Önümüzdeki 10 yıla damga vuracak teknolojik ürünler

Bundan 10 -15 yıl önce bugün sıklıkla kullandığımız bazı teknolojik ürünler mevcut değildi. Onların yokluğunu sorgulamak aklımıza bile gelmezdi ama bugün onlarsız hayat düşünmek oldukça zor...iPhone’la beraber bugün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Tabletlerle tanıştık. Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp gibi pek çok sosyal medya platformunda saatlerimizi harcıyoruz ama aslına bakarsanız hepsi de çok kısa bir süredir hayatımızda yer teşkil ediyorlar. Peki bu bakış açısıyla düşününce önümüzdeki 10-15 yıl ne gibi yenilikler getirecek gelin bir bakalım;

Sürücüsüz Otomobiller

Tesla Motors kurucusu Elon Musk 2015 yılında San Jose, California’da düzenlenen GPU Teknoloji Konferansında Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’la konuşurken şöyle diyor;

“Sürücüsüz araçlar yakında sıradan bir teknoloji haline gelecek. Tıpkı asansörler gibi. Eskiden asansörleri kullanan operatörler vardı. Daha sonra geliştirilen basit bir sistemle asansörün otomatik olarak katlar arasında ilerlemesini sağladık. Size sadece bir düğmeye basmak kaldı. Otomobillerimiz de benzer şekilde otonom hale gelecek.”

Sürücüsüz otomobil teknolojisi en başta Google’un girişimiyle ivme kazanmış olsa da bugün tüm otomotiv sektörünü dönüştüren bir trend halini almış durumda. Ancak belirtmek gerekir ki burada dönüşen sadece otomobiller olmayacak; otonom araçlar yollara çıktıkça ulaşım anlayışımız da değişecek. Otomobil artık sahip olunan bir araçtan daha çok paylaşılan bir ürün haline gelecek.

Drone Taksiler

Hem elektrikli hem de sürücüsüz otomobil konusundaki gelişmeler ve son dönemde hayatımıza hızla giren drone teknolojisi, uzun yıllardır bilimkurgu fantezisi olan uçan otomobilleri hayatımıza sokma noktasına getirdi. Dikey olarak kalkabilen, şehir içinde trafiği hızlıca atlatma becerisine sahip olacak elektrikli ve otonom uçan taksiler artık hayal değil.

Bugün Dubai semalarında, Çin üretimi “Ehang 184” aracıyla insanlı uçuş testleri gerçekleşiyor. Uber, Boeing, Airbus gibi dünya devi şirketler önümüzdeki 10 yıl içinde uçan taksi filolarını hizmete sokmayı planlıyor. Japonya hükümeti Tokyo 2020 Olimpiyatlarının açılışında ilk kez bir uçan otomobil ile gösteri yapmaya hazırlanıyor.

Üç Boyutlu Yazıcılar

Çok uzun yıllardır farklı endüstrilerde kullanılan üç boyutlu baskı teknolojisi, yazıcı boyutlarının küçülmesi, baskı malzemelerinin basitleşmesi ve maker kültürünün yaygınlaşmasıyla artık evlerimize girecek noktaya ulaştı.

Daha çok prototip üretmek için kullanılan üç boyutlu yazıcılarla bugün artık neredeyse her türlü malzeme ile (plastik, ahşap, metal, grafen) her türlü ürünü üretmek mümkün.

Üç boyutlu baskı teknolojisi yakın zamanda hem üretim yapan sektörlerde, hem lojistikte, hem perakende sektöründe ciddi dönüşümlere yok açacak. Fabrikalar siparişle kişiye özel üretim yapabilecekler, müşteriler bazı ürünlerin online tasarımını satın alıp, evinde kendi yazıcısıyla basıp kullanabilecek. Hatta mutfağımıza girecek yazıcılarla belki yemeklerimiz bile yazıcıdan çıkacak.

Daha uzak geleceğe baktığımızda kendi hücrelerimiz kullanılarak üç boyutlu yazıcılarla basılacak organlarımız bize nakil edilebilecek. Organ nakli bir kabus olmaktan çıkacak.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal gerçeklik aslında çok uzun yıllardır geliştirilen bir teknoloji. Ancak işlemci güçlerinin istenilen seviyeye gelmesi, bağlantı hızlarının artması ve 2012 yılında Oculus Rift gözlüğünün yaratıcıları Palmer Luckey ve Brendan Irıbe adlı iki girişimcinin cesareti bir anda tüm düyanın sanal gerçeklik fenomenine yatırım yapmasına sebep oldu.

Facebook Mart 2014’te Oculus VR şirketini 2.3 milyar dolara satın aldı. Bugün global teknoloji firmaları pek çok farklı sanal gerçeklik gözlüğünü piyasaya sunmuş durumda.

Sanal gerçeklik bir oyun teknolojisi olarak algılansa da aslında kullanım alanları sonsuz. Önümüzdeki yıllarda da daha iyi görüntü kalitesi, daha hızlı kablosuz bağlantılarla pek çoğumuz sanal dünyanın çekiciliğine kendimizi kaptıracağız. Eğitimden turizme, sağlıktan perakendeye pek çok farklı sektörde farklı amaçlarla kullanımı çok daha yaygın hale gelecek.

Akıllı Gözlükler

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg 2017 yılında yıllık düzenledikleri F8 konferansında sahneye çıktı ve şöyle dedi; “Önümüzdeki 10 yılda yatırım yapacağımız en büyük teknolojilerden biri artırılmış gerçeklik olacak. Bu teknoloji sayesinde yakın gelecekte hepimiz akıllı telefonlar yerine havalı akıllı gözlükler kullanacağız”.

Bu tarz gözlüklerin ilki 2015 yılında piyasaya çıkan ama kısa süre sonra piyasadan çekilen Google Glass’tı. Google Glass niye başarılı olamadı tartışılır. Ancak tartışılmayacak bir konu Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin daha ileri seviyeye ulaşmasıyla beraber hepimizin hem iş süreçlerimizde, hem de günlük hayatımızda akıllı gözlükler kullanmaya başlayacağımız.

Yakın gelecekte alışverişte ürün seçerken, haritada yönümüzü ararken, internette gezinirken ihtiyacımız olan tüm bilgiler gözümüzün önünde olacak.

Dijital Asistanlar

Comscore medya ölçüm ve analitik şirketinin öngörüsüne göre 2020 - 2021'de internetteki aramaların yarısı sesli asistanlarla yapılıyor olacak. 

Apple Siri, Google Asistan, gibi akıllı asistanları Türkiye’de çok yoğun olmasa da zaman zaman kullanıyoruz. Ancak özellikle batı ülkelerinde Amazon’un Echo, Google’ın Home, Apple’ın bu yıl piyasaya sürdüğü Homepod gibi akıllı ev asistanları oldukça popüler. Bu aygıtları sesli komutlarla yönetip, internette istediğiniz bilgilere ulaşmanız, yemek ya da alışveriş siparişi vermeniz, müzik dinlemeniz, akıllı ev sistemleriyle entegre edip tüm evinizi akıllı hale getirmeniz  mümkün. Benzer bir ürünü Türkiye’de Arçelik’in “Asista” adı altında piyasaya sürdüğünü de hatırlatalım.

İşin yazılım tarafında Google bu sene “Duplex” adlı yapay zeka ürününü tanıttı. Duplex restoran, kuaför, seyahat vb benzeri randevu ve organizasyonlarınızı sizin adınıza organize edebilen bir yapay zeka ürünü. Duplex ve benzeri asistanların becerisi arttıkça çok yakın gelecekte pek çok sıkıcı telefon görüşmemizi bizim yerimize dijital asistanlarımız hallediyor olacak.

Robot Yardımcılar

Robot asistanlar, robot arkadaşlar fikri bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi dursa da bugün dünyanın dört bir yanında robot hastabakıcılar, garsonlar, hostesler, güvenlik görevlileri aktif olarak kullanılıyor. Bugün Türkiye’de dahi bir mağazaya gittiğinizde Pepper benzeri bir robot size asistanlık edebilir. Nao robotlar özellikle okullarda robotik eğitimlerinde çok sık kullanılıyor.  

Teknolojinin istenilen seviyeye gelmesi ve maliyetlerin düşmesiyle yakın gelecekte hepimizin, evlerimizde birer robot asistana sahip olması içten bile değil.

Evrensel Çeviriciler

Yeni bir dil öğrenmek pek çoğumuz için zorlu ve bitmeyen bir süreç. Ancak yapay zeka ve ses tanıma teknolojisi, hala emekleme aşamasında olsa da, bugün artık anında, sesli simultane çevirileri mümkün hale getirmiş durumda. Pek çok bağımsız girişimcinin geliştirdiği ürünlerin ardından Google da Pixel Buds adını verdiği kulaklıklarını kısa süre önce piyasaya çıkardı. Bu ve benzeri kulaklıklarla çok yakın gelecekte bir yabancıyla karşılaştığınızda, farklı dillerde konuşsanız bile, anlaşmanız son derece kolay olacak. Hatta bir iş toplantısı düşünün. Masanın çevresinde 8 ayrı ülkeden 8 ayrı dil konuşan insan olsun. Evrensel çevricilerle artık herkes birbirini kolaylıkla anlayacak. Dil bilmek artık bir ayrıcalık olmaktan çıkacak.

Sanal Eğitim Platformları

Bugün Udemy, Khan Academy, Udacity gibi pek çok dijital platformdan, dünyaca ünlü pek çok üniversiteden kimi ücretli kimi ücretsiz sayısız online kursa erişmek, istediğiniz alanda eğitim almak mümkün. Ancak gelişmiş ülkeler için bu eğitimlere ulaşmak sorun olmasa da, dünyanın büyük çoğunluğu için hala çok büyük sıkıntılar mevcut.

Yakın gelecekte ucuzlayan ve küçülen teknoloji, artan bağlantı hızları ve hatta Elon Musk’un Starlink projesi benzeri, dünyanın en ücra köşelerine kadar, herkese, uydudan ücretsiz internet sunabilecek servisler sayesinde dünya üzerinde internet erişimine sahip olmayan neredeyse kimse kalmayacak.

İnternet demek, bilgi demek, ihtiyaç duyan için eğitim demek. Bugün videolar aracılığıyla alabildiğiniz bu eğitimlere yakın gelecekte Microsoft’un geliştirdiği Hololens benzeri Karma Gerçeklik gözlükleriyle belki de sanal sınıflarda dahil olacaksınız. Her hangi bir sınıfa dahil olmak için, Londra’da ya da İstanbul’da hatta Kars’ta olmanızın bir önemi kalmayacak. Yeter ki öğrenmeye niyetiniz olsun.

Bu liste daha uzar gider. Tabii ki geleceği bugünden kesin olarak bilmek mümkün değil. Yarın öyle inovatif bir ürün çıkar ki tüm öngörülerimizi darma dağın eder. Ancak önümüzdeki 10 yıla baktığımızda burada listelediklerim, özellikle günlük hayatımızda ciddi dönüşümler yatacak teknolojik ürünler olarak öne çıkıyor. Gelecek heyecan dolu, yeter ki biz o geleceğe sahip çıkalım.

 

Diğer Yazıları

Sürücüsüz otomobillere güveniyor muyuz?

Sürücüsüz otomobiller bugün otomotiv sektörünün yaptığı en büyük yatırım. Peki ama insanlar onlara ne kadar güveniyor?

Devamını Oku 18.03.2019

Dünya Her Zamankinden Daha Sosyal

We Are Social ve HootSuite tarafından her yıl küresel çapta internet kullanımıyla ilgili detaylı bir rapor yayınlanıyor. Henüz yayınlanan “Digital 2019” raporu tüm dünyada internet kullanımının her gün 1 milyon kişi arttığını gösteriyor.

Devamını Oku 02.02.2019

Dördüncü Sanayi Devrimi Kıyısında Türkiye ve Dünya

Dünya liderlerini, küresel şirket yöneticilerini, ekonomistleri, politikacıları, gazetecileri her yıl İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Davos’ta biraraya getiren Dünya Ekonomi Forumu başladı. Zirve 1979 yılından beri, bugün hala başkanlığını yürüten, Klaus Schwab önderliğinde düzenleniyor.

Devamını Oku 22.01.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS