Reha Erus Reha Erus

Asırlık koca çınarın vedası

01.12.2023 Cuma | 13:32Son Güncelleme:

1974 yılının Temmuz ayında Rum EAKO’cular Kıbrıs’ta Türklere karşı katliamlarını sıklaştırınca Türkiye garantör devlet olarak gereğini yapma kararını aldı. Başbakan Bülent Ecevit kabinesinde toplantı üzerine toplantı düzenliyor, adaya denizden ve havadan çıkartma yapmanın planlarını Silahlı Kuvvetler’le görüşüyordu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş NATO üyesi ülke olarak ABD’yi haberdar etmek gerektiğini söylediği an Başbakan Bülent Ecevit ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’i aradı. Washington’da saat 03.45’ti. Henry Kissinger telefonu açarak kendisine özgü dalgalanan davudi sesiyle yanıt verdi. Uyku sersemiydi ama konuyu bir kaç gündür yakından izliyordu. Böylece Barış Harekatı Kissinger’in bilgilendirilmesiyle başladı.

O Henry Kissinger ki Amerika’nın gelmiş geçmiş en güçlü siyasetçisi ve devlet adamı kabul edilir, önceki gün 100 yaşında hayata veda etti. Yahudi bir aileden gelme Heinz Alfred Kissinger doğduğu Almanya’dan 16 yaşındayken Nazi zulmünden kaçarak ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etti, Heinz yerine Henry adını aldı. Savaş yıllarında üç yıl orduya hizmet etti.

New York City Koleji’nde muhasebe eğitimi aldı. Hızlı yükselişi ile ünlü Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. Başarıya doğru basamakları çifter çifter atlayarak çıkıyordu. 1969 yılında ABD Başkanı’nın ulusal güvenlik danışmanı seçildi sonra da dönemin Başkanları Richard Nixon ve Gerald Ford’un Dışişleri Bakanı oldu.

‘Mekik diplomasisi’ kavramını dünyaya kabul ettirdi. ABD ile Sovyetler Birliği arasında,ki soğuk savaşı yumuşatma başarısını gösterdi. Kapalı kutu Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapısını sabırla aralamasını bildi. Büyük kangren Vietnam Savaşı’nı kenti gayreti ile bitirdi. İsrail – Mısır arasında kusursuz bir arabuluculuk yaptı, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasını sağladı. Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Tam 12 ABD Başkanı’na danışman oldu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

‘Bir bilen’ di. Uluslararası alanda kurt bir siyasetçi olarak tanındı. Güney Amerika’daki darbelerde darbe yapanlardan yana tavır alırdı.

Hep ülkesinin çıkarlarını korudu. Amerika’da doğmadığı için yasalar gereği Başkanlık seçimlerinde aday olamadı. Her Başkan görevi bıraktıktan sonra adeta unutuldu. Kissinger ise hep gündemde kaldı. Çünkü güçlüydü.

O gücü şöyle tarif etmişti: ‘Güç büyük bir afrodizyaktır.’

Güle güle asırlık koca çınar.