{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

95. Oscar ödülleri töreni ardından

13.03.2023 Pazartesi | 15:33

Çok şükür ‘Slapgate’ yani geçen yıl sahnedeki tokat olayı bu kez yaşanmadı. Böylece 95. Oscar Ödülleri gecesi sakin geçmiş oldu. Önlem için Akademi’nin kurduğu ‘Tokat Tim’e iş düşmedi. 94. Oscar Ödül Töreni’nde eşi Jade Pinkett hakkında kaba bir espri yapan sunucu Chris Rock’a attığı tokat yüzünden Will Smith’in tam on yıl Dolby Tiyatrosu’na ayak basamayacağını biliyoruz.

Güzel ve sakin bir geceydi. Sürpriz sonuçlar alınmadı. ‘Everything Everywhere All at Once’ (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi aday olduğu 11 heykelcikten 7’sini kazandı ve bol alkış aldı. Kolay değil ‘En İyi Film ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Montaj’ ve ‘En İyi Özgün Senaryo’ dallarında ödülü evine götürdü. Zaten ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında inanılmaz kilo alan ve ‘Balina’ filmindeki rolü ile mutlu sona ulaşan Brendan Fraser olmasa neredeyse tulum çıkartacaklardı.

Gecenin ilk sürprizi Dolby Tiyatrosu’nun önündeki geçit töreninin yapıldığı halıda başladı. Akademi ‘Day to Night’ (Gündüzden Geceye) efektini özelikle ekranlara sağlamak için Kırmızı Halıyı şampanya rengine dönüştürdü, geleneksellik bozulurken ilginç ve olumlu karşılandı.

Rihanna’nın karnı burnunda haliyle ‘Lift me up’ şarkısını söylemesi Lady Gaga’nın da setten gelip sahneye makyajsız çıkıp ‘Hold my Hand’ı seslendirmesi davetlileri coşturdu.

İngilizce olmayan tek yapıt ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’ 9 adaylıktan ancak 4’ünü alabildi.Bu arada ikinci kez Akademi’ye başvuran ve törene bağlanarak canlı konuşmak isteyen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin bu isteği ‘Siyasete alet olamayız’ yanıtı ile ret edildi.

Sunucu Jimmy Kimmel’in paraşütle sahneye inmesi hayret uyandırdı. Kimmel genelde rahat ve ölçülüydü. Görevini başarıyla yaptı ve gelecek yıl için bence kredi kazandı.

Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis, yönetmenler Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, Ke Hu Quan zoru başardılar.

Geçen yıl zamandan tasarruf gerekçesiyle sahnede verilmeyen ve Akademi tarafından az önemli ödüller sayılan dallar bu yıl tekrar Dolby Tiyatrosu’na döndü.

Bu arada Oscar’lı Guillermo del Toro’nun ‘Pinokyo’su da ‘Çizgi Film’ dalında favoriydi ve ödülü aldı.

Sonuçta hak edenler kazandı, vukuat olmadı ve şampanya rengindeki halı iz bıraktı.

Diğer Yazıları

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023

Oscar ödül törenlerini özledim

Evdeki akredite kartlarına göre Oscar Ödül Törenleri’ni tam 19 kez yerinde yani Los Angeles’te izlemişim. Ama Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin Basın Merkezinde’ki sayı 20 yi gösteriyor. Doğru olabilir. Törene ev sahipliği yapan Los Angeles Music Center’e yetişememiştim. İlk Oscar Ödül Töreni’ni Dorothy Chandler Tiyatrosu’nda seyretmiştim. Yetersiz koltuklu olduğu için sonradan Shrine Tiyatrosu’na geçildi. İkisi de Hollywood merkezine pek yakın değildi. 2002’de tören Hollywood Bulvar’da ki Kodak Tiyatrosu’na kaydırıldı. Sonra Kodak şirketi iflas edince Dolby Tiyatrosu adını aldı. En son 2014’te yani emekli olduğum yıl gitmiştim.

Devamını Oku 10.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS