Nilgün Mıhçıoğlu Nilgün Mıhçıoğlu

Isparta'da “Gül Hasadı” zamanı

Son dönemin popüler akımlarından olan temalı seyahatler içinde en keyifli rotalardan biri Isparta Gül Hasadı. Daha önceki yıllarda Mayıs ayında başlayan gül hasadı, hava sıcaklıklarının değişmesi nedeniyle Mayıs sonunda başlayıp Haziran ayı boyunca devam ediyor. Geçimini gül ile sağlayanlar için büyük önem taşıyan bu dönemde düzenlenen “Gül Festivali” ve hasat turları bölgenin turizmine büyük katkı sağlıyor.Ülkemizin “Gül Bahçesi” olarak bilinen Isparta dünyada söz sahibi. Tüm dünyada gül yağının %65 lik kısmını karşılayarak sektöründe lider konumda. Isparta gülünden elde edilen gül yağı dünyaca ünlü birçok kozmetik ve parfüm markası tarafından kullanılıyor. Isparta’da yetişen güllerin %15-18’lik kısmı Güller Vadisi olarak bilinen Güneykent beldesinde yetişiyor. Hasat turları da genelde bu bölgeye yapılıyor.

Gül hasadı güneş doğmadan, günün erken saatlerinde başlıyor. Sabah 05.00 gibi başlayan gül toplama işi en geç 10.00 da, güneş ışıkları yakıcı hale gelmeden tamamlanıyor. Bu şekilde güller kokusunu kaybetmeden toplanmış oluyor.

Gül hasadı için gidenlere dantel keseler dağıtılıyor ve gülün çıplak ellerle nasıl toplanması gerektiği anlatılıyor.

Toplanan güller “pat pat” denilen araçlarla gül fabrikalarına götürülüyor ve aynı gün işlenerek gül yağına dönüştürülüyor.

Gün doğumunda, mis gibi gül kokusu ve bülbül sesleri eşliğinde ellerinizle topladığınız pembe güller ... bu deneyimi yaşamak gerçekten çok keyifli.

Güllerle bu kadar haşır neşir olunca bu güller nasıl işleniyor, gül yağı nasıl çıkarılıyor, gülsuyu nasıl yapılıyor insan merak ediyor. O zaman yakın çevrede bulunan gül fabrikalarını ziyaret edip, eski ve yeni yöntemleri görebilir, gülün tarihçesini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu fabrikaların satış mağazalarından kreminden sabuna, reçelinden sirkesine kadar güle dair birçok ürünü satın alabilirsiniz. Bir de hemen her fabrikada bulunan “gül havuz” u var ki, eğlenceli fotoğraflar çekmek isteyenler için şahane bir köşe (yanınıza yedek çorap veya galoş almayı unutmayın)

Sabahın erken saatlerinde kalkıp hasat yaptınız, fabrikayı gezdiniz, gül havuzunda çocuklar gibi eğlendiniz. O zaman güller içinde bir Türk kahvesi keyfiyle son noktayı koyabilirsiniz. Eğer isterseniz gül bahçelerinin içinde köy kahvaltısı seçeneğiniz de var.

Isparta “yaşam memnuniyeti” nin en yüksek olduğu şehirlerimizin başında geliyor. Çevresinde doğal ve tarihi birçok güzellik bulunması bunda etkili mi bilmiyorum ama bir sonraki yazımızın konusu bu güzelliklerden bazılarını paylaşmak olsun.

Yeni rotalarda görüşmek üzere…

Diğer Yazıları

Rengarenk bir masal diyarına yolculuk: ALSACE!

Çocukken içimizi ısıtan, her şeyin canlı ve rengarenk olduğu masal diyarlarının gerçek olduğunu söylesem ne dersiniz?

Devamını Oku 28.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS