Reha Erus Reha Erus

Mimozalara dokunmayın

07.03.2022 Pazartesi | 11:54

Mimozaların 8 Mart Kadınlar Günü'nü simgelediğine 80 li yıllarda İtalya’da tanık olmuştum. Sabah gazetelerimi almaya gittiğim bayinin önünde bir yığın mimoza çiçeği dalı vardı. Bayinin sahibi kadın müşterilerine 8 Mart için mimoza dalı ikram ediyordu.

Latince botanik adı Acacia Dealbata olan mimoza ağcının ülkesi aslında Güney Doğu Avustralya ve hemen altında ki Tasmanya adası olarak biliniyor. Avustralya kıtasını keşfeden İngiliz denizci James Cook tarafından Avrupa’ya getirildiği bilinir. 1800’lü yıllarda ise bir İngiliz Lord tarafından İstanbul’da Adalara taşındığı anlatılır.

Ağacın ömrü pek uzun değildir. 40 veya 50 yıl yaşar. Yoğun sarı top çiçekleri ağaç dalında haftalarca canlı kalabilir. Anca koparıldığında suda bile ömrü bir gündür, hemen o canım sarı parlak çiçekler solar, renk değiştirir ve vazoda kötü bir görünüme dönüşür.

Özellikle İstanbul’da bir çok semtte mimoza ağaçları vardı. Ne yazık ki betonlaşmanın kurbanı oldular. Katledildiler.

Şimdi Prens Adalarında yaşamaya ve yaşatılmaya çalışılıyorlar. Ne var ki Mart ayında baharın habercisi çiçek açtıkları zaman bile onlara rahat ve huzur yok. Mimoza hırsızları gece ellerinde balta veya elektrikli testere ile dalları keserek motorlarla ana karaya taşıyorlar. Bir günlük tazelik uğruna ağaçlar kelleşiyor çirkin bir görüntü yaratıyor.

Bu yıl mimozaları Adalarda korumak amacıyla bir festival yapıldı. Geçtiğimiz hafta sonu mimoza severler tarafından düzenlenen ‘Mimofest’ adında ki etkinlikle bu nadide sapsarı mis kokulu ağaçlar tanıtıldı, ormanlar ve bahçeler gezildi ‘Mimozaları koruyalım’ teması işlenirken yeni ağaçlar dikildi. Mimofest artık her yıl düzenlenecek.

Balkanlarda Mimoza kadın adı yaygındır. Bizde pek rağbet edilmez. Rumeli de sarışın, mavi gözlü bir çok Mimoza adlı kadın tanıdım. Yakışan bir isim.

Yıllar önce Burgaz Adasında ünlü yazar Sait Fait Abasıyanık’ın müze evini arkadaşlarla ziyaret etmiştik. Dönüşte vapur iskelesinde ellerinde taze kesilmiş mimoza dallarını satmaya çalışanlarla zabıta memurlarını kovalamacasına tanık olduk. Mimoza dallarını fırlatıp kaçtılar. Bir grup Adalı bunları vapura binen yolculara ikram etti. Bizim de payımıza düştü. Bostancı’ya dönmeden kucağımızda hatıra fotoğrafı çektirdik. O çiçekler eve daha ulaşmadan soldular.

8 Mart Kadınlar Günü'nün sembolü mimozaları koruyalım.

Diğer Yazıları

Napoli’de ayıbın özrü plastik saat

Hırsızlıkta Napoli namlıdır. Özellikle de kapkaçta. Vezüv yanardağının eteklerinde kurulan bu deniz kentine uğrayacaklar ciddi şekilde uyarılırlar. ‘Aman değerli eşyalarınıza sahip olun’ diye.

Devamını Oku 30.06.2022

‘Hair’ müzikali hepten yetim kaldı

68 Kuşağını Roma’da karşıladım İstanbul’da yaşadım. Gazetecilikte çıraklık dönemim teleksten gelen Avrupa’da ki öğrenci isyan haberlerini çevirmekle başlamıştı. Fransa’ın prestijli Sorbonne Üniversitesinde ki olaylar devam ederken Latin Amerika’da devrimci Ernesto Che Guevara’nın yakalanıp Bolivya ordusu tarafından öldürülmesi, Türkiye’de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının solculuk mücadelesi gündeme oturmuştu.

Devamını Oku 28.06.2022

İtalya’da oto yıkamanın bedeli 500 Euro

İtalya çok zor günler geçiriyor. Bir taraftan Covid -19 adeta hortladı ve vakalar dolayısıyla ölü sayısı da artıyor . Eylüle kadar yeni önlemler alındı. Maske takmak toplu taşımacılıkta tekrar yürürlüğe sokuldu. Siyaset dersek kör topal Başbakan Mario Draghi’nin gayreti ile ilerlemeye çalışıyor. Ama Rusya - Ukrayna savaşı ve bunun getirdiği büyük sorunlar koalisyon hükümetini hayli zorluyor. Örneğin doğal gaz ve tarımsal ihtiyaç ithalatının durma noktasına gelmesi üstüne üstlük Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun partisi 5 Yıldız Hareketi’n den istifa etmesi ve Parlamentoda yeni bir grup kurma söylentileri yönetimde ciddi bir boşluk bıraktı.

Devamını Oku 25.06.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS