Koronavirüs için bağış yarışı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte dün gece yarısı televizyonlara çıkarak “İtalya’yı kapatıyoruz. 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana başımıza gelen en büyük trajediyi yaşıyoruz” diyerek resmen havlu attıklarını itiraf etti.

İspanya, Fransa ve İngiltere her an aynı açıklamayı yapabilir. ABD’nin durumu karışık. Eyaletler özerk karar verebiliyor ama koronavirüs eyalet filan dinlemiyor. Covid-19’un gaddarlığını henüz yaşamaya başlayan ülkeler bu illeti yenmek için hangi ülkenin mücadele modelini benimsemek konusunda araştırma yapıyorlar. Şimdilik Güney Kore ve Singapur revaçta. İtalya’nın laylaylomluğu ve başına gelenler en kötü örnek olarak algılanıyor ve ders çıkartılıyor.

Ünlü İtalyan stilist Giorgio Armani daha salgının henüz başındayken 1 milyon 200 bin Euro gerekli cihaz alımı için bağışta bulundu. Eski Başbakan ve iş adamı Silvio Berlusconi doğduğu Lombardiya bölgesindeki hastaneler için 10 milyon Euro nakit verdi. Piemonte bölgesinde FIAT fabrikaları sahiplerinden Andrea Agnelli ailesi adına 10 milyon Euro’yu verirken başkanı olduğu Juventus Kulübünün futbolcularının toplu bağış yapmasını sağlıadı.  Bu örnek davranışlara diğer kulüpler de katıldı. Cengiz Ünder ve Mert Çetin’in top koşturduğu Roma takımı oyuncuları maaşlarını bağışlayarak hastanelere tıbbi gereçlerin alınmasını sağladılar. Euro League takımları da basketbol camiası adına aralarında para topladılar. Formula1'e katılan takımlarda sürücülerden kendi ülkelerine bağış yapmalarını önerdiler. Sanatçılar başta sinema oyuncuları, şarkıcılar kesenin ağzını açtı. Medya takipçilerinden bağış yapmaları için banka hesabı açtı. Aralarında kıyasıya bir yarış başladı. Canlı yayında açık arttırma usulü para toplayan TV programları oluyor. Zengin müesseselerin kapıları çalınıyor. Tüm bu bağışlar Sağlık Bakanlıkları'nda toplanıyor ve ihtiyaçlarda harcanıyor. Özellikle solunum cihazları tedarikine. Tabii koronavirüse karşı aşı geliştirmek için yapılan araştırmalar içinde fonlar ayrılıyor.

Batı ve Uzak Doğu ülkeleri bu felaketi çok ciddiye alıyor. Maddi destek olmadan üstesinden gelmek çok zor hatta imkansız. 

Ülkemizde özellikle spor alanında kulüplerden bir birlik beraberlik maddi dayanışması henüz göremedim. Üstelik koronavirüs Türkiye’de hızla ve ciddi boyutlarda yayılıyor. Devlet önlemlerini ivedi ile almaya çalışıyor ama her şeyi onlardan bekleyemeyiz. Sadece geceleri balkona veya pencerelere çıkıp alkışlamak yetmez. Bu acil durumda birlik, beraberlik gerek.O zaman hadi pamuk eller cebe.   

 Fotoğraf: AFP

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS