Reha Erus Reha Erus

Atık toplayıcılarına güzel müjde

12.04.2022 Salı | 16:01

Yıllar önce Atatürk Havalimanından Roma’ya uçmadan önce kapıda beklerken karşımda duran üç değişik renkte çöp kutularını boşaltmak için bir çöp çalışanı mobil çöp aracıyla geldi. O kutuların üzerinde plastik, kağıt ve cam şişe yazıyordu. Çöp çalışanı üç kutuyu da aynı çöp aracına ayırmadan döktü. İnanamadım. Yanına gittim ve ‘Recycle’ yani geri dönüşüm konusunu ve uluslararası yasasını anlattım. Bana sadece verilen emri yerine getirdiğini söyledi.

Çöpte geriye dönüşüm bir ülke için çok önemli ve yararlı bir gerçektir. Amerika’da örneğin çöp toplama günleri atıklara göre değişir. Kağıt maddeler, plastikler, cam şişeler ve metaller ayrı ayrı günlerde toplanır. Eğer bir hata yapılırsa belediyeden uyarı mektubu bile gelebilir.

Ülkemizde sokaktan gerçek atık toplama Suriyelilerin savaştan kaçarak Türkiye’ye gelmesiyle başladı. Çektikleri maksi branda bez arabalarıyla çöp kutularını karıştırarak ayıran atık toplayanlar aslında çok yararlı oluyorlar. Bir ara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Belediyeler atık toplayıcılarına yasak getirmişti. Gerçi pek işe yaramadı, yasaklansa da toplayıcılar işlerine devam etti.

Şimdi yine aynı Bakanlık atık toplayıcıları için yeni bir yasal düzenlemeyi harekete geçirmek için çalışmalar yapıyor. Sokakta kendi çabalarıyla ekmek parası için geri dönüşüm hizmeti verenler artık işçi sayılacaklar hatta özel üniforma giyerek, kimlik takarak ve çöp toplama araçlarını yenileyerek yasal duruma getirilecekler.

Türkiye’de 500 bine yakın atık toplayan varmış. Çevre Bakanlığı İstanbul’u pilot bölge ilan ederek başlaması planlanan çalışmayı buradan yürütecek. Bu arada 18 yaşından küçüklerin atık toplaması yasaklanacak.

Tabii atık toplayıcılarının kurduğu bir dernekte var. Türk -İş sendikasıyla dirsek temasında. Başkanları Recep Karaman bu gelişme için Hürriyet Gazetesine yaptığı açıklamada. Atık toplayıcılarının yasallaşmasını ‘İtibar kazanmaya’ bağlayarak ‘Üyelerimiz artık zabıta, polis korkusu olmadan, kaçmadan işlerini yapacaklarını yaparak çevreye daha faydalı olacaklar. Kimlik ve üniforma bu görevin garantisi olacak’ dedi.

Yıllardır bir türlü beceremediğimiz geri dönüşümün artık emin ellerde olması çok sevindirici bir girişim.

Diğer Yazıları

‘Hair’ müzikali hepten yetim kaldı

68 Kuşağını Roma’da karşıladım İstanbul’da yaşadım. Gazetecilikte çıraklık dönemim teleksten gelen Avrupa’da ki öğrenci isyan haberlerini çevirmekle başlamıştı. Fransa’ın prestijli Sorbonne Üniversitesinde ki olaylar devam ederken Latin Amerika’da devrimci Ernesto Che Guevara’nın yakalanıp Bolivya ordusu tarafından öldürülmesi, Türkiye’de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının solculuk mücadelesi gündeme oturmuştu.

Devamını Oku 28.06.2022

İtalya’da oto yıkamanın bedeli 500 Euro

İtalya çok zor günler geçiriyor. Bir taraftan Covid -19 adeta hortladı ve vakalar dolayısıyla ölü sayısı da artıyor . Eylüle kadar yeni önlemler alındı. Maske takmak toplu taşımacılıkta tekrar yürürlüğe sokuldu. Siyaset dersek kör topal Başbakan Mario Draghi’nin gayreti ile ilerlemeye çalışıyor. Ama Rusya - Ukrayna savaşı ve bunun getirdiği büyük sorunlar koalisyon hükümetini hayli zorluyor. Örneğin doğal gaz ve tarımsal ihtiyaç ithalatının durma noktasına gelmesi üstüne üstlük Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun partisi 5 Yıldız Hareketi’n den istifa etmesi ve Parlamentoda yeni bir grup kurma söylentileri yönetimde ciddi bir boşluk bıraktı.

Devamını Oku 25.06.2022

Karagümrük’ün Pirlo’su

Haberi ilk okuduğumda doğrusu asparagas sanmıştım. Andrea Pirlo’nun futbolculuğunu gençliğinden beri yakından takip etmiştim. Sonra da antrenörlüğünü.

Devamını Oku 21.06.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS