{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Gazetesiz günler

08.03.2023 Çarşamba | 11:37

Kötü haberi sevgili dostum market sahibi Hüseyin Yiğitkaya verdi. Köyümüze artık günlük gazete gelmeyecekti. Bir gazeteci için çok hüzünlü bir durum. Düşünün 57 yıldır bilfiil gazetecilik yapan ben köyümüzde gazete okuyamayacaktım.

İnternetten haberleri takip edin diyebilirsiniz. Hiç te aynı heyecanı, zevki vermiyor Bir kere biz profesyonel gazeteciler gazete sayfalarının kağıt kokularının, elimizi boyayan mürekkebin tiryakisi olmuşuz.

Yaşantımda sabah ilk iş gazete okumayı bir ilke kadar görev kabul etmişim. Tamam tekrar ediyorum. Gazeteleri ve dergileri internetten izleyebilirim ama ben elimdeki gazetede internette yayınlanmayan küçük ilanlar kadar vefat ilanlarını da okurum. Maçlarda oyunculara verilen notları veya yıldızları önemser ve yorum yaparım.

Şimdi ne olacak? Köyümüz İasos’a en yakın gazete bayii Milas’ta yani 35 -40 kilometre uzaklıkta. Haydi haftada iki gün ben alışveriş ve diğer ihtiyaçlarım için Milas’a gitsem diğer günler gazetesiz ne yapacağım. Allahtan köyümüzdeki dostlar benim bu sancımı gidermek için seferber oldular. Milas’a, Bodrum’a yolu düşenler gazetelerimi tedarik ediyorlar sağ olsunlar.

Gazete fiyatları yükseldikçe alıcısı azalıyor. Köyümüzde gerçekten birkaç önemli gazete dışında diğerleri satılmıyor. Marketler birde nakliyat ücreti ödüyorlar ve bunun ayrıca bunun iadesi var. Yani değil ufak bir kar ciddi zarara uğruyorlar.

Şimdi sevgili Hüseyin Yiğitkaya’ya göre bir umut okullar kapandıktan sonra yazlıkçıların siteleri doldurmasıyla gazetelerin tekrar köyümüze getirilmesi. Haydi inşallah.

Diğer Yazıları

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS