Reha Erus Reha Erus

Makarna üretiyoruz ama tüketmiyoruz

24.10.2019 Perşembe | 09:48

25 Ekim Dünya Makarna Günü. 1998 yılından bu yana kutlanıyor. İşin ilginç tarafı Dünya Makarna Günü'nü Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği, IPO yani Dünya Makarnacılar Örgütü’ne 1995 yılında önermiş. Sıcak bakılan bu öneri 1997 yılında Amerika’da düzenlenen kongrede kabul edildikten sonra 1998 yılında makarnanın başkenti sayılan Napoli’de resmileşerek kutlanmaya başlanmış.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu’nun bu girişimiyle her yıl 25 Ekim’de belki dünyanın en sağlıklı gıdasının günü tüm dünyada kutlanıyor ve istatistikleri paylaşılıyor.

Makarna üretiminde ciddi şekilde başarılıyız. İtalya ve ABD’den sonra üçüncü sıradayız ve 2 Milyon tonun üzerinde üretiyoruz. Aynı başarıyı tüketimde gösteremiyoruz maalesef. 2018 İPO verilerine göre kişi başına 8.7 kilo ile Arjantin’le 7. sırayı paylaşıyoruz Tabii ilk sırada 23.5 kilo ile uzak ara İtalya birinci sırada. Tunus 17 kilo ile ikinci, Venezuela 12 kilo ile üçüncü. Komşumuz Yunanistan 11 kilo ile dördüncü. Şili 9.4, ABD ise 8.8 kilo ile Yunanistan’ın ardından 5. ve 6. sıradalar.

Makarnanın faydaları bitmek bilmiyor ve maalesef biz karbonhidratı öncelikle ekmek sonrada pirinç pilavı ve bulgurdan alıyoruz. Sofralarımızda makarna kültürü yok. Batılılar gibi değişik lezzet verebilecek sosları hazırlayamıyoruz. Halbuki çoğu İtalyan kökenli 300 den fazla farklı sos var makarnaya eşlik edebilecek. Üstelik makarnanın pişirilmesi konusunda yeterli bilgimiz yok. Ağızda hemen dağılacak kadar fazla pişiriyoruz. Oysa makarna dişe gelecek kadar pişirilir. Besleyici değerlerini halkımız yeterince bilmiyor.

Tamam 1962 yılında sadece kişi başına 1 kilo 200 gram tüketirken bugün 8.7 kiloya ulaştık. Bunun nedeni de son yıllarda mutfakta yaşanan ekonomik sıkıntı. Nispeten ucuz ve doyurucu olan makarna ayrıca tok tutmaya da bire bir. Dünya Makarna Günü'nde İtalya’da yemek şölenleri yapılıyor. Bu ülkenin başlıca gıda tüketimi ve Akdeniz mutfağının temel direği makarnayı daha fazla tanıyıp tüketmemiz gerek. En azından sağlıklı beslenmek için...

Diğer Yazıları

Çeşmedeki Kız

14 Aralıkta İstanbul’ da sahne alarak tek kişilik Yunan asıllı soprano Maria Callas’ ın hayatını tiyatro eseri olarak anlatacak İtalyan sanatçı Monica Bellucci beyaz perdede efsane Anita Ekberg’i canlandırdı.

Devamını Oku 04.12.2021

Pele ile öpüşme

Haftalık izin gününüzde ev telefonu ısrarla çalarsa bilin ki size acil bir görev verilecektir.

Devamını Oku 01.12.2021

Gucci Ailesi

Başyapıt sayılacak film nihayet vizyona girdi ‘House of Gucci’ (Gucci Ailesi). 84 yaşındaki İngiliz yönetmen Sir Ridley Scott’un filmindeki zengin kadro İtalya’ da moda devi Gucci ailesinin başına gelen gerçek bir trajik olayı gözler önüne seriyor.

Devamını Oku 28.11.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS