{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Çağrı merkezi isyanım

22.02.2023 Çarşamba | 15:53

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 0850’ li hatlara toplam 51. 5 milyon lira ceza kesmiş. İyide etmiş.

Yıllardır ‘İstenmeyen aramalar’ olarak tanımlanan ve vatandaşları rahatsız eden satış ve pazarlama şirketlerinin ısrarcı tutumu üzerine verilen bu cezalara rağmen pek bir şey değişmedi. Vatandaşla izinsiz iletişime geçen firmalar artık kabak tadı verdi.

Akıllı telefonlar çağrı merkezlerinden gelen bu aramalar için ‘Olası dolandırıcılık’ uyarısı verebiliyor. Bazen telefonu açtığınızda önce bir müzik ardından ‘Sayın abonemiz’ diye başlayan ve uzunca süreceği benzeyen bir laf salatası. Öncelikle ben senin abonen değilim. Ben rakibinin abonesiyim. Tam telefonu kapatırken güzel sesli hanım konuşmalarımızın daha iyi hizmet verebilmek için kayıt edileceğini söylüyor ve size söz hakkı vermeden devam ediyor. Daha da ileriye giderek annemin adının son iki harfini de sormayı ihmal etmiyor. Yani benim rakip firma ile çalıştığımı biliyorlar. Tabii sinirim tepeme çıkıyor. Zar zor telefonu kapatıyorum.

Bankacılıkta da aynısı oluyor 444’lü çağrı merkezinden gelen telefon daha da ayrıntı istiyor. Kardeşim ben senin bankanla çalışmıyorum. Bana verecekleri avantajları tek tek sayıyor. Babamın adının son iki harfini sormayı ihmal etmiyor. Son zamanlarda online satış kurumları da gün ve saat gözetmeden aramaya başladılar.

Batıda bu tür çağrı merkezleri sizi hafta sonu arayamazlar. Yemek saatlerinde rahatsız edemezler. Şikayetiniz üzerine ciddi cezalar alırlar.

BTK da şikayetleri iyi değerlendirmeli. Yeni kurallar koymalı. Şimdilik akıllı telefonumun ‘Olası dolandırıcılık’ uyarısına sığınıyorum.

Diğer Yazıları

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS