI kenarında günbatımının keyfini çıkararak dinlenebilirsiniz.. Bu bölge, kanalları, nefis çevre düzenlemesi, cıvıl cıvıl çafeleri ile en gözde Avrupa şehirlerini aratmıyor. Dilerseniz Porsuk üzerinde bot ve gondollarla yapılan turlara katılabilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise birçok ünlü sanatçının sahne aldığı Barlar Sokağında kaliteli müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Eskişehir’e gelmişken meşhur Balaban Kebabını, Met Helvasını, son günlerin popüler ismi leblebi tozu ile yapılan Talkan Kurabiyesini ve meşhur Bozası’nı da denemelisiniz.

Hem Eskişehir’e , hem de şehiriçinde ulaşım , arabanız olmasa bile çok kolay. Diğer şehirlerden en kolay ulaşım aracı hızlı tren. Şehirde ise ister tramvayla, ister bisiklet kiralayıp (yeterli olmasa da bisiklet yolları var) istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz.

Şehir turu sonunda, Eskişehir’in tüm çehresini değiştiren, kendini şehre adadığı her köşede belli olan ve Eskişehir’de konuştuğum herkesin çok sevdiği Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e kocaman bir alkış yollayalım.

Yeni rotalarda görüşmek üzere

Diğer Yazıları

Rengarenk bir masal diyarına yolculuk: ALSACE!

Çocukken içimizi ısıtan, her şeyin canlı ve rengarenk olduğu masal diyarlarının gerçek olduğunu söylesem ne dersiniz?

Devamını Oku 28.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS