Reha Erus Reha Erus

CNN TÜRK'te 22 yıl

19.10.2021 Salı | 12:56

11 Ekim 1999 yani CNN TÜRK’ün kurulduğu tarihte Roma’da Hürriyet gazetesi ve Kanal D’nin İtalya temsilciliği görevini yürütüyordum. Daha öncesinde kurumdan yeni görevimiz tebliğ edilmişti. Artık CNN TÜRK’ün de İtalya temsilcisi olmuştum.

Ted Turner’ın 1 Haziran 1980’de Atlanta’da kurduğu ve adını ‘CNN’ (Cable News Network) koyduğu haber kanalı Amerika’da büyük ilgi görmüş ve alanında rakipsiz kalmıştı.

19 yıl sonra Ted Turner Avrupa’da ve özellikle Türkçe konuşulan diğer ülkeleri göz önünde bulundurarak CNN TÜRK’ün yayın yapması için girişimini harekete geçirmişti.

Roma’da tam 16 yıl CNN TÜRK için çalıştım. Emekli olunca da görevime Türkiye’de devam ettim ve halen etmekteyim. Koca bir 22 yıl. Dış haberler servisine bağlıydım. Birçok değerli genel yayın yönetmeni ve sorumlu müdürlerle çalıştım. Zaman zaman Türkiye’ye gelip haber takip ettim. Örneğin Papa 16. Benedict’in Türkiye ziyareti, İtalya cumhurbaşkanları ve başbakanlarının izlenmesi, başta Formula 1 Türkiye büyük ödülü ve çeşitli uluslararası futbol, basketbol ve voleybol karşılaşmaları, Oscar Ödül Törenleri ve film festivalleri. Ünlü Hollywood yıldızları ile teke tek yapılmış röportajlar. Sanırım CNN TÜRK arşivinde onlarca röportajımın kasetleri duruyordur.

Halen CNN TÜRK İnternet sitesinde yazar olarak görevimi sürdürüyorum. 22 yıllık bir maraton bu. ‘İlk bilen siz olun’ inancı ile haberi bir an önce ekranlara yetiştirme çabası ve heyecanı.

CNN TÜRK’ün yayına başladığı günden beri aralıksız bağlı kalmak hoş bir duygu. Acaba 11 Ekim 1999’dan bu yana görevini sürdüren kaç kişiyiz? İnsan kaynaklarına sormak gerek.

CNN TÜRK’ün Genel Müdürü Murat Yancı’nın da Hürriyet'in ‘Kelebek’ ekinde belirttiği gibi teknoloji hızla değişiyor ve aynı zamanda medya sektörü de bir değişimin eşiğinde... CNN TÜRK’ün izlenme oranları pandemi HES döneminde çok arttı ve kalıcı oldu. CNN TÜRK ülkemizde haber kanallarının öncülüğünü yapıyor. Bu bir gerçek. Genç ve dinamik kadrosuyla önümüzdeki yıllarda CNN TÜRK ekranlarda daha güçlü olacağı daha da fazla izleneceği kesin.

 

Diğer Yazıları

Gucci Ailesi

Başyapıt sayılacak film nihayet vizyona girdi ‘House of Gucci’ (Gucci Ailesi). 84 yaşındaki İngiliz yönetmen Sir Ridley Scott’un filmindeki zengin kadro İtalya’ da moda devi Gucci ailesinin başına gelen gerçek bir trajik olayı gözler önüne seriyor.

Devamını Oku 28.11.2021

Animasyon dehası Miyazaki emekli olur mu hiç?

Çizgi film denince akla gelen ilk isim Japon Hayao Miyazaki’dir. Son nesiller onun yapıtlarını izleyerek büyümüştür.

Devamını Oku 25.11.2021

'Kaçak' dizisi

Geçenlerde sanki bir anlığına dünyanın en mutlu insanı oldum. Anlatayım.1982 yılında İtalya’ya tayin olduğumda geçmişteki çoğu siyah - beyaz röportaj fotoğraflarımı arşivlemek için saklamıştım. Sonra hiç bulamadım o hatıraları çok değerli resimleri. Tam 16 yıllık bir emekti.

Devamını Oku 21.11.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS