{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

C.C.'ye aşık olmak

26.02.2023 Pazar | 11:42

‘La Ragazza di Bube’ (Bube’nin Sevgilisi) filmini seyrettiğimde 16 yaşımdaydım. Ünlü İtalyan yazar Carlo Cassola’nın kaleme aldığı yönetmen koltuğunda Luigi Comenci’nin oturduğu yapıtta başrolleri Claudia Cardinale ve ‘Batı Yakası Hikayesi’ nin unutulmaz Yunan asıllı Amerika’lı aktör George Chakiris paylaşıyordu. Herhalde arka arkaya üç kez izlemişimdir.

Siyah – beyaz film değil mutlak Claudia Cardinale içindi. Boğuk sesinin dışında her yönü ile mükemmeldi. Sonradan pek çok filmini seyrettim. O yaşlarda insan çabuk aşık oluyordu. Odama resimlerini, afişlerini astım. Henüz 16 yaşında doğduğu Tunus’ta ‘İtalyan Kızları Güzellik Yarışması’ birincisi olmuş ve yapımcıların, yönetmenlerin dikkatini üzerine çekmişti.

Claudia Cardinale çok film çevirdi. Tanrı uzun ömürler versin Sofia Loren ve daha yeni hayatının kaybeden Gina Lollobrigida’dan sonra ülkenin üçüncü en tanınmış kadın oyuncusu oldu. Fransa’nın Brigitte Bardot’u vardı ve isminin baş harfleri ile anılıyordu B.B. İtalyanlar da Claudia Cardinale’yi C.C. yaptılar.

Daha sonra Luchino Viscorti’nin ‘Leopar’ filminde Burt Lancaster ile salon dansı simge olmuştu.

‘Rocco ve Kardeşleri’, ‘Valizli Kız’, ‘Sekiz Buçuk’ , ‘Bir Zamanlar Batı’da’, ‘Pembe Panter’, Profesyoneller’, ‘Yakışıklı Antonio’ rol aldığı belli başlı yapıtlardı.

Claudia Cardinale önümüzdeki 15 Nisan’da 85 yaşına basacak. Hala aktif gerçi kamera karşısına geçmiyor ama yapımcılıkla uğraşıyor.2010 yılında genç yönetmen Ali İlhan’ın ‘Sinyora Enrica ile İtalyan olmak’ filminde başrolü İsmail Hacıoğlu ile paylaşmıştı.

Sonra Venedik Film Festivalinde karşılaştık. Gençken kendisine aşık olduğumu itiraf ettim. Sigara tiryakiliğinden kısılan sesiyle ‘Takma kafana o yaştaki gençlerin çoğu ya bana yana B.B’ye aşıktı. Platonik aşklar gerçek aşklardan daha değerlidir’ yanıtını vermişti.

Önceki gece ‘La Ragazza di Bube’ yi yine seyrettim ve C.C.’ye o yaşta neden aşık olduğumu bir kez daha sorguladım.

Diğer Yazıları

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS